161

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

U mnie między ślimakiem wygarnującym a obudową jest luz i saletra leci nawet jak ślimaki się nie kręcą

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

162

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

no to chyba musisz slimaki wymienic

mdw

163

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

kupię RCW

164

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

obudowa w której chodzą te ślimaki nie jest " z jednego kawałka" tylko tak jakby rynna z przykrywką i od góry. Na górze i z lewej strony nie ma szczeliny, za to z prawej strony na 2-3 granule i leci. Trzeba szmatą zatykać bo po drodze sieje

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

165

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

Też miałem taki problem w swoim poprzednim rozsiewaczu , więc w obecnym zamiast rynienki mam spasowaną pod wymiar ślimaka rurę i nie ma szansy aby choć jedna granulka na drogę poleciała .

166

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

Też właśnie myślę żeby podpasować rurę, tam gdzie ze skrzyni wylatuje wyciąć i dopasować do wielkości otworu w skrzyni. Masz ślimak wygarniający taki jak w unii czy inny?

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

167

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

Taki sam jak w unii . Ale cała reszta to wyrób własny .

168

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

Dzisiaj przywiozłem nowy rozsiewacz stary idzie na handel, Kuhn precis na hydraulice, lewa strona i prawa zamykana osobo i do tego ślimaki wygarniające i mieszające też osobno na swoich silnikach. Zajechałem na miejsce i mówię, że na zdjęciach był mniejszy....Szeroki na 2.8m Chyba pierwszy raz trafiłem na człowieka uczciwego i chętnego powiedzieć co i jak. I pierwszy raz kupiłem klamota, co nie będę musiał przy nim grzebać... Przynajmniej tak mi się wydaje.... wink

169

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

Koseś a pamiętasz jakiej średnicy była ta rura? I czy zgrywa się bez przeróbek ze średnicą ślimaka, czy trzeba skrobnąć ślimak?

Grzegorz jeśli to nie tajemnica to ile dałeś? Ma zwykły obrotomierz od obrotów slimaka i ręczny regulator przepływu czy już z elektroniczną regulacją przez sterownik?

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

170

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

ręczny regulator przy skrzyni, może i lepiej bo prostsze. Dałem równo 3tysiaki a jest o dziwo w naprawę dobrym stanie tylko prawie 400km jechałem za nim. Węże w zapasie, sworznie, i wszystko działa bo podpięte miał i zapalił ciągnik. Obrotomierz ma na wyświetlaczu ale tego nie wiem właśnie czy działa... Jeszcze zdrowy rozsiewacz a kupił unię i mówi że żałuje...

171

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

Ja kupiłem MXL1600 w tamtym roku i powiem, że to prawda że szybko rdzewieją. 2009 rok i już tam gdzie ślimak wygarniający wszystko rude, na nadstawce też się pojawia rdza i odpadł mi trójkąt, bo mocowanie przegniło. A wiem że był dobrze konserwowany i trzymany cały czas pod wiatą.  Do tego to co pisałem odnośnie tego wysypującego się nawozu. Do mojego sprawiłem sobie takie coś: http://www.adel.pl/kp03.html zobaczymy jak się spisze, dodatkowo jest plan do wykorzystania go w siewniku i w opryskiwaczu, ale tam to tylko jako prędkościomierz.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

172

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

fajne ile kosztyje?

Rolnik z powołania:-)

173

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

Pajej jeśli się pytasz mnie to za konsole, dwa czujniki indukcyjne i przesyłkę zapłaciłem 850zł. Tylko jeszcze nie wypróbowałem, miałem dzisiaj jechać, ale zaczął deszcz siąpić i dupa.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

174

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

https://naforum.zapodaj.net/85228189c35a.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/66ec59f4ab7c.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/6d1de7550312.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/e7d4da29d097.jpg.html
Tak to mniej więcej wygląda,
Jeszcze jedna rzecz czy może mi ktoś wytłumaczyć to łopatologicznie jak jest na filmie. Facet mówi, że powinno się podzielić przez dwa, a to nie powinno być odwrotnie? I jeszcze skąd liczba 600 do podstawienia pod wzór?
https://www.youtube.com/watch?v=axl52ba9Bg4

