41

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Tyle w teorii, a teraz praktyka. 1 ha orkiszu to ok 1,5 tony ziarna w plewie. WYŁUSKAJ to to już czas koszt i technologia. Pozostanie po odwianiu 700 kg. Teraz to zmiel na mąkę. Kolejny czas, koszt i technologia. Teraz masz produkt, który trzeba sprzedać. Wysyłki koszty i oczekiwanie na telefony. Po ile zarobisz jak mąka orkiszowa po 4 zł/kg?

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

42

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

4 zł za eko orkiszową? gdzie?

Rolnik z powołania:-)

43

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

U mojego sąsiada za płotem i jeszcze trzeba się kłaniać klientom.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

44

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Nie ma co się drapać po głowie bo włosy wylecą..... wiem coś o tym....
Puki nie ma szczegółów nowego ładu. Poczekamy zobaczymy.

45

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

jak ma wylecieć 50% środków ochrony roślin to konwencjonalnie będzie ciężko gospodarzyć.
MAREKPE Twój sąsiad sam przerabia zboże na make? a czy prawnie jest możliwość żeby ktoś przerobił usługowo?

Rolnik z powołania:-)

46

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Jeden znajomy bukuje sam, a mąkę robi mu profesjonalny młyn, drugi  wszystko robi sam. Kiedyś mi opowiadał, że jak ktoś mu przywiezie tonę orkiszu w plewie, to 100 kg mąki dostanie. Problem z tym jest taki, że węgierski orkisz tańszy i coraz więcej piekarni jest nim zaopatrywana.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

47

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Czyli w eko rolnictwie można komuś dać zboże do przemiału. fajnie.
Sołtys mojej wsi opowiadał w młynie jak staliśmy razem w kolejce (jeszcze jest młyn gospodarczy płaci sie 30 zł za 100kg zboża za przemiał, maka otrebi i odpady Twoje) że sprzedaje make orkiszowa konwencjonalna po 7 zł/kg i mu brakuje. Ma małe gospodarstwo to i mało sieje orkiszu. Ty mówisz ze eko maka orkiszowa po 4, to albo gość nie umie do klienta trafić, albo sam nie wiem

Rolnik z powołania:-)

48

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

To jest zagrywka celowana w małe i średnie gospodarstwa. Tak chcą uprzykrzyć życie, żeby rolnik zrezygnował , pole oddał w dzierżawę zwierzęta sprzedał , a sam poszedł do pracy. Korporację potrzebują robotów biologicznych.

Co do ekologii to najwyższa szkoła jazdy. Sam zbieram potrzebne informacje. Będę próbował swoich sił na małej powierzchni dla siebie , nie dla dopłat. Z wiedzy jaką mam na tym etapie wydaję mi się że może być problem w systemie bez orkowym. Ewentualnie będzie potrzebne więcej przejazdów przed sianiem niszczące chwasty.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

49

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

poczekajmy na ostateczne przepisy, a jeśli będę musiał coś mieć "eko" to będą to trawy na gruntach ornych i niech mnie cmokną
'

50

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Andrew89 napisał/a:

To jest zagrywka celowana w małe i średnie gospodarstwa. Tak chcą uprzykrzyć życie, żeby rolnik zrezygnował , pole oddał w dzierżawę zwierzęta sprzedał , a sam poszedł do pracy. Korporację potrzebują robotów biologicznych.

Co do ekologii to najwyższa szkoła jazdy. Sam zbieram potrzebne informacje. Będę próbował swoich sił na małej powierzchni dla siebie , nie dla dopłat. Z wiedzy jaką mam na tym etapie wydaję mi się że może być problem w systemie bez orkowym. Ewentualnie będzie potrzebne więcej przejazdów przed sianiem niszczące chwasty.

nom ja też słabo widze ekologie i bezorke w jednym, ale da sie https://www.youtube.com/channel/UCm4v24 … zng/videos tu gospodarz nie zawsze orze.
Ja ciagle szukam pomysłu na gospodarstwo. patrze na to przez pryzmat raz coraz trudniejszy dostep do siły roboczej a co za tym idzie w perspektywie czasu rezygnacja z warzyw a dwa dzierzaw ubywa a nie przybywa, a swojego mam ok 20ha i z tego wyżyć to wyzwanie

Andrew89 kopiłeś już chwastownik? w zbożach to kilka przejazdów i nic więcej nie zdziałasz

Rolnik z powołania:-)

51

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Ciekawym rozwiązaniem są wsiewki, np. kończyna w owsie, bobik w rzepaku

52

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

nom, albo nostrzyk 2 letni w zbozu jednego roku robi troche N dla zboża w kolejnym pożytek dla pszczół a po nim fajne stanowisko dla pszenicy. Tylko nie doczytałem czy sie go kosi jesienią pierwszego roku?

Rolnik z powołania:-)

53

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

A co wam z tym eko  gospodarstwem czy ja nie doczytany jakiś czy   co ??  zmuszają nas do tego czy jak ?

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

54

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

tak jak wejdze zielony ład to 20% pól ma byc eko

Rolnik z powołania:-)

55

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Wojtas, z całym szacunkiem dla Ciebie ale chyba należysz do tych co uważają że jak zbiorą 10 ton pszenicy z ha to uratujesz świat od głodu. Nic bardziej mylnego. Ja to rozpatruje pod kątem swojego i moich bliskich zdrowia. Cała nagonka mikro makro to zaledwie kilkanaście pierwiastków jakimi odżywiamy nasze rośliny. My do życia potrzebujemy 70 pierwiastków , stąd jadąc na ilość rozcieńczamy pierwiastki i dla przykładu : żeby dostarczyć ilości witamin i innych mikroelementów takich jaką jest w kilogramie renet innych jabłek towarowych trzeba zjeść 12 kilo. Itp itd. jesteśmy w rolnictwie na takim poziomie uzależnienia od korporacji jak nigdy dotąd. Uprawiając hektar pszenicy czy rzepaku dajemy im zarobić ponad tysiąc złotych bez żadnego ryzyka. Dużą wadą nas rolników jest nasza podatność na manipulacje i naiwność.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

56

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Pajej napisał/a:

nom, albo nostrzyk 2 letni w zbozu jednego roku robi troche N dla zboża w kolejnym pożytek dla pszczół a po nim fajne stanowisko dla pszenicy. Tylko nie doczytałem czy sie go kosi jesienią pierwszego roku?

Ja tak trochę sąsiadowi pszczelarzowi go uprawiam. W pierwszym roku urośnie na 50cm. i nie ma potrzeby go kosić ale można my czasem go przycinaliśmy. Generalnie to chwast. raz zasiejesz i przy ekologi  zostanie z tobą na zawsze. W drugim roku rośnie na 2-2,5m nie próbowałem tego kombajnem brać wszystko szło na mulcz i rosło od nowa....

57

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Ja to raz skosiłem. Skurczybyk owijał się wszędzie. Ogrom masy zostaje i korzenie na pół metra .

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

58

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Pajej napisał/a:

tak jak wejdze zielony ład to 20% pól ma byc eko

Ogólnie rzecz biorąc Unię mam w największej pogardzie, ten hitlerowski twór. Walka się toczy o życie, nie o przeżycie.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

59

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Krzysiek napisał/a:
Pajej napisał/a:

nom, albo nostrzyk 2 letni w zbozu jednego roku robi troche N dla zboża w kolejnym pożytek dla pszczół a po nim fajne stanowisko dla pszenicy. Tylko nie doczytałem czy sie go kosi jesienią pierwszego roku?

Ja tak trochę sąsiadowi pszczelarzowi go uprawiam. W pierwszym roku urośnie na 50cm. i nie ma potrzeby go kosić ale można my czasem go przycinaliśmy. Generalnie to chwast. raz zasiejesz i przy ekologi  zostanie z tobą na zawsze. W drugim roku rośnie na 2-2,5m nie próbowałem tego kombajnem brać wszystko szło na mulcz i rosło od nowa....

dobrze rozumiem zmulczerowałes w drugim roku a on odbił i rósł jeszcze w 3cim?
Ja w przyszłym planuje zasiać ale jednoroczny dla pszczółek

Rolnik z powołania:-)

60

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

W drugim roku rósł od nowa z nasion. to roslina dwuletnia nie bylina.
Nasiona wielkości nasion kończyny jak się wysypie wszystko to ni huja za rok musi rosnąć od nowa. Jest też jednoroczny ale słabiej kwitnie i pszczelarze za bardo go nie sieją