1 Ostatnio edytowany przez Fenol (2012-12-23 13:14:46)

Temat: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Jedyne wymiar rolnictwa ekologicznego jaki widziałem dotychczas to jabłonie i orzechy czyli suche kikuty wystające z buszu.

Mnie zastanawia co siejecie i jak? Jak wygląda cała uprawa np jęczmienia jarego jaka orka, jakie zabiegi, jaki zbiór, norma wysiewu?
Czy uprawiacie rzepak? jeśli tak to jak to robicie? Czy w uprawie są takie cuda jak zioła? kminek, koper, warzywa?
okopowe?
Jak wygląda plonowanie roślin w ekologi np na ziemi 4klasa, powiedzmy kompleks żytni dobry.
na jaki plon żyta można liczyć? pszenicy, łubinu, gryki, jakaś walka z chwastami?
Jak wygląda zbyt, towar jest poszukiwany czy tak jak z konwencjonalnymi uprawami, jak wyglądają ceny np pszenicy do ceny konwencjonalnej konsumpcji?
I koszty jakie ponosicie, czyli ile paliwska idzie na ha? ceertyfikaty i ewentualna otoczka wmogów UE? bo podejrzewam że sporo tego schodzi.
Chciałbym wiedzieć wszystko  w tym temacie.
czy drugi raz weszlibyście w ekologię?

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

2

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

tyle pytań tak mało odpowiedzi big_smile

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

3

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Mam dwóch znajomych który w tym siedzą. Mają koło 18ha
Jeden siedzi od początku jak tylko można było zboża + truskawki 1-2ha
Drugi zboża + truskawki 0,5 + marchewka 1-2ha  i takie tam
czy drugi raz by weszli? raczej tak. Przy tak małych powierzchniach trzeba coś kombinować...
Plony żyta w tym roku hybryda miejscami dała 5t pszenice do 3.
To ile zbierzesz zależy od przedplonu (po jęczmieniu zboża nie zbierzesz nic) oraz od tego jaki masz dostęp do obornika.
Co do tego jak się to robi tzn jak się orze a jak sieje w necie znajdziesz
http://www.uprawyekologiczne.pl/432_Reg … _owsa.html

ceny. Poza owocami miękkimi zdarza się tak że towar idzie jako zwykły w cenach naszego.
Czasami jest prościej sprzedać np marchew ekologiczna w zeszłym roku poszła dla dzików koła łowieckie wzieły bo dziki powinny jeść lepiej niż my. Nie było z tego kokosów ale z tego co kojarzę w zeszłym roku marchew obrodziła i był problem z jej sprzedażą.
Truskawki no wiadomo duzo zależy od rynku. Daleko z tym nie pojedziesz ale jak masz dziure to sprzedasz za fajne pieniądze x2 np

Generalnie  jest kupa roboty na te 18 ha 2 osoby są urobione .... a do plewienia marchewki trzeba zatrudniać.

4

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

można zrobić pieniądze mając eko kury ale to trzeba mieć zbyt na jajka do dużych miast, tak samo z eko mlekiem

E 516 na części
Telefon 695 076 269

5

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

u mnie na wiosce jest ok 100ha ekologi a ogólnie gość ma około 300. Jest nastawiony na pozyskanie jak najwięcej kasy z unii oczywiście jak najmniejszym nakładem. Dużo ma zostawione na łąki które raz do roku kosi i nic z tym nie robi - zostawia na polu. Jeśli chodzi o orne to w jednym roku ozimy w drugim jare i tak na zmianę. Orka na razówkę, po orce raz agregatem i sieje. Tak pole stoi do żniw. Żniwa wyglądają tak że na polu stoją 2 przyczepy i kosi jeden kombajn - przez cały dzień nakosi te 2 przyczepy a czasem nawet i nie. Na polu rośnie więcej chwastów jak zboża.
Maszyny jakimi to obrabia: 2 lub 3 ursusy 12xx, pług 5 zagon, jakiś stary agregat uprawowy, agregat uprawowo-siewny aktywny też jakiś stary, kosiarka bijakowa, kilka przyczep, bizon.
Jak zaczyna orać to czasem przez 2 tygodnie od rana do wieczora to samo ze żniwami. Nastawiony typowo na zysk z unii.

gg 5118068

6

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

znam taki tok myslenia. tylko serce boli jak sie patrzy na takich "rolników" tzn na ich pola

Rolnik z powołania:-)

7

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Mamy ekologię   ale jakoś tam jest głównie mamy żyto lubin i mieszanki plus wsiewki pajej dla  czego żal wygląda to u mnie tak jak u ciebie tylko u mnie bez nawozów i nagładów a suma sumarem to i tak wychodzimy tak samo

8 Ostatnio edytowany przez zorak (2012-12-23 22:56:18)

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

o ile żyto i mieszanki jestem sobie w stanie wyobrazić że mógłbym uprawiać ekologicznie bo one się przed chwastami obronią ale np. pszenica, jęczmień w czystym siewie zostaną zagłuszone przez chwasty. Można wiosną przebronować i część chwastów zniszczyć ale mimo wszystko będzie ich masa.
Wg. mnie unia wprowadzając dopłaty do upraw ekologicznych miała w zamyśle ograniczyć naszą produkcję (bądź co bądź ekologiczni produkują dużo mniej a ekologiczni miastowi nie produkują nic) a jak produkujemy mniej to oni (stara unia) mogą eksportować więcej produktów do nas.
Marcin jak sobie radzicie z chwastami w zbożach ?

gg 5118068

9

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

I czy daje jakiś rezultat uprwawa i siew rośliny docelowej po zmierzchu? Lub całkiem w nocy czy widać różnicę.

10

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Na wiosnę robimy brona chwastownik ale kolega który ma ok 100 i ma ekologię sieje pszenicę eko proszę na żniwa przyjechać zobaczyć  jak ona wygląda jest piękna pewnie ma chwasty ale on tak jak i my staramy się robić tak żeby coś zostało a tak naprawdę to całe rolnictwo w naszym kraju to jedną wielka ekologia bo kto dziś daje pełne dawki nawozów i środki ochrony roślin kogo jest na to stać

11

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Ja mam co do ekologii 4 przykłady:
1 Koleś ma 700 ha pola Wszystko w ekologii uprawia różne cuda tj grykę, koniczynę na ziarno, orkisz, płoskórkę, dynię na olej i cholera wie co jeszcze. Park maszynowy kiedyś miał tak jak my czyli stare poniemieckie klamoty. W tej chwili wszystko na PROW nówka niektóre już się zużyły i ma nowe na ich miejsce. Z ciekawostek to ma takie pazury do mechanicznego odchwaszczania upraw zbóż, widziałem to w akcji i robi robotę. Człowiek legenda, litra mało żeby choć trochę opowiedzieć.
2 Koleś cwaniak 100 ha użytków rolnych w ekologii i połowa pod żytem, a druga połowa pod gryką. Jedno i drugie łatwo radzi sobie z chwastami. Z obserwacji wiem, że saletry dorzuca na uprawy, bo już dawno nic by nie rosło.
3 Koleś cwaniak niedouczony przez ostatnie 7 lat sieje orkisz po orkiszu, bo na to ma pomysł i zbyt. Na dzień dzisiejszy pole ma zapuszczone tak, że tylko glifosat i normalna polityka rolna która uzupełni niedobory z siewnika i chemicznie usunie chwasty, bo inaczej już się nie da.
4 Koleś biznesmen który najbardziej niewdzięczne kawałki pól podał do dotacji eko i wydziwia tam różne cuda, a było już wszystko, dla przykładu: gryka, owies bezłuski, ogórecznik, żyto, a ostatnie 2 lata dynia oleista,, która dała fantastyczny plon, a w tym roku znów orkisz. Z zabiegów agrotechnicznych też było wszystko łącznie ze szczepieniem bakterii, głęboszowaniem innymi cudami które g...o dały, bo Niemiec wiedział, ale nie powiedział, ale na tych polach trzymał bydło i miał użytki zielone, a teraz buractwo niedouczone za wszelka cenę chce wszystko orać,

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

12

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

MAREKPE - parafraazując - do twoich  spostrzeżen  o rolnictwie  eko-   my prawie wszyścy   zaczynamy spelniać  warunki do eko   dzieki naszemu  rządowi  i polityce  rolnej w uni - dlatego tak chętnie  kupuje Europa  naszą zywnośc   dzieki  biedzie  rolników  polskich !

13

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Otóż to

14

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

nie gadajcie że wszyscy spełniamy warunki eko bo jeśli by tak było to żaden z nas nie stosował by oprysków i nawozów a ja i wszyscy znajomi mi rolnicy stosują tego lirami i tonami.

gg 5118068

15

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

ja stosuje coraz więcej.... mogę powiedzieć że jestem bardzo nie ekologiczny

16

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Z tym naszym eko w polsce to jest tak  w moim rozumieniu ?- jest to praca dla bogatych  rolników - lub  naiwnych wierzących w sukces finasowy?- dlaczego  ano dlatego   że mamy tak bogate społeczeństwo że ich nie jest stać kupować   produktów eko za krotność 5 lub 6 x normalnego  produktu  nastepna sprawa w ogóle  nie istnieje promocja i dystrybucja tych  produktów  w szerokim sensie tego słowa w polsce  - jest to działanie lokalne robione  przez rolników  eko- a  to wszystko  jest w  dopiero w  powijakach -  Jedyną barierą  na rozwój eko w polsce  jest portfel  przeciętnego  polaka  - który jest wiecznie pusty!   Znam też rynek  niemiecki i jego możliwości w produkcji eko to jak mrówka do słonia A owa bariera   wyrazana  w euro  mówi sama  za siebie  - trzeba lat w polsce  by Kowalski  kupował  produkty eko  nie spoglądając do portfela  czy mu coś zostało?