175

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

Bo ze wzoru wychodzi wydatek minutowy z całęgo rozsiewacza, a jak mierzysz z jednej tarczy to co wyszło ze wzoru trzeba podzielić na dwa. 600 bo trzeba zamienić prędkość w km/h na m/min i hektary na m2. Jak pozamieniasz i poskracasz wyjdzie te 600.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

176

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

prędkość razy szerokość robocza daje hektary
razy dawka na hektar daje ile kilogramów która przeleci przez 2 otwory (prawa i lewa strona) w ciągu godziny
podstawiasz wiadro pod jeden wylot druga strona zamknięta (wtedy dzielisz przez 2) jak podstawisz 2 wiadra (pod obie tarcze obie strony otwarte) to nic nie dzielisz
zamiast tego 600 powinno być 60 (mierzysz przez 1/60 godziny) ale oni nie pozamieniali wcześniej jednostek dlatego musieli dodatkowo przez 10 podzielić
przez minute czekasz ile ci nawozu naleci ważysz i porównujesz z wyliczonym ze wzoru wynikiem

177

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

Ale właśnie tego nie mogę załapać. Jak robię próbę z jednego otworu to nie powinienem wyniku kg nawozu pomnożyć przez 2? (2talerze)  Jak mi w minutę wyleci z jednego 10kg to jak otworzę oba to wyleci 20kg. A jak 10kg z jednego talerza podzielę przez 2 to wyjdzie 5kg, a w rzeczywistości będzie te 20..... Muszę się kawy napić, bo po tych włajażach to już nie myślę...

178 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2017-03-06 13:47:42)

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

dzielisz bo liczysz planowany przepływ na jedną tarczę
a rzeczywisty wynik z ważenia nie dzielisz tylko porównujesz z tym teoretycznym

przykładowo
szerokość robocza 24m prędkość 12km/h
planowana dawka 60 kg N (saletry wychodzi 176 kg)

z pomnożenia szerokości roboczej i prędkości wychodzi że teoretycznie obsiejesz 28,8ha
po pomnożeniu razy ilość na hektar wychodzi 5068,8 kilogramów na godzinę  podzielić przez 60
w minutę masz 84,48kg na obie tarcze dzielisz na dwa wychodzi 42,24kg tyle powinno wylecieć do wiadra pod jednym talerzem

sypiesz nawóz do zbiornika otwierasz zasuwę na minutę ważysz to co wyleciało
jak wyleciało mniej niż te 42,24kg to zasuwę musisz szerzej jak więcej to zasuwę przymknąć bardziej (czy tam obroty ślimaka zmienić) czynność powtarzać do uzyskania zadowalającego efektu

179

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

Bo tutaj odwrotnie się liczy. Nie przelicza się ile  ma wyjść po przemnożeniu na hektar tylko ile ma być w wiaderku dlatego wszystko mi się popierdaczyło. big_smile Na dniach będę liczył mnożył i używał oczu bo Pan Bóg je nam dał żebyśmy robili niektóre rzeczy na oko wink Dzięki Pany za łopatologiczne podejście do tematu. smile

180

Odp: rozsiewacze wapna i nawozu

Panowie, co powiecie na taki rozsiewacz?
https://www.olx.pl/oferta/rozsiewacz-su … kp69U.html

Do tej pory szukałem czegoś do 4500zł i z hydraulicznym otwieraniem, podobały mi się Agram Bogballe, ale jak zgłębiłem temat, to jednak Sulky chyba będzie lepszy. Ma nierdzewne talerze i wygląda OK. Warto zwiększyć budżet i zrezygnować z hydraulicznego otwierania? Czy ten konkretny egzemplarz warto rozważyć?

There is no soul, no soul could ever make me it's own...