1

Temat: Programy Unijne i dotacje

Panowie zakładam z myślą o programach  unijnych   wadach zaletach   , młodym rolniku,  mikro makro przediębiorstwa i czego jeszcze nie wymieniłem ..

chodzi mi o to by   pisały osoby  chcące się tu czegos dowiedzieć  I przedewszystkim osoby   bedące w tych programach    by napisały  jakie są warianty  co gdzie załatwiać i w razie co jaki jest minimum  okres uczestniczenia w programie by nie płacić KAR ...


A teraz chodzi mi o młodego Rolnika  jakie sa wymagania ? bo jest w internecie dużo  i mało .,... chodzi mi o rzeczowe informacje
ile min Ha , jakie wykształcenie ,. czy moze brak różnic ,  ile LAt  itp

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

2

Odp: Programy Unijne i dotacje

jeśli chodzi o powierzchnie hektarów to musisz mieć tyle co średnia wojewódzka a jak ona jest niższa od średniej krajowej to musisz mieć tyle co średnia krajowa, wykształcenie to najlepiej rolnicze albo pięcioletni staż w rolnictwie (udokumentowany). U mnie w tym roku we wrześniu mija 5 lat od otrzymania premii

E 516 na części
Telefon 695 076 269

3

Odp: Programy Unijne i dotacje

Srednia karajowa to 10,XX ha  a dolnoślaska 16,XX i tu już się zaczynają problemy ... wszystkiego naszego jest 17 ...  rodzice nie Mieli by nawet 1 ha i co dalej ?  do emerytury kupa czasu

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

4 Ostatnio edytowany przez PawełS.64 (2013-01-28 22:41:24)

Odp: Programy Unijne i dotacje

Laszek napisał/a:

jeśli chodzi o powierzchnie hektarów to musisz mieć tyle co średnia wojewódzka a jak ona jest niższa od średniej krajowej to musisz mieć tyle co średnia krajowa, wykształcenie to najlepiej rolnicze albo pięcioletni staż w rolnictwie (udokumentowany). U mnie w tym roku we wrześniu mija 5 lat od otrzymania premii

mała korekta ale znacząca ;zamiast  niższa od średniej krajowej jest wyższa   Srednia krajowa to ok. 13 ha

5

Odp: Programy Unijne i dotacje

dzierżawa może być ale tylko z państwa... między osobami prywatnymi odpada

E 516 na części
Telefon 695 076 269

6

Odp: Programy Unijne i dotacje

Wojtas wchodzisz na stronę ARiMR programy pomocowe i masz aktualne dane

7

Odp: Programy Unijne i dotacje

Liczysz że jeszcze będzie w starym PROW`ie  ? czyli nie jestem sam :beer:

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Ostrówek 162,
Case Magnum 7210, MF 38

8

Odp: Programy Unijne i dotacje

PawełS.64 napisał/a:
Laszek napisał/a:

jeśli chodzi o powierzchnie hektarów to musisz mieć tyle co średnia wojewódzka a jak ona jest niższa od średniej krajowej to musisz mieć tyle co średnia krajowa, wykształcenie to najlepiej rolnicze albo pięcioletni staż w rolnictwie (udokumentowany). U mnie w tym roku we wrześniu mija 5 lat od otrzymania premii

mała korekta ale znacząca ;zamiast  niższa od średniej krajowej jest wyższa   Srednia krajowa to ok. 13 ha

paweł skąd te 13ha wziąłeś? na arimr są aktualne powierzchnie i krajowa za 2012rok jest 10,38ha.
A u mnie w pomorskim nawet spadło z 19 na 18.94ha big_smile

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

9

Odp: Programy Unijne i dotacje

poszukałem 
http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjent … rstwa.html
wg tych danych tak jak pisałem średnia  ogólnokrajowa wynosi 10.05ha ..ale dolnoślaska  16 z groszami ...   dzierżawy   hmm własnie tu jest  pies pogrzebany

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

10

Odp: Programy Unijne i dotacje

Zachodnio pomorskie bije na głowę wszystkich

11

Odp: Programy Unijne i dotacje

dobra  są  tam wzmianki o  wykształceniu ...   czyli co ma być wykształcenie rolnicze?

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

12

Odp: Programy Unijne i dotacje

Nie wiem jak teraz ale było że mozna było je uzupełnić technikum zaoczne weekendowe było na to 5 lat

13

Odp: Programy Unijne i dotacje

na uzupełnienie jest czas przez  3 lata

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Ostrówek 162,
Case Magnum 7210, MF 38

14

Odp: Programy Unijne i dotacje

no faktycznie 3 lata na uzupełnienie. Jak u mnie minęły 3 lata to musiałem zrobić właśnie pierwsze rozliczenia. Wykształcenie miałem w dniu złożenia ale też było że przez 3 lata musiałem być ubezpieczony w KRUSie ale teraz zmniejszyli chyba do roku. No i pieniądze w ciągu trzech lat trzeba wydać

E 516 na części
Telefon 695 076 269

15

Odp: Programy Unijne i dotacje

Ja zaczalem korzystac z programow unijnych dwa lata temu.Miedzy innymi,ze wczesniej nie czulem sie na silach.I najpierw MR,kase dostalem dokladnie rok temu,PROW na ojca-maszyny i ciagnik kupilismy w tym roku,do tego programy rolnosrodowiskowe.Polecam korzystanie z tego w 100%.Mimo tego,jak pisal Zorak (+ dla niego) tez mam w domu lazienke,a od siebie dodam,ze nie zrobilem tego dla sasiadow,tak jak wielu innych rzeczy przed tym,kiedy pojawila sie  mozliwosc rozwoju,ale ch*j z tym,bo niektorzy tego nie zrozumieja........
Na MR rodzice przepisali mi 10,5 h.Wszystkie formalnosci zalatwialem z prywatnym doradca.Bylo duzo,latania,papierow,ale dla chcacego nic trudnego..........Wiec dostalem 75 tys ,gdzie 55 na maszyny i 20 na impreze na czesc ARiMR he he.W planie mialem kosiarke bijakowa za 12 tys i opryskiwacz za 43 tys.Mam na wykorzystanie tych pieniedzy 3 lata.Kupilem na wiosne kosiarke Talex Leopard,dzieki ktorej na uslugach zarobilem na czysto 6 tys i nie licze prac wykonanych u siebie.Przed tym przeszedlem na vat i czekam na zwrot ok 6 tys z wszystkich zakupow,Na dzien dzisiejszy mam zamiar nie zglaszac tego zakupu,zrezygnowac z opryskiwacza prawdopodobnie zmienie zalozenie MR i kupie nowego MTZ 820 za 75 tys,odlicze vat,doloze i kupie uzywany opryskiwacz-caly czas zastanawiam sie nad tym.....
Mamy ok 90 h i co roku jest wiecej,bo staram sie ROZWIJAC.Tereny,na ktorych przyszlo mi zyc,to 4 i 5 klasa ziem,gdzie wydajnosc pszenicy to 3-5 ton,gryka 1,5 t,trawy nasienne,koniczyna na nasione,zbieram slome i siano na pellet-zaden szał finansowy. Nie jestem jakims zarobionym kozakiem,tylko korzystam z mozliwosci ktore mam.PROW realizujemy w calosci na kredyt fabryczny Claas.Roczna rata wynosi tyle ile dostaje z progamow rolnosrodowiskowych,wiec doplaty gorskie,bezposrednie,ewentualny zysk ze sprzedazy i kasa ze zwrotu vatu(bo z tego tez sa pieniadze w moim przypadku)nie sa przeznaczane na kredyt.Niech nikt nie pisze,ze unia moze pasc,bo o tym tez pomyslalem hehe.
W moim przypadku,programy unijne to duze mozliwosci,zeby sie rozwijac.Ot moj biznes plan.

16

Odp: Programy Unijne i dotacje

Wojtek rodzice mogą Ci przepisać pole tylko z uwagi aby wziąść MR, dalej plan jest pięcioletni, wykorzystujesz pulę żeby poprawić swój komfort pracy. Kupujesz maszyny czy co tam sobie założysz, a po pięciu latach przepisujesz z powrotem na rodziców w celu żeby mieli emeryturę. U nas tak miało być z tym że miałem odpisać tylko część przepisanej na mnie ziemi. Rodziców mam jeszcze młodych, a nie ''należało'' mi się całe 11ha. Wilk syty i owca cała a graty zostaną.

Odp: Programy Unijne i dotacje

Laszek napisał/a:

dzierżawa może być ale tylko z państwa... między osobami prywatnymi odpada

Może być prywatna minimum 5 lat i potwierdzona u notariusza. Ja tak mam bo ojciec też mi wszystkiego nie mógł przepisac.

18 Ostatnio edytowany przez Laszek (2013-01-29 09:28:43)

Odp: Programy Unijne i dotacje

Co do rolnośrodowiskowych to miałem ten międzyplon ozimy czy jak to tam się zwało ale na szczęście zrezygnowałem z tego, trza było orać na wiosne, ziemia przesuszona i plon słabszy. Problem też z czasem na wiosnę. U mnie we wsi jest taki jeden co na większości gospodarstwa to ma ale on to praktycznie żyje tylko z dopłat i skłaca nowego zetora. Zboża jak dostanie po tonie to jest wszystko, ostatnio pytał się mnie czy jeszcze mam coś kukurydzy na sprzedaż (paszówki) bo wziął by tak 200kg i by sobie ją zasiał... Musiałem bardzo mocno powstrzymywać się przed śmiechem. A co jak dopłaty upadną i co z takimi będzie?

E 516 na części
Telefon 695 076 269

19

Odp: Programy Unijne i dotacje

bedziesz miał okazje powiekszyć rancho.u mnie juz takich nie ma

20

Odp: Programy Unijne i dotacje

w mojej okolicy paru nieszczęśników wykończyła modernizacja, robili ją na pałę i umoczyli. Komornik pozabierał klunkry i ziemie w internecie czytałem jak człowiekowi wyprowadzili z obory 40 krów.   
Co do MR Wojtek to zmiany tam są i masze młode rolniki to inna rzeczywistość. Co do ziemi idź do kumpla, brata, siostry, wuja i ciotki niech ci napiszą umowę albo nawet przepiszą  i zrób tego młodego rolnika za tą kasę też możesz kupić jakąś ziemię, na to co zrobisz to pomyśl czy aby na klamoty bo te 75 koła to dużo i mało, klunkry same w sobie złotówek nie dają ale możesz mając te złotówki pójść do banku i z wkładem 75 koła zakupić ziemię nie ważne co miałbyś w biznesplanie, a z samych dopłat część siana odzyskasz. Walcz, jak masz znajomego mleczarza a jak mógłby ci pójśc na rękę to mógłbyś np kupić od niego (ale na papierze z inne siedziby krowy jałówki cieliczki i wstawić je do niego na jego siedzibie założona twoja siedziba i umowa dzierżawy kwoty i obory, facet ma swoje krówki na miejscu  a ty wywiązanie z młodego rolnika i kaska dla ciebie, z tym że zwierzaki mleczne mogą czasem wcześniej wylecieć ze stada bo trzeba je mieć przez 5 lat ale to też można opracować i "zakupić" od kolegi w jej miejsce inną. to taki wariant dużo papierów i kombinacji ale idzie to zrobić. ja polecam ziemię.  tylko tak, bo jest jeszcze jedno obostrzenie nie możesz wtedy korzystać  z dotowanego kredytu bo jest podwójne finansowanie. Myślę że można się dogadać.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]