1

Temat: Wał do brony talerzowej

Witam jak w temacie jaki wał?
Mam talerzówkę i chciałbym do niej załozyć wał, z tego co widać przy talerzówkach są wały strunowe/rurowe jak kto woli. Nie będzie to nowy wał bo to cena 8 tys. jest większa od ceny talerzówki smile.
talerzówka ma 4 metry (dokładnie to 3,9) szerokości
Jak narazie to znalazłem takie coś
http://allegro.pl/wal-uprawowy-strunowy … 76018.html
jego średnica to 40 cm i nie wiem czy nie za mała średnica
oraz taki
http://allegro.pl/wal-waly-uprawowy-ugn … 23809.html
ten ma średnicę 52cm ale jest złoózny z dwóch czyli potrzeba o dwie piasty i mocowania więcej.

Nie wiem czy samemu taki wał zrobić czy będzie taniej? niż te z ogłoszeń.
Czy ktoś z was posiada wały przy talerzówklach jakie są i jak sie sprawuja/robia robote, czy po prostu ciągac dalej brony....

2

Odp: Wał do brony talerzowej

Mam przy bronie rurowy wał, i moim zdaniem nie ma potrzeby lepiej zagęszczać ziemi.

3

Odp: Wał do brony talerzowej

Ja miałem z początku rurowo-płaskownikowy. Wyglądał jak ten pokazany z pierwszego linka a prócz tego miał jeszcze między rury wspawane płaskowniki. Po roku wyciąłem te płaskowniki, gdyż na lekko wilgotnej glebie wał się zapychał. Teraz jest dobrze i mogę talerzować nawet w deszcz

4

Odp: Wał do brony talerzowej

Koledzy jaki wał bedzie lepszy do talerzówki rurowy czy strunowy?

Rolnik z powołania:-)

5

Odp: Wał do brony talerzowej

Wał najlepiej i najtaniej zrobić samemu przynajmniej zrobisz solidnie i wiesz co masz

6

Odp: Wał do brony talerzowej

Pajej rurowy i strunowy to to samo.
Krzychu no własnie nie wiem czy bedzie tak tanio zrobić, skoro juz jest gotowy to po co sie męczyć.
Rudemenes i Grzegorz a jakiej średnicy macie wały przy tal;lerzówkach?

7

Odp: Wał do brony talerzowej

taki wał wyniesie cię
około 700 zł jak sam go zrobisz
max800 zł

GG 16238418

8

Odp: Wał do brony talerzowej

ja akurat jestem w trakcie robienia wału do swojej talerzówki.Bedzie to wałrurowo-płaskownikowy o srednicy prawie 50cm( co druga to rurkai co drugi to płąskownik) wiecie materiał. ogulnie podstawa jest znalezienie na złomie odpowiedniej rury grubosciennej i tyle a reszte latwo sie robi

9

Odp: Wał do brony talerzowej

Bombay napisał/a:

Pajej rurowy i strunowy to to samo.

nie do końca strunowy jest z płaskowników a rórowy z rurek.
Strunowy chyba lepiej rozkrusza bryly, a rurowy troszke zagęszcza ziemie, wiec dlatego nie wiem który lepszy

Rolnik z powołania:-)

10

Odp: Wał do brony talerzowej

a moze zrób tandemowy znaczy najpierw o  mniejszej srednicy strunowy to ladnie ci rozkruszy a zanim rurowy i i ubije. w takim polaczeniu to pierwy wystarczył by o srednicy 35cma drugi 40 styknie

11

Odp: Wał do brony talerzowej

Dwa mi sie nie usmiechaja robic. Bez sensu na tyle to jeden wystarczy. A Paje mozliwe ze jest tak jak piszesz.

12

Odp: Wał do brony talerzowej

Mam wał strunowy oryginalny tak jak w bronie z agromaszu, ok50cm. Jeżeli talerzówka używana jest tylko do zerwania ścierniska, to trzeba pomyśleć że tu chodzi o zwalczanie mechaniczne chwastów, i spulchnienie górnej warstwy żeby zablokować parowanie wody. Reszta schodzi na dalszy plan. Nie jest to aż tak ważne. Jednak jak używasz do uprawy wtedy już trzeba myśleć o wale dogniatająco-uprawiającym. Mam przy zestawie do siania wał packera bo jest dobrze wykorzystany u mnie. Jednak przy talerzówce do uprawy ścierniska packer byłby nieuzasadniony i tylko zalepiałby się przy wilgotnej ziemi. Tak nawiasem mówiąc większość wałów przy talerzówkach spełnia w głównej roli ustawienie głębokości.

13

Odp: Wał do brony talerzowej

W Rolniczym Przeglądzie Technicznym był artykuł o dodawaniu do talerzówki wału. Jak go znajdę to wrzucę skany. O ile pamiętam tam dodawali wał z agregatu Kos.

14

Odp: Wał do brony talerzowej

50 cm

15

Odp: Wał do brony talerzowej

Jaką róznice robi to czy wał ma 40 czy 50 cm średnicy?
Ja jak na PROW sie załapie i bede kupował tależówke i nie wiem jaki wał brac bedzie służyła do zrywania scierniska ale na niej załoze siewnik poplonów

Rolnik z powołania:-)

16

Odp: Wał do brony talerzowej

Na pewno duży wał tak nie tonie i mniej się oblepia, no i lżej się toczy smile

17

Odp: Wał do brony talerzowej

Wczoraj n astornie lemkena czytałem ze 40cm to na ciezkie ziemie, 50 cm na srednie i lekkie a 60 cm na bardzo lekkie  mówie o srednicy wału. chodzi tez o to aby ten wał się nie topił i nie robił duzych oporów. Myśle ze na moje srednie i lekkie ziemie 50 cm bedzie najlepszy. Pajej a bedziesz brrał ciągana na kołąch czy podnoszoną?
Jeśłi masz brac podnoszona to chyba lepiej wybrac agregat talerzowy bo tym i nawet posiekesz tak jak ma Grzegorz.

18

Odp: Wał do brony talerzowej

powiem tat znajomy ma cariera (talerzówke kompaktowa) i to jest dobra maszyna jak tylko zrywasz sciernisko a puzniej jedziesz czyms zeby głebiej uprawic.Ja mam talerzówke tradycyjna  i wjezdzam raz i wychodzi czarna ziemia nawet po kukurydzy  zebranej na ziarno no tyle ze jest jeszcze baz walu  bo wal sie wlasnie robi pomalutku.

19

Odp: Wał do brony talerzowej

ja będe brał zawieszana tradycyjną. będę tez brał agregat upr-siewny ale na pazurkach. wiem co powiecie ze lepiej jedna kompaktowa ale nasłuchałem sie ze kompaktowa do uprawy srenio sie nadaje bo na mokrej ziemi się zalepia jak sucho to strasznie przesusza

Rolnik z powołania:-)

20

Odp: Wał do brony talerzowej

no jezeli w takim wypadku jak muwisz ze chcesz uprawiac to jak najbardziej kompaktowa by nie zdala egzaminu.a z agregatem na pazurkach spokojnie posiejesz tyle ze jeden rzad zebów bedziesz musial wyjac zeby sie przypadkiem nie zapychało. Ja mam ciezka ciagana 6m talerzówe a po niej wjezdzam  agregatem siewnym  i posiane pole równe  ja nienazekam