101

Odp: nawożenie zboża

te 160 ton to na ile?

E 516 na części
Telefon 695 076 269

102

Odp: nawożenie zboża

tydzień temu woziłem obornik i wywiozłem 17 rozrzutników 6 tonowych na 1,3 ha. Na całym polu grubo na kilkanaście cm. Normalnie poszło by na kilka ha ale nie miałem pola, a musiałem choć połowę płyty opróżnić.

gg 5118068

103

Odp: nawożenie zboża

Lechu tylko na 8 hektarów jesienią nie dostałem na wszystko co chciałem musiałem się wiosną posiłkować mają 25 wanien dziennie pomiotu a jeszcze trudno się załapać na niego

104

Odp: nawożenie zboża

zorak bez przesady że na kilkanaście cm gnoju, właśnie wywiozłem 5 polskich tandemów ładowanych równo z belką co z tyłu jest nad wałkami i poszło to na 0,3 ha więc dawka większa jak u ciebie a nie ma kilkunastocentymetrowej warstwy

E 516 na części
Telefon 695 076 269

105

Odp: nawożenie zboża

Panowie a powiedzcie mi czy jest sens dać w pszenicę wapno granulowane tak z 200kg/ha, pszenicy nie powinno opalić ale czy da to jakieś korzyści?

106

Odp: nawożenie zboża

Przeważnie daję 8-10 rozrzutników  t088 na 1ha .

107

Odp: nawożenie zboża

vatras240 napisał/a:

Panowie a powiedzcie mi czy jest sens dać w pszenicę wapno granulowane tak z 200kg/ha, pszenicy nie powinno opalić ale czy da to jakieś korzyści?

Napewno nie zaszkodzi.

mdw

108

Odp: nawożenie zboża

czytalem w poradniku rolniczym że przerwa pomiędzy nawozami wapniowymi a azotowymi powinna wynosić min .2 tyg tak wypowiadał się profesor z uniwersytetu rolniczego w Krakowie

109

Odp: nawożenie zboża

Panowie normalne jest to, że po Saletrosanie widać różnicę na zbożu później niż po Saletrze? Sypałem w tym samym dniu co ojciec, i u niego mimo chłodu zazielenia się mocno a u mnie prawie nie ma efektu..... ?

110

Odp: nawożenie zboża

Pewnie dla tego że w saletrze szybko działającej formy azotanowej jest 2,5 raza więcej.

111

Odp: nawożenie zboża

Pewnie jakaś róznica jest ale nie zawsze, a Masz te same odmiany?

112

Odp: nawożenie zboża

Odmiany te same, choć pewnie ta różnica jest właśnie przez dawkę. Obaj daliśmy 200kg tylko że faktycznego azotu dostarczyłem o 16kg mniej...choć to znowu też nie dużo. Mój wuj kiedyś miałem tak ze dwa lata temu Saletrosan i mówił że nic specjalnego. Ja mam pierwszy raz dlatego pytam. Nawóz jak nawóz. W zeszłym roku dałem na pszenicę 200kg Saletrzaku i byłem bardzo zadowolony. Oczywiście wszystko mówię o pierwszych dawkach.

113

Odp: nawożenie zboża

saletrosan długo sie rozkłada

mdw

114

Odp: nawożenie zboża

jacy napisał/a:

czytalem w poradniku rolniczym że przerwa pomiędzy nawozami wapniowymi a azotowymi powinna wynosić min .2 tyg tak wypowiadał się profesor z uniwersytetu rolniczego w Krakowie

A to czemu?
A saletra kędzierzyńska, CAN i saletrzak?
Ja sypnołem kędzierzyńskiej 250kg i granulowanego 200kg. Moje granulowane to węglan wapnia a ten nie przypala.

Panowie dostałem analizę gleby i na nowej działce mam idealne warunki pH obojętne a P, K, Mg wysokie i bardzo wysokie a na pozostałych działkach niskie. No i na tych kiepskich przy słabym ph 5-5,7  wyciągam pszenicy te 7,5t. Jak ułożyć Azot by wyciągnąć z tego kawałka max  mam tam pszenice. Jutro podjadę policzę obecną obsadę, jak wyżej pisałem dostała 250kg x 32%

115 Ostatnio edytowany przez jacy (2014-03-20 15:05:54)

Odp: nawożenie zboża

Krzysiek napisał/a:
jacy napisał/a:

czytalem w poradniku rolniczym że przerwa pomiędzy nawozami wapniowymi a azotowymi powinna wynosić min .2 tyg tak wypowiadał się profesor z uniwersytetu rolniczego w Krakowie

A to czemu?
A saletra kędzierzyńska, CAN i saletrzak?
Ja sypnołem kędzierzyńskiej 250kg i granulowanego 200kg. Moje granulowane to węglan wapnia a ten nie przypala.

Panowie dostałem analizę gleby i na nowej działce mam idealne warunki pH obojętne a P, K, Mg wysokie i bardzo wysokie a na pozostałych działkach niskie. No i na tych kiepskich przy słabym ph 5-5,7  wyciągam pszenicy te 7,5t. Jak ułożyć Azot by wyciągnąć z tego kawałka max  mam tam pszenice. Jutro podjadę policzę obecną obsadę, jak wyżej pisałem dostała 250kg x 32%

koledzy wapna w saletrzaku czy Yara Bella jest o 7 % czyli przy dawce 250 kg to jakieś 17 kg CaO
a sypiąc granulat wapienny mało kto sypie poniżej 100g ha widocznie jest jakaś zależność ja znajdę gazetkę to wrzucę skan miałem też sypnąć kredy granulowanej ale się wstrzymałem

116

Odp: nawożenie zboża

ja słyszałem żeby pomiedzy wapnem, a nawozami fosforowymi zrobic 4 tyg przerwy bo fosfor wchodzi w zwiazki z wapniem i staje sie nie dostepny dla roslin

Rolnik z powołania:-)

117

Odp: nawożenie zboża

Eeee niby tak a brak wapna to niskie pH i fosfor też jest nie dostepny

118

Odp: nawożenie zboża

Daje sobie spokój z tym wapnowaniem  poczekam i po żniwach dam normalną dawkę i tyle

119 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2014-03-20 21:51:44)

Odp: nawożenie zboża

Jacy mi to się nie zgadza co piszesz. W ogóle ta teoria że wanna nie dawać z azotem. Gdyby coś się działo to nie było by saletrzaku bo niby jest tam 7% ale to wszystko w jednej granulce i co spada ta na glege dostaje wody i wapno idzie w jedną stronę a azot w drugą?  Powinna zajść chyba jakaś reakcja co? Już w fazie produkcji doszło by do jakiejś rekcji.
Przejrzałem to
http://e.sggw.pl/mod/resource/view.php? … p;id=20331
i nie wiedzę podstaw do rozdzielania sypania azotu i wapna.
Ca(NO3)2, bardzo dobry i drogi w produkcji nawóz.
Nasi uczeni często coś tam wybadają co w praktyce nie ma znaczenia bądź praktyka mówi  inaczej.
Nie słuchaj vatrasa (z całym szacunkiem dla kolegi vatrasa... )i syp to wapno


A tu jest odpowiedź nie można mieszać CaO z saletrą rzucie okiem na tabelkę
Wapno granulowanie zazwyczaj jest węglanowe

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszanie_nawoz%C3%B3w

120

Odp: nawożenie zboża

Ale że co ja? to ja miałem dylemat
Ogólnie rzecz biorąc to mam na polu 15 hektarowym kawałek może z 0,5 ha gdzie mi grzyb bardzo łapie i tam myślałem tylko dać, ale stwierdziłem że nie chce mi się kombinować, pobiorę tam próbki do badania i na jesień będę walczył
Co do wapnowania pogłównie to teraz dużo czytałem i też uważam że nie zaszkodzi a na pewno coś pomoże tyle że resztę pól mam już uregulowane ph więc nie ma sensu w nie ładować aby nie przedobrzyć