17

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

Patrzę przez pryzmat bydła opasowego mojego ojca, i o ile bydłu nic nie zaszkodzi to już pojawia się problem z kukurydzą jak ją odchwaścić? Można liczyć że na oborniku będzie przyzwoita i nie gorsza niż konwencjonalna, można jeździć opielaczem też to kiedyś przerobiliśmy ale do oprysku to się chowa. Kolejny problem to zboża żyto będzie ok znam takich co nigdy żyta nie pryskali. Jeżeli wiosną padre smyknąłby polem z lekką broną konną w poprzek mógłby poprawić stan pola. A jak z pszenicą? już gorsza sprawa co zrobić z miotła? jak się jej pozbyć? Marek wspominał o gryce, tylko co staruszek z nią zrobi? Chodzi o to by awaryjnie można było to przekręcić przez bydło.
Dzwoniłem do ojca pytac o rzepak to mówił że to się siało w szerokiej rozstawie i opielaczem latało a nawet babocydy szły na to. Co ciekawe te stare odmiany z kwasem erukowym były odporne na wymarzanie, ciekawa sprawa co?
Generalnie to co przeczytałem w internecie nie napawa optymizmem, albo się ma zaplecze do przetworzenia towaru albo sprzedajesz za psie pieniądze.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

18

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

kiedyś widziałem program o rolnictwie ekologicznym chyba w Danii w którym kukurydzę i buraki odchwaszczali w rzędach palnikiem gazowym (1-2 dni przed wschodem) w międzyrzędziach opielaczem.  W tym roku ojciec na jednym z pól 2 dni przed wschodami też wypalał tyle że Roundup-em i efekt był dobry ale pod koniec wegetacji chwasty jednak powróciły sad myślę że po tym palniku będzie podobnie

19

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

jakoś tego  nie umię sobie wyobrazić ...   do dobra siejesz kuku   jeździsz w miedzyrzedziach   max 2 razy opielaczem   to też paliwo i czas a czas to pieniądz ... wiec za ile sprzedasz ta kuku by się opłacała ?? jaka jest cena ekologicznej kuku ??  i znając  nasz chory kraj w ekologie można wejsc na pewnie min ileś lat

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

20

Odp: Rolnictwo ekologiczne jak to się robi?

U nas w dyniach też z palnikami walczyli, ale ogólnie to Romek opielaczem jeździł i tylko między roślinami w rzędzie babiny odchwaszczały.
Co do dyskusji na temat naszej techniki to uważam, że znakomita większość z nas prowadzi gospodarstwa, które bez problemu mogły być objęte programem RS - gospodarowanie zrównoważone.

Fenol napisał/a:

znam takich co nigdy żyta nie pryskali

Ja też jeszcze żyta nie odchwaszczałem, a średnio sypie ok 3 tony i sieję go na nieużytkach w totalnej ekologii, bo nawożę tylko saletrą w zależności od warunków finansowych od 100 do 150 kg saletry na 1 ha.
Jeśli chodzi o Eko i bydło to trzeba odpuścić sobie Kukurydzę i robić tak jak u nas robią wszyscy co mają bydło i mleczne i mięsne. Wszystko co się da skosić na siano zbierane jest w bele i w zależności od pogody i warunków organizacyjnych połowę towaru robi się na siano, a drugą na sianokiszonkę. W zależności od pogody. Kilka  lepszych hektarów przeznacza się na produkcję zboża na śrut, a do tego ci co maja mleczne dokupują preparaty najczęściej Sano, bo u nas najczęściej oni się pojawiają. Najgorzej jednak dostosować się do wymogów takich jak płyta obornikowa, szamba i inne takie, które są kosztowne i uciążliwe, dlatego znajomy który postawił na ekologię powiedział mi 2 lata temu

znajomy napisał/a:

-Nic co żyje z wyjątkiem psa dla stróża i kotów przed myszami!

a miał wcześniej ponad 100 krów Limousine, konie Hucuły.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia