1

Temat: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Nie miałem kasy na jesieni i nic nie dałem pod pszenżyto, łącznie zarezerwowałem 200kg saletry i 200 kg polifoski 6 na hektar. I z tym mam problem bo nie wiem że czasami nie zmarnuję P i K dając je teraz, chodzi mi o to czy roślina z tego nawozu skorzysta gdy sypnę wiosną może uda mi się jeszcze dać z ostatnim mrozem. Zastanawiam się tylko czy nie popełnię błędu bo zrobiłem analizę i celuje w 5 ton na lepszej glebie dam więcej na słabsze założone minimum. Mało tego jeżeli nie pobierze P to i nie zageneruje tych 5 ton plonu nawet i okaże się że i N wysypię na marnację. Dobrze myślę czy źle myślę, sypnąć co zakładam czy zrobić jakieś zmiany? jakie?
co myślicie?
ziemia różna, po kukurydzy i pszenicy jarej.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

2

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Po kukurydzy  zrezygnuj  z  P K   wjedź z jakimiś odżywkami ....  i stosuj  wg zaleceń..  dobry jest maximus smile 

w ogóle teraz P K to raczej  nie trafiony pomysł .wg mnie .. ale spytaj sie może swojego doradcy  lub innego .. co ci powie

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

3

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Powiem tak, na te 5 ton to chyba sam azot ci wystarczy, pszenzyto ma wysoki potencjał plonowania. A fosfor i potas wiosną tez mozna zastosowac, bedą dostepne.
Stosujac na wiosne PK dostraczaz te skladniki, ktore powinny byc juz jesienia, ale dobrze ze beda wiosna.

4

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

to ja też się dołączę z pytaniem, a mianowicie pszenżyto mam pierwszy raz i ogólnie zastanawiam się nad nawożeniem. Na jesień dostało 300kg amofoski a na wiosnę planuję  na pierwszy strzał dać 250 kg saletry 34% a na drugi 200 kg na hektar co o tym myślicie ale szczerze (ziemia 3a )

5

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Pewnie tym azotem położysz całość ,przynajmniej u mnie na 3b taka ilość azotu kładzie całe pole .

6 Ostatnio edytowany przez vatras240 (2013-01-29 19:27:51)

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

to  ile dać żeby nie przedobrzyć ?

7

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Dawka startowa to około 50kg czystego składnika , na drugą daj z 70 kg i będzie git.

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

8

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

zastosuj coś na podparcie.u mnie bez CCCi modusa ani rusz

9 Ostatnio edytowany przez andrzej612b (2013-01-29 20:02:14)

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

A j a w tym roku na pierwszą dawkę - saletrzak i to pierwszy raz - zawsze była saletra ale po ostatnich wymarzłych zbożach - mowa o zeszłym roku ,sprawdzę coś innego - w szkole mówili że saletrzak ,przedsiewnie i wymieszać z glebą - he ale to dawno było, popatrzymy , zobaczymy a informacją się podzielę - he  z drugiej strony na dziś meldują że można - czas pokaże ...

10

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Fenol kiedy robiłeś analizę, długo czekałeś na wyniki? ja jak ziemia roztaje chcę też zrobić
Jak ktoś ma obawy co do saletrzaka to może kupić saletrę kędzierzyńską 32 + CaO cenowo wychodzi trochę lepiej. Ja uważam że saletrzak jest bardzo dobry ale w tym roku spróbuję produktu z Kędzierzyna.
Mi się wydaje że jeśli nic nie dałeś tego PK i to możesz sypnąć teraz nawet po śniegu na płaskim. Fosfor nie ucieknie z pola a potas spokojnie dopłynie do korzeni. najważniejsze to by woda była.  W najgorszym wypadku będziesz go miał na przyszły rok.
Ja mam wywalone 400- 450kg amofoski i się zastanawiam czy jeszcze nie rzucić ale najpierw będę chciał zrobić analizę

11

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

vatras240 napisał/a:

to ja też się dołączę z pytaniem, a mianowicie pszenżyto mam pierwszy raz i ogólnie zastanawiam się nad nawożeniem. Na jesień dostało 300kg amofoski a na wiosnę planuję  na pierwszy strzał dać 250 kg saletry 34% a na drugi 200 kg na hektar co o tym myślicie ale szczerze (ziemia 3a )

To zależy w jakiej fazie masz te pszenżyto ale zakładając że terminowo siane to minimum 3 pędy są więc te 200 kg saletry to minimum jakie stosuję potem jak zapowiada się suchy rok to jeszcze jedna dawka i znowu minimum 150-200 mocznika plus odżywki i zależnie od odmiany coś na skrócenie,jak masz w miarę warunki wilgotnościowe to możesz podzielić drugą dawkę i coś z niej przesunąć na kłos,i przy takich dawkach ładny i gęsty łan się prowadzi choć wtedy jest też większa presja chorób ale to już inna bajka.

12

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Krzysiek - nie wiem, czy jest sens robić analizy wiosną. Na jesień wysypałeś sporą dawkę PK, zboże jeszcze do końca tego nie wykorzystała i to PK zostało w glebie, w związku z tym wynik może być zawyżony. Badania gleby najlepiej zrobić zaraz po żniwach, przed podaniem kolejnej porcji nawozów. Na wyniki czeka się ok 2-3 tyg.

13

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

scoda19  odmianę mam grenado prosto z centrali nasiennej siew był  20 IX  wyszło jakieś 180kg/ha
przedplon pszenica, słoma zostawiona ( wg mnie nie opłaca się sprzedawać) na słomę poszedł taki wynalazek jak eko słoma + 40 kg mocznika na hektar  no i wapno granulowane  nie pamiętam dokładnie nazwy ale jakieś granulowane bodajże 80% (forma jak saletra 32%) i tego sypie około 500kg?/ha  ( nie którzy mówią że się nie opłaca ja uważam że się opłaca bo nie dopuszczam do odkwaszania gleby i zawsze coś zostaje do poprawy ph) gleby mam ciężkie więc trzymają wilgoć a i jakoś na na większy brak opadów nie mam co narzekać
na jesień pszenżyto wyglądało ładnie ale co będzie na wiosnę zobaczymy

14 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2013-01-29 22:18:56)

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

To co piszesz jest logiczne...
No ale przecież wiem co wsypałem jak to odjemne to będę miał obraz tego co tam siedzi.
Musiałbym zrobić chociaż pH przez 2 lata wysypałem około 5 ton wapna na ha ale wcześniej jak ojciec gospodarzył to wapnowane było raz na 15 lat.   
Chciałem na wszystkich działkach zrobić podstawową i mikro na w dwóch działkach na których się cuda dzieją...

Analiza podstawowa (pH, P2O5, K2O, Mg) - 11,56 zł

- Analiza mikroelementy (B, Cu, Zn, Fe, Mn) - 46,25 zł

- Analiza mikroelementy (Cu, Zn, Fe, Mn) - 30,87 zł

- Oznaczenie pH i dawka CaO - 15,64 zł

Vatras a skąd Ty jesteś?

15

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

vatras240 wiesz odbiegnę od tematu i zasugerował bym ci w przyszłym roku zmianę odmiany bo Grenado to już dawno zarejestrowana odmiana i ma niskie MTZ a jest w czym wybierać.

16

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

z pszenżytem to jest tak skusiłem się na nie bo niby bardziej plonne i mniej wymagające od pszenicy  zobaczymy co mi z tego wyjdzie i czy będzie mi się opłacać dalej się w to bawić, ogólnie nie miałem z nim nigdy nic wspólnego stąd moje pytania odnośnie nawożenia, na odmianach też się nie znam z tego co rozmawiałem z ludźmi to mi je polecali ale to sam wiesz że ile osób tyle zdań wink ogólnie nie mam tego dużo około 10 ha ale skoro jest to trzeba jakoś to ogarnąć

17

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Analizy robiłem u pana Tomasza Szpręgi w Grudziądzu, człowiek solidy, czekasz tydzień.
Moje pszenżyto to ronaldinio, odmiana z długa słomą, dzięki chłopaki podbudowaliście mnie.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

18

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Fenol napisał/a:

Analizy robiłem u pana Tomasza Szpręgi w Grudziądzu, człowiek solidy, czekasz tydzień.
Moje pszenżyto to ronaldinio, odmiana z długa słomą, dzięki chłopaki podbudowaliście mnie.

Fenol ronaldinio to jest odmiana kukurydzy a nie pszenżyta chyba że kupione na bazarku to wiadomo tam są wszystkie odmiany jakie dusza zapragnie.:dance:

19 Ostatnio edytowany przez Fenol (2013-01-30 12:59:03)

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

wuja masz rację co ja pierniczę... Leontinio hehehee nie kupione na jarmarku ale podpier....z centrali za grosze yeah big_smile

http://www.danko.pl/node/109

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

20

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Krzysiek napisał/a:

To co piszesz jest logiczne...
No ale przecież wiem co wsypałem jak to odjemne to będę miał obraz tego co tam siedzi.
Musiałbym zrobić chociaż pH przez 2 lata wysypałem około 5 ton wapna na ha ale wcześniej jak ojciec gospodarzył to wapnowane było raz na 15 lat.   
Chciałem na wszystkich działkach zrobić podstawową i mikro na w dwóch działkach na których się cuda dzieją...

Analiza podstawowa (pH, P2O5, K2O, Mg) - 11,56 zł

- Analiza mikroelementy (B, Cu, Zn, Fe, Mn) - 46,25 zł

- Analiza mikroelementy (Cu, Zn, Fe, Mn) - 30,87 zł

- Oznaczenie pH i dawka CaO - 15,64 zł

Vatras a skąd Ty jesteś?

ja miałem taki przypadek na jednej dzierżawie że się cuda działy klasa 3żemi  a przenica rośnie do pewnego momentu i zanika a nawożenie standardowe zrobiłem badanie gleby i okazało się że jest tam pustynia. Dlatego warto robić badania gleby bo czasami sypiemy nawozy a okazuje się że nie potrzebnie bo tam potrzebne są jnne skladniki co z reguły przekłada się na koszty i plony a jak plony to i ile zarobimy

Świat należy do młodzieży Stary robi Młody leży