1 Ostatnio edytowany przez vatras240 (2012-11-10 12:27:56)

Temat: kuhn złamanany wał

Witam.
   Potrzebuję waszej porady w sprawie złamanego wału (czopa, sworznia, osi nie wiem jak to fachowo nazwać) obrotnicy pługa, a mianowicie konstrukcja tegoż wału jest bardzo prosta i niema problemu z dotoczeniem tego ale nie wiem z jakiego materiału go dorobić. Zastanawiałem się nad osią kolejową ale nie mam pojęcia co to za materiał i czy wytrzyma takie obciążenia .    Teoretycznie powinna wystarczyć stal stopowa 40H chociaż ja bym bardziej stawiał na 35HGS ale to tylko teoria, oczywiście po toczeniu trzeba by było zahartować powierzchownie. I tu moje pytania jaką stal wybrać? Wiadomo teoria teorią a praktyka praktyką , może wiecie z jakiego elementu mógłbym to wykonać poszperał bym po złomach to pewnie by się tam coś znalazło tylko czego szukać?
Pług to kuhn TR65T  3 skibowy
Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.


http://imageshack.us/photo/my-images/32/waeku.jpg/

2 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2012-11-10 12:23:35)

Odp: kuhn złamanany wał

Powiedz jakie są wymiary, średnica? może z jakiejś półosi. Albo rura grubościenna na 3 skibowy powinna wytrzymać,tylko naprawdę grubościenna.

3

Odp: kuhn złamanany wał

rura nie wystarczy musi to być pełny wał i to z konkretnego materiału, na tym chodzi cały pług tam są ogromne przeciążenia

4

Odp: kuhn złamanany wał

nie rób z materiału mega twardego   bo  to gówno da ...   trochę czasu i znów to samo będzie ...  szukaj  materiału   o sredniej twardości i zahartować powierzchniowo ...   i będzie trzymało ..  a czemu się urwała ??   zmęczenie materiału czy   może bawiłeś się w Kubice na polniakach ?

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

5

Odp: kuhn złamanany wał

na pewno zmęczenie materiału swoje zrobiło, a stało się to podczas orki podskoczył na kamieniu i trach, jak by  kamienia złapał głębiej to by tylko zabezpieczenie zerwało a tak to się tylko po nim śliznął i to zrobiło swoje, fakt faktem że też szybko jechałem bo 2 szosową zetorkiem 10111, ogólnie to jest troszkę za mały pług  do tego ciągnika

6

Odp: kuhn złamanany wał

mały nie mały ..  z 4 nie ma opcji  próbowałem  hydraulika daje rade ale stabilnosci zero  i przyczepności ... 

jaką średnice ma ten wał ?

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

7

Odp: kuhn złamanany wał

wojtas napisał/a:

mały nie mały ..  z 4 nie ma opcji  próbowałem  hydraulika daje rade ale stabilnosci zero  i przyczepności ... 

jaką średnice ma ten wał ?

wszystko masz tu   http://imageshack.us/photo/my-images/32/waeku.jpg/

8

Odp: kuhn złamanany wał

Moja rada to poszukaj wykonawcę który zbada twardość starej osi i wg. wzorca wykona nową.W innym przypadku możesz robić to ponownie i pług poślesz do ludzi bo stracisz zaufanie i koszty cię zjedzą.

9

Odp: kuhn złamanany wał

Dzięki wszystkim za porady. Temat do zamknięcia

10

Odp: kuhn złamanany wał

może pierw powiedz jakiego materiału użyłeś i czy sie udało smile  a później go zamknę smile

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

11

Odp: kuhn złamanany wał

jeszcze nie zrobiony bo mam czas do jesieni, materiał to będzie 35HGS po wytoczeniu całość będzie zahartowana powierzchniowo metodą indukcyjną . Rozmawiałem z kilkoma osobami zajmującymi się takimi rzeczami twierdzą że 40H by wystarczył ale ja wolę dołożyć kasy i zrobić coś mocniejszego. Jak się to wszystko będzie sprawować to będę wiedział na jesień, w razie co do żyda i tyle . Też jest taka opcja żeby to tylko podrobić i na sprzedaż tylko trochę mi go szkoda bo mam wszystkie elementy robocze nowe plus dodatkowy komplet lemieszy

12

Odp: kuhn złamanany wał

Oby nie był za kruchy ,w zimę dotaczałem wkładkę do wału szerokokątny z NC6 oraz dałem do hartowania i rozleciał się po 20 godzinach pracy w drobny mak następny zrobiłem z 40H i jest teraz OK.

13

Odp: kuhn złamanany wał

lepiej troszkę słabszy materiał     za twardy  też nie za dobry ..

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

14

Odp: kuhn złamanany wał

on nie powinien być za twardy ponieważ będzie zahartowany tylko powierzchniowo więc w środku będzie giętki. twardość 40h i 35hgs będzie taka sama tylko w tym drugim przypadku jest lepsza granica plastyczności wytrzymałości na rozciąganie nie brałem nawet pod uwagę bo obydwie stale spełniają ten warunek bezproblemowo.

tu możecie sobie porównać
http://www.multistal.pl/go.live.php/PL- … 35hgs.html

15

Odp: kuhn złamanany wał

koseś napisał/a:

Oby nie był za kruchy ,w zimę dotaczałem wkładkę do wału szerokokątny z NC6 oraz dałem do hartowania i rozleciał się po 20 godzinach pracy w drobny mak następny zrobiłem z 40H i jest teraz OK.

NC6 jest stalą narzędziowa do pracy na zimno

16

Odp: kuhn złamanany wał

Wiem o tym i to miało być bardzo twarde  ale zostało prawdopodobnie za mocno zahartowana .

17

Odp: kuhn złamanany wał

ale to są właśnie stale kruche jeżeli chce się uzyskać dużą twardość to wykorzystuje się stale do nawęglania lub azotowania one są w tedy twarde ale nie kruche

18

Odp: kuhn złamanany wał

!? w jakim oni języku mówią :stu:

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

19

Odp: kuhn złamanany wał

Technicznym wink

20

Odp: kuhn złamanany wał

Fenol to normalny język smile)  jak sie w tym  robi to się wie smile)  chociaz trochę ze szkoły się pamięta smile)

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile