41

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Ja zawsze pod pszenżyto daje full makaronu... bo mam ale tak jak koledzy piszą nawożenie wiosenne jak najwcześniej i saletre ale przynajmniej u mnie lubi legnąć....a później zostaje troszke na polu...:/

Posiadam części do sieczkarni, kombajnów i traktorów Fortschritt, silników IFA 6 i 4- cyl. Kom- 505857445
http://fortschritt.p2a.pl/viewtopic.php?id=1726

42

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

kriss_222 napisał/a:

rewelacji nie oczekuje około 5 t/ha, już mnie zadowoli smile.

5t to ja z palcem w d wyciągam, przy nawozeniu N ok 70kg, tylko III kl i przedplon rzepak

Rolnik z powołania:-)

43

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Panowie jedno pytanie krede i nawozy p k dać lepiej przed orkowo czy  przed uprawowo bo zawsze nawozy daje pod uprawke ale może robię błąd

http://img.userbars.pl/122/24382.jpg

44

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

npk daje pod uprawke, zawsze szybciej dostepne dle roslin, co do kredy to zalezy jaką sypiesz, granulaty sypie pógłównie w grudniu po zbozach i rzepakach

mdw

45

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

npk przed orką a granulat pod agregat daj.

46

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Zależy...
Jak głęboko orzesz?
Jakim pługiem?
Jakie masz ziemie?
Ja np zazwyczaj NPK daję pod agregat.  To według mnie najlepsze miejsce dla N i K bo dla fosforu to takie przeciętne bo ten się bardzo wolno przemieszcza.
Co do pługa to jak orzesz np czymś w rodzaju polskiej trójki co słabo kryje to ok przed orką bedzie dobrze ale pod pług który idealnie obraca ziemię i ścinacz wszystko to co na wierzchu rzuca na dno bruzdy to kiepskie rozwiązanie. będa większe straty potasu i azotu.
Jak widzisz są różne szkoły i rózne gleby ....

47 Ostatnio edytowany przez marcin80 (2017-09-08 12:11:28)

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Orki i podorywki robię ruskimi trojkami lepiej kryją niż polskie zawsze dawałem wszystkie nawozy pod agregat a moje pytanie wynika właśnie że im więcej czytam tym więcej sposobów ale krede granulowaną dam chyba na przyoranie co do głębokości orki to jednego roku tak głęboko jak się da c-360 na 3-4 klasie A drugiego roku trochę plycej żeby nie robić warstwy płużnej

http://img.userbars.pl/122/24382.jpg

48

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Jak dasz to nie ma większej różnicy, ważne żeby dać.

49

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Ja daję zawsze pod pług. A orałem na 25 cm pod pszenżyto i nie zauważyłem żeby miało jakieś niedobory itd. Średnia 8.5 tony z ha Trismarta gdzie władowała się septorioza.

50

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Panowie potrzebuje porady. Jesienią zasiałem pszenżyto dość późno bo pod koniec pierwszej dekady października ,gleba IV klasy ,stanowisko po kukurydzy. Przed zimą za bardzo nie zdążyło się rozkrzewić i teraz mam dylemat jakie zastosować wiosenne nawożenie N. Czy dać w pierwszej dawce saletrę i w drugiej tak samo , czy może na pierwszą saletrę a w drugiej mocznik ?

51

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Pierwsza musi byc fest amonowej.

52 Ostatnio edytowany przez Andrew89 (2019-01-21 23:39:57)

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

300 kilo saletry na start i później jeżeli saletra to na pierwsze kolano a jeżeli mocznik to zaraz po pierwszej dawce. I jeszcze możesz dac 0.4 l CCC  w fazie pełni krzewienia.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

53

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Dzięki Andrzej. smile

54

Odp: Pszenżyto ozime nawożenie N a zwłaszcza PK wiosną czy warto?

Andrew89 napisał/a:

300 kilo saletry na start i później jeżeli saletra to na pierwsze kolano a jeżeli mocznik to zaraz po pierwszej dawce. I jeszcze możesz dac 0.4 l CCC  w fazie pełni krzewienia.

:beer::beer:

Rolnictwo - moja pasja. Pamiętaj, rób to co kochasz, a nigdy nie będziesz musiał pracować.
TraktorPedia