81

Odp: nawożenie zboża

Właśnie skiełkowała bardzo ładnie tylko jak miała już wychodzić ku górze to zmroziło. Mam nadzieję że nie wypadnie, bo nie mam materiału na zasiew. Rozmawiałem z gościem który często sieje tak poźno a na wiosnę nie wiele widać zboża a później zbiera ładne plony. Tylko ma dobre ziemie w większości borowiny i u niego wszystko szybciej rusza. Ziemia lepiej ogrzana można na wiosnę jałowcem bronować tak się zawsze rozsypie. Ogólnie długo mi wschodziła bo było już zimno dość. Poczekam z azotem chyba jak będę jęczmień siał to wtedy zasilę ją. Będę widział jak to się ułoży, może wyjdzie jak jara. Nie mam tego wiele ze 3hektary to będzie eksperyment mam nadzieję że nie pierwszy i ostatni raz.

82

Odp: nawożenie zboża

To oprócz siarki w NPK 30-40 kg dać np kizeryt?
Jesienią poszła polifoska plus tam było 7Mg i 9S szlo 400 - 500 Kg/ha na średnich glebach.
Jak mróz puści to dam glebę do analizy.....

83

Odp: nawożenie zboża

Ja na jesień pod orkę daję pod pszenice polifoskę 6 od 100 do 250 kg (w zależności od przedplonu i zasobności gleby). Jest tam co prawda 7% S, ale prócz tego wiosną sypię 20 kg S i praktycznie do każdego oprysku siarczan magnezu.

84

Odp: nawożenie zboża

Powiedzcie mi jak ktoś stosował mocznik poglwnie w nawożeniu rzepaku  i zboż , jakie efekty zaobserwowaliście, ja stosuje pierwszy rok w ten sposób, ale na przemian z saletrą.

mdw

85

Odp: nawożenie zboża

Grzegorz89 napisał/a:

Dobra doradźcie co zrobić z taką pszenicą która siana była w listopadzie i nawet niewiele wyszła spod ziemi czy też dawać azot tak samo wcześnie jak pod dobrze rozkrzewioną. Czy może poczekać aż trochę ruszy bo jak ostatnio  widziałem do pole było praktycznie gołe. O ile w ogóle coś zejdzie.

najpierw zapytam ile jej wysiałeś? bo jeżeli dopiero wychodzi to musisz wiedzieć, że wiosenne krzewienie zależy od zaopatrzenia w azot, roślina z niedoborem azotu będzie szybciej przechodzić w fazę strzelania w źdźbło niż ta z zapasem azotu, co w efekcie przełoży się na obsadę kłosów a to rzutuje na plon, przy takim późnym sianiu nie liczył bym na  więcej niż 450 kłosów na m^2. w odpowiedzi na zadane pytanie napiszę, że azot jest potrzebny nawet bardziej niż na tych dobrze rozkrzewionych ale przekalkuluj ilość azotu względem spodziewanego plonu

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

86

Odp: nawożenie zboża

Ja miałem taką pszenicę rok temu. A teraz pytam, bo jadąc na skup widziałem taką co ledwo wyszła z ziemi i na razie tak stoi już długo. U nas nie m jeszcze pełnej wiosny jak u was. Widziałem to tą pszenicę siali prawdę mówiąc prawie przed pierwszym atakiem zimy.

87

Odp: nawożenie zboża

yoko jak efekty po moczniku ? w czym  rzucić N na druga dawkę: saletra czy mocznik ? W pierwszej dawce N dałem w saletrosanie i saletrze.

gg 5118068

88

Odp: nawożenie zboża

No powiem szczerze że ok praktycznie dopiero zaczoł działać, pszenica ładny kolorek złapała . rzepak też łądnie wybujał i ciemny , jutro jak nie będzie lało i jak z dzieciakiem bedzie ok na rzepak ostatnia dawka, i na pszenice po 150 kg saletry 34% N za 10 dni to samo a pod koniec kwietnia 100 kg moczniku.

mdw

89

Odp: nawożenie zboża

Jestem pod wrażeniem, na bogato big_smile Moja to by chyba zawału dostała...

90

Odp: nawożenie zboża

Też sie wachalem, aleod 3 lat wale na wszystko po 240 kilo azotu, i powiem że się opłaca , ale staram sie systematycznie wapnować. predzej dawalem po 150 kilo N ale nie siałe rzepaku i kuku,  obrót brutto w gospodarstwie potroiłem, ale nawozy co roku na kreche.

mdw

91

Odp: nawożenie zboża

Jak skracasz pszenicę, pewnie pełne dawki. Przy tym nawożeniu to też musi być wyższa szkoła jazdy żeby ustało zboże. Przed siewem na jesieni też sypiesz N?

92

Odp: nawożenie zboża

http://forum.nasionakonopi.pl/213,ziemi … lonow.html

93

Odp: nawożenie zboża

yokoslaw to jakie ty masz plony i na jakiej ziemi. ja daje ok 150kg N i tak Ojciec i wszyscy w wiosce mówia ze wale nawozu jak opentany

Rolnik z powołania:-)

94

Odp: nawożenie zboża

No tak prawie półtorej bigbaga saletry na 1ha to dostał bym zapaści a na pewno finansowej .

95 Ostatnio edytowany przez sawek.1990 (2014-03-18 21:14:52)

Odp: nawożenie zboża

To u mnie jest ogólnie nawozu z 200 kg na hektar sypane :stu:
Tylko ten plus że co 2 rok mam na każdym polu wywożony obornik i to daje dość dużo, i oczywiście płodozmian.

Nic dobrego się nie dzieje, świat zachodni z nas się śmieje. Gospodarka nam się wali, bieda rośnie Tusk się chwali. Naiwniakom cuda wciska, bo naiwni są ludziska. Postkomuna mu wtóruje, taki premier im pasuje. W Polsce obcym tworzą raj, bo to bardzo dziwny kraj. Polskę dawno rozprzedali, służbę zdrowia zrujnowali. I nauka także leży, nikt Tuskowi już nie wierzy. Hej Donaldzie gdzie te cuda? same kłamstwa i obłuda! Na kryzysie rząd nie traci, bo za wszystko naród płaci

96

Odp: nawożenie zboża

Yokoslaw w poście 94 podrzuciłem taki link między innymi dla tego, bo myślę że chcesz wyciągnąć wyższe plony, poprzez azot, bo sam kiedyś pisałeś że nie do końca jesteś zadowolony.

97

Odp: nawożenie zboża

yokoslaw napisał/a:

Też sie wachalem, aleod 3 lat wale na wszystko po 240 kilo azotu, i powiem że się opłaca , ale staram sie systematycznie wapnować. predzej dawalem po 150 kilo N ale nie siałe rzepaku i kuku,  obrót brutto w gospodarstwie potroiłem, ale nawozy co roku na kreche.

Rozpisz się trochę o swoim nawozeniu. N 240 a P i K? Jaką masz klase ziemi i jakie plony?
Ja dochodzę do 210kg ale razem z przedsiewnym 20 - 30 kg. 

Zazaz zaraz przecież Ci się syn urodził pewnie sie napileś i nie wiesz co piszesz.... lol

98

Odp: nawożenie zboża

My w tym roku na pszenżyto i pszenice daliśmy jak na razie dwie dawki :
pierwsza to 200 kg saletry a druga  200 kg mocznika i coś jeszcze się rzuci na kłosa i powinno starczyć .

99

Odp: nawożenie zboża

z tym mocznikiem to trochę szybko chyba

100 Ostatnio edytowany przez Pietia (2014-03-18 22:23:19)

Odp: nawożenie zboża

yuko wstaw zdjęcia ten pszenicy.
Ja dziś kończyłem rozwozić pomiot na ostatnie pole pd kukurydzę 160 ton.
W czwrtek zrobię zdjęcie mojej pszenicy jak wygląda po zimie.