41

Odp: Wierzba Energetyczna

wiesz ze zaproszenie jest bezterminowe ;-)

Rolnik z powołania:-)

42

Odp: Wierzba Energetyczna

Pajej dalej masz tą wierzbę? Mam upierdliwe 35arów ,które są przy lesie i zastanawiam się żeby posadzić tam wierzbę energetyczną. Podobno jeszcze są dopłaty powyżej 30 arów ,ale unia chce zakończyć ten program do roślin energetycznych. Posiadam piec z podajnikiem ,sieczkarnie jednorzędową do kukurydzy ,miejsce do suszenia i myślę zbierać to co rok (ile będzie to będzie;) .Ceny ekogroszku ciągle idą do góry i trzeba szukać jakiegoś dodatku żeby było taniej. Wszelkie sugestie i podpowiedzi mile widziane.

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

43

Odp: Wierzba Energetyczna

pablo721 napisał/a:

.Ceny ekogroszku ciągle idą do góry i trzeba szukać jakiegoś dodatku żeby było taniej. Wszelkie sugestie i podpowiedzi mile widziane.

Mój sąsiad ma taką sugestię by palić odzieżą z kontenerów PCK. Kupił trzy lata temu i wciąż jeszcze trochę ma więc mniej niż 500 zł go sezon grzewczy kosztuje.


A tak już na poważnie masz klasyczny piec z dolnym podajnikiem? Jak tak to bywa ryzykowne bo drewno, trociny czy zrębki potrafią zgazować i może się ogień cofnąć do zasobnika. Musiał byś chociaż zawór z woskiem tzw "strażaka" zainstalować. Lepszy byłby podajnik peletowy.

44

Odp: Wierzba Energetyczna

pablo721 napisał/a:

Pajej dalej masz tą wierzbę? Mam upierdliwe 35arów ,które są przy lesie i zastanawiam się żeby posadzić tam wierzbę energetyczną. Podobno jeszcze są dopłaty powyżej 30 arów ,ale unia chce zakończyć ten program do roślin energetycznych. Posiadam piec z podajnikiem ,sieczkarnie jednorzędową do kukurydzy ,miejsce do suszenia i myślę zbierać to co rok (ile będzie to będzie;) .Ceny ekogroszku ciągle idą do góry i trzeba szukać jakiegoś dodatku żeby było taniej. Wszelkie sugestie i podpowiedzi mile widziane.

zlikwidowałem to, z 3 powodów
1. pracochłonne. jednoetapowy zbiór nie zdawał egzaminu. surowe zrębki nie dawały się wysuszyć pleśniały  nie paliły się dobrze. Kosiliśmy to później piłą tarczową zamontowaną na przystawce do ciągnika. Składaliśmy w stosy a dopiero latem cięliśmy na zrębki
2 udało się wydzierżawić pola sąsiadów i ta plantacja wyszła na środku pola
3 podczas spalania wierzby w kominie osadza się taka smoła i z czasem potrafi zakleić komin na głucho

Rolnik z powołania:-)

45

Odp: Wierzba Energetyczna

Palenie szmatami oczywiście odpada:). Martwi mnie osadzanie się tego w kominie przy ekogroszku mam 9 lat spokoju z kominem ,a wcześniej przy normalnym piecu co jakiś czas trzeba było czyścić. Czy ktoś z was palił pelletem z dodatkiem wierzby energetycznej? Teraz pellet jest u mnie modny. Mam znajomego co ma suszarnie bębnową i może by mi się udało z nim dogadać na suszenie zrębek. Ciekawi mnie czy przy większej plantacji opłacalny by był zakup małej linii do robienia pelletu z jakimiś dodatkami np. owies, trociny itp.

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

46

Odp: Wierzba Energetyczna

chyba lepiej posadzić panele fotowoltaiczne, pomiędzy wypuścić gęsi aby nie trzeba było kosić i efekt końcowy będzie zdecydowanie lepszy tongue

47 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2020-10-24 16:36:36)

Odp: Wierzba Energetyczna

Działka przy lesie i panele nie bardzo.

Gęsi i kable w jednym miejscu to też nie jest dobre połączenie. Trzeba by wszystko w peszlu lub min 1.5 m nad ziemią. Ja miałem powieszone na płocie zapasowe kable do pastucha to zdarły izolację, w samochodzie wyciągały mi cały wentyl a wulkanizator musi mieć do tego klucz bo kombinerkami nie daje rady wink zawzięty to ptak jest jak mu coś się spodoba bo będzie męczył aż rozmontuje.

Wierzba tańsza niż panele. Wystarczy sekatorem uciąć parę gałęzi np. nad jeziorem pociąć na odcinki ok 20cm powtykać w ziemię i już gotowa plantacja na dwadzieścia lat.

W pobliżu oczyszczalni mieli za czasów PRL takie pole gdzie gęste wylewali potem w ramach rekultywacji zasądzono wierzbę cięto to w cyklu trzyletnim rębakiem i wyglądało jak zwykłe zrębki. Rok leżało na pryzmie i potem wyjeżdżało gdzieś do spalenia. Zwykłymi zrębkami trochę paliłem i w klasycznym piecu zasypowym nie widzę różnicy między tym a drzewem poza tym że się szybciej spala. Przydałoby się bufor CO i by było ok.

48 Ostatnio edytowany przez pablo721 (2020-10-25 00:15:21)

Odp: Wierzba Energetyczna

Panele fotowoltaiczne to chce tylko na własne potrzeby zrobić w przyszłym roku. Na większą skale  jest to przereklamowane tak jak pompy ciepła. Koszt inwestycji zwraca się bardzo długo ,a człowiek modli się żeby coś się nie zepsuło zaraz po gwarancji.
A mój podajnik posiada ten zawór ,,strażaka".

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert