Temat: len w polsce

nie będę się rozpisywał tylko daje linka

http://www.tractoor.pl/produkcja-rolinn … a-lnu.html

a ciekawi mnie czy ktoś z forumowiczów kiedyś miał z tym do czynienia?

nie wszystko złoto co się świeci

2

Odp: len w polsce

moi rodzice uprawiali kiedyś to było popularne i opłacalne

Rolnik z powołania:-)

3

Odp: len w polsce

Temat rzeka. Pracochłonna uprawa, teraz mało opłacalna, bo robocizna sporo poszła w górę. Mam na podwórku cały sprzęt do produkcji i obróbki od rwaczki po tyrbinę i pakularkę. teraz wszyko stoi i w sumie na sprzedaż tylko sentyment trzyma. Swego czasu przez 3miesiące prawie dzień i noc udzie trzepali len u nas. Sami kiedyś po 10ha sialiśmy i jeszcze konopie były. Francja i Chiny w dużej mierze zabrali rynek, walą masówkę. Len teraz jedynie oleisty. Czy włóknisty czy oleisty jest b.dobrym przedplonem pszenicy.

4

Odp: len w polsce

U nas na Dolnym Ślasku  byly duże plantacje  lnu  i fabryki  - a teraz ani fabryk  ani plantacji tylko chińskie szmaty

5

Odp: len w polsce

Najgorsze jest to że, zakłady włókiennicze nie skupowały mniejszych ilości jak samochód. Problem tkwił, że rolnik nie zarobił tyle co powinien, a kilku handlarzy na cały kraj w szybkim czasie wzbogaciło się (prawie do końca życia). Cena włókna sięgała  na skupach i tylko tam dało radę sprzedać, 6zł a w zakładach 12zł.

6

Odp: len w polsce

12-15 lat wstecz u mnie na wiosce jeden rolnik kilkadziesiąt hektarów i wioskę obok też się jeden pokusił. Dokładnie nie znałem techniki uprawy ale pamiętam że cieli kosiarkami, czekali aż się podsuszy czy zwiędnie i później ludzie ręcznie zbierali. Pech chciał że był bardzo mokry rok i bardzo mało zebrali bo większość zgniła na polu. Kupa kasy w plecy, kredyty aby w nowym roku założyć plantację a kolejny rok był jeszcze gorszy. Bankructwo, komornik, wyprzedaż - spłacają ten len do tej pory.

gg 5118068

7

Odp: len w polsce

Na prośbę Krzyśka opiszę agrotechnikę mojego lnu na nasiona.
Gleba IV klasa, raczej kwaśna, brak nawożenia przedsiewnego. Na jesieni poplon gorczyca z pszenżytem. Potem w listopadzie orka 25cm głębokości. Wiosną bronowanie. Siew 23.04 50kg/ha nasiona kupione od zaprzyjaźnionego rolnika. W fazie 3-5cm oprysk Glean 10g/ha plus śmiedziel na pchełkę i 200kg/ha saletry. Potem ze względu na duże występowanie komosy białej (Glean jej nie rusza) oprysk Chwastoxem Extra 1,5l/ha i do tego Leopard w dawce 0,7l/ha na samosiewy w fazie ok 10cm. Miała być desykacja ale ze względu na pogodę słoma spruchniała i nie pryskałem. Czekam na pogodę i jak zbiorę napiszę plon.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

8

Odp: len w polsce

Ja mój od chwasta pryskałem tylko afalonem przedsiewnie i to był wielki błąd, pole wygladało jak urór

Rolnik z powołania:-)

9

Odp: len w polsce

Przy takim nawożeniu len ustał?

10

Odp: len w polsce

Stoi do tej pory, lekko go powichrowało jak był mocny wiatr z deszczem.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

11 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2017-09-19 09:32:15)

Odp: len w polsce

2t da? i co ze słomą?

12

Odp: len w polsce

Na Żuławach 2,5 tony zbierają, u mnie liczę 1,5t-2t. Słomę można sprzedać, ale ja nie sprzedaję. Cena nasion aktualnie 1,5-1,6. Dwa lata temu była koło 2 złotych ale w ubiegłym roku była duża podaż towaru ze względu na przesiewy rzepaku i pszenicy lnem.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

13

Odp: len w polsce

Jal byl lany chwastoxem to narobił kolanek i przez to sztywniejsze cźdźbło. Na włókna się taki nie nada. Swojego czasu jak po okolocy robili len na włókno to pryskany był przedwschodowo i później poprawki chwastoxem D w 1/4 dawki.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

14

Odp: len w polsce

Nie wiem jakim cudem daje po 2-2.5tony miałem kilka lat i kiedyś ledwo przekroczył tonę. Krzysiek upierasz się, a ja chciałem Ci doradzić....

15

Odp: len w polsce

Siałeś len na włókno czy nasiona, bo jest różnica, oleisty nie rośnie wysoki tak jak ten na włókno, mój ma ok. 50-70cm.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

16

Odp: len w polsce

Grzegorz89 napisał/a:

Nie wiem jakim cudem daje po 2-2.5tony miałem kilka lat i kiedyś ledwo przekroczył tonę. Krzysiek upierasz się, a ja chciałem Ci doradzić....

Nie upieram się. Porostu znalazłem zbyt 6km od domu i pewnego płatnika z którym współpracuje od lat. Zwykły rolnik tylko otworzył tłocznie. puki dostał ode mnie  gorczyce na testy do tłoczenia. Swego czasu lnu w okolicy było sporo...

17

Odp: len w polsce

chętnie kupię z pół tony siemienia dla koni

18

Odp: len w polsce

ile jesteś w stanie zapłacić?

Rolnik z powołania:-)

19

Odp: len w polsce

Siałem i na włókno i na ziarno. Trochę tego tematu liznąłem, od małego.

20

Odp: len w polsce

do elbląga mam blisko a podkarpacie daleko..