301

Odp: nawożenie zboża

No to ciekawe rzeczy tu czytam, bo rok suchy jak rzadko kiedy i owies sypał jak nigdy, przy budżecie nieprzekraczającym 600 zł/ha dał ponad 4 tony, a do chińskiego worka wchodzi 51 kg - dotychczas 44 to był maks. Wbrew logice w tym roku najlepiej zarabiają owies i jęczmień. Co do pszenżyta, to zamierzam całą produkcję pszenicy przestawić na pszenżyto. Zbyt gwarantowany, cena prawie jak za pszenicę, a o wiele niższe wymagania dotyczące nawożenia i ochrony przy porównywalnym, a niekiedy nawet sporo wyższy plonie.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

302 Ostatnio edytowany przez androl (2015-12-15 09:41:31)

Odp: nawożenie zboża

Też miałem rekordowe plony w tym roku, tam gdzie zazwyczaj było za mokro, i w tym suchym roku to w znacznej mierze uratowało zupełnie przyzwoity średni plon. MAREKPE, może tak miałeś z owsem ?

303

Odp: nawożenie zboża

Marek ja w tym roku zebrałem niecałe 5t. Cudem.... cud polegał na tym że w strategicznych chwilach dla rozwoju tej rośliny spadł jakiś deszczyk.... bez tego bym miał 2,5 t jak rok temu. No rekord to ponad 6t.
Ale to o nawożeniu....
Przed chwilą byłem u kolegi ( pytać czy mogę się przekopać z rurą do podlewania porzeczek przez jego pole - zgodził się bez problemów) i mówię o RSM  a ten mówi że mi zeżre pompę od środka i wogóle cały opryskiwacz......  tak będzie?

304

Odp: nawożenie zboża

Bzdury opowiada ,lance, ramę to może i tak ale pompę? Ja jak miałem 400/12 to końcówki lanc zarzucało się do góry to za każdym razem coś tam kapło to i ruda właziła i wytrzymały 12 lat a teraz mam 800/15 i lance są składane do siebie i po dwóch sezonach nie widać rdzy.Oba opryskiwacze to Zbuczyn.

Nie ma że się nie da, jak się nie chce to się nie da...;)

smile E-516 na części. smile

305

Odp: nawożenie zboża

rsm lubi miedź i mosiądz, i to zjada błyskawicznie ( popularne zawory kulowe nie wytrzymują jednego sezonu), stal i amelinium się nie boją. Zbiorniki stalowe w których trzymam rsm już koło 18-tu lat jeszcze nie przerdzewiały, a jak je pierwszy raz zalewałem to już były pełnoletnie

306 Ostatnio edytowany przez artureekk (2015-12-16 00:41:26)

Odp: nawożenie zboża

bo rsm nie jest żrący do puki nie wlejesz wody by na przykład rozcieńczyć a jak płuczesz to tak by można było z nie pic

307

Odp: nawożenie zboża

Panowie trzeba mi porady. Czy nawozi ktoś swoje pola tylko fosforanem amonu  i solą potasową? Policzyłem i dużo taniej byłoby zaopatrzać ziemię w fosfor i potas właśnie tymi nawozami. Azoty swoją drogą ale np. polidap zawiera dodatkowo 18procent azotu to na start azot byłby już w nim... Proszę o szybkie porady bo nawozy drożeją wink

308

Odp: nawożenie zboża

No dobre pytanie właśnie szperam po sieci i sprawdzam jakie ceny w tym roku.
Tu mozna jeszcze ugrać coś na tym że dajemy fosfor teraz a potas w grudniu-lutym.

może kogoś zainteresuje http://www.blending.pl/wp-content/uploa … eralne.pdf

309

Odp: nawożenie zboża

Co tam potrzeba?

310

Odp: nawożenie zboża

Robiłem tak przez jakiś czas w qq i trochę pod zboża, ale nie widziałem jakieś różnicy na +. Ostatnim roku cena była podobna to wolałem raz z rozsiewaczem a nie dwa.

311

Odp: nawożenie zboża

Potrzeba przede wszystkim fosfor i potas, jednak przeliczyłem i nie wychodzi tak wiele taniej niż polifoska 6, którą mam za 1580zł brutto. Ogólnie w wieloskładniku dodatkowo w tej samej cenie zależy od nawozu mamy jeszcze siarkę, magnez i nieco wapnia którego nie liczę, lub bor pod rzepak.

312 Ostatnio edytowany przez androl (2016-08-02 08:36:33)

Odp: nawożenie zboża

W ubiegłym tyg. polifoskę 6  kupiłem jeszcze po 1540 brutto, z cenami szaleć za bardzo chyba nie będą przy niskich cenach zbóż.

313

Odp: nawożenie zboża

Nie będą szaleć bo np Ultra 8 z Padcoru (8-20-30) jest po 1400 i nie nadążają z dostawami.

314

Odp: nawożenie zboża

To cena brutto?

315

Odp: nawożenie zboża

Jak dam wapno na gnojówkę to nic się nie stanie?

316

Odp: nawożenie zboża

nie pamietam juz dlaczego ale wapno i gmojówka czy obornik daje sie chyba z półrocznym odstepem

Rolnik z powołania:-)

317

Odp: nawożenie zboża

No właśnie muszę wapnować łąkę mineralną ale na jesieni daję zawsze obornik , więc jak to pogodzić ?

318 Ostatnio edytowany przez androl (2016-08-23 07:46:01)

Odp: nawożenie zboża

Jak odstęp będzie z 8 tyg. to działaj.
http://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/p … nie_7.html

319

Odp: nawożenie zboża

Czuli nie zaleca się wapnowania na gnojówkę lub obornik w celu strat azotu. Ale po 8 tygodniach tak. Ale jeśli rzucę wapno na wierzch i nie wymieszam z glebą to nie zacznie działać czyli w przypadku suchego okresu jaki wg pogody mnie czeka to mogę chyba już a wymieszam orząc. Mowa o wapnie granulowanym.

320

Odp: nawożenie zboża

Panowie czy stosujecie siarczan magnezu granulowany (kizeryt) w zbożach wczesną wiosną? Mam pomysł dać go na I dawkę razem z saletrą i wtedy rezygnacja z RSMS na rzecz RSM 32%? W RSMS jest tylko 3% siarki, a w siarczanie jest dodatkowo magnez.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile