1

Temat: Bobik czy ktoś uprawia?

Tak jak w temacie.:D

2

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

Ja uprawiałem ale zrezygnowałem z tego

Rolnik z powołania:-)

3

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

w moich okolicach było tego od cholery jak byłem młody. Teraz spotkałem może ze 3 pola kolo Opinogóry. Ktoś dla krów pewnie uprawia. Sama spółdzielnia koło mnie uprawiała po 60-90 ha a teraz nic. Żeby zbyt był i opłacalność w porównaniu do pszenicy czy rzepaku

4

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

i bobik lubi mokro a ostatnie lata suche były. w tym roku to moze by był ładny

Rolnik z powołania:-)

5

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

Doświadczenie mam mizerne czyli jednoroczne. W zeszłym roku posiałem 5ha bobik sypnoł mi około 2 tony z ha . A pytałem się was kto siał ,bo chodzi mi o doświadczenia z środkami chemicznymi. Sam stosowałem w zeszłym roku tylko dwa: LABRADOR 05EC na jednoliścienne i na mszycę MAVERIK. Oba ładnie zadziałały. A i na desykację oczywiście jakiś glifosat. A i jak się kosi to bobik fajnie hałasuje jakby żwir kosił.

6

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

na dwuliscienne to afalon przedwschodowo, i nie wiem czy basagram powschoeowo, ale basagramu to nie jestem pewny, ja zawsze robiłem afalonem

Rolnik z powołania:-)

7

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

Zastosowałem butoxone m 400sl na bobik i działa ale ma małe spektrum działania i nie wolno stosować na łubin miałem 30arów mieszanki bobiku z łubinem (taki eksperyment) to został sam bobik.

8

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

A czy ktoś z kolegów uprawiał bób bo ja w tym roku wsadziłem pare arów na prube i jest problem zawiązał 3 rzędy strąków a reszta opadła i dla czego, pytałem się fachowców w tej dziedzinie:) i mówią że dostał jakiegiś szoku np te ostanie upały.  Ja prystałem afalone i besagram i pole czyste

9

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

Ile na hektar siejecie bobiku? Myślę może posiać bobik, bo ogólnie chcę coś strączkowego. Muszę zrobić zmianowanie, a nic lepszego i prostszego nie przychodzi mi do głowy. Jak w tym roku plonował?

10

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

miałem kiedys bobik, kilka lat, ale lubin na moich glebach lepiej plonuje

Rolnik z powołania:-)

11

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

Czyli lepiej na słabsze ziemie mniejszym kosztem łubin Czy bobik, dowalić nawozu i liczyć ze się uda? Jeszcze czasu sporo, to można gadać i mieszać wink Miałem siać gorczycę z wyką jak w tym roku i na płodozmian jest super, ale doczyszczać długo zajmuje, i nie ma dobrych oprysków. Dlatego łubin lub bobik. Na pewno lepiej się bobik kosi, tak myślę, i chyba lepiej plonuje.

12

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

Bobik potrzebuje mnustwo wilgoci w suchych latach zamiast plonu bedzie kicha, a czy lepiej sie kosi bobik? kwestia gustu mi sie lepiej kosi łubin, przy bobiku ciezko ustawic motowidła zeby nie obijały straków, a podawały na slimak, kolegam tak sie wkurzał ze mial kosic stołem do rzepaku, czy kosił nie wiem

Rolnik z powołania:-)

13

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

A jak z plonem w sumie te kawałki przeznaczone na to, to słabe są. Nie chodzi o to żeby się na tym dorobić a co pewniejszy plon da.

14

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

Bobik to strąk dobrych gleb.

15

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

pewniejszy plon to łubin

Rolnik z powołania:-)

16

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

Ziemia 3klasa ale wszystko dzierżawa i to świeża. Nie było kiedy wyprawić. A jak z ochroną od robali?

17

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

ja mam wiekszość gorzkiego, ale i słodkiego nie pryskam, za to w bobiku to konieczne

Rolnik z powołania:-)

18

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

Jakie plony łubinu uzyskujesz? U nas łubinu w tym roku nie uświadczyłbyś, za to bobików było sporo i potężne, myślę ze sypało sporo.

19

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

łubin  w zaleznosci od roku 2-3 t ale w kiepskich latach to ani 2 nie dał

Rolnik z powołania:-)

20

Odp: Bobik czy ktoś uprawia?

Dobra nie mieszajmy już tematów bo się bałagan robi. smile
Z tego co napisałeś to chyba mimo wszystko zaryzykuję bobik, dam nawozu, jak nie uda się to nawóz w górę też nie poleci. Cena jednego i drugiego podobna.