1 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2014-07-14 19:00:38)

Temat: Soja

W wątku o żniwach wspomnieliście o soi. No to jest nas zainteresowanych tematem 3 czy 4.
Cały czas kombinuje co by tu siać pomiędzy zbożymi. Miałem podjeta decyzję że pójde w rzepak ale cena, opłacalnośc z roku na rok coraz niższa.  dodatkowo  pojawia sie problem parku maszynowego tj opryskiwacza i rozsiewacza  bo maja tylko 12m a jak widzę  w ścieżkach  gówno urośnie. I do tego pilnowanie robaków czystego opryskiwacza ktoś powie że jestem leniwy że to tylko tak strasznie wygląda..... 
Do wysoko białkowych mamy chyba 326 euro dodatkowej dopłaty od przyszłego roku, teraz nie wiem ile jest też coś więcej niz za zboża, a za rzepak jest chyba mniej co nie? Dodatkowo można wsiać poplon jesienią i złapac kolejne chyba 100 euro

No a soja. Nasiona są drogie ale hybrydowy rzepak jest nie wiele tańszy z tego co wiem.
No i cholera nisko trzeba kosić stęki zaczynają się na 8 cm czyli pole też musi być jak stół.
Wymagań nie ma jakiś szczególnych.  O i zbyt z tym podobno coraz lepiej muszę popytać w okolicy.
Rozważam....
Ostateczna decyzja w trakcie lub tuż po żniwach.

2

Odp: Soja

Znajomy co ma rodzinę w niemczech  podjął współpracę z jakąś firmą z niemiec , dostał soję na kilkadziesiąt ha i możliwe że będzie mógł część ze zbiorów  rozprowadzić po znajomych rolnikach .Jak będę się z nim widział to wypytam o szczegóły uprawy .

3

Odp: Soja

JA czytałem że nie siejąc kwalifikatu dużo się ryzykuje.

4

Odp: Soja

Sąsiad zasiał nasionami odkupionymi od innego rolnika, zaprawiał je nitraginą. Póki co źle nie wygląda.

5

Odp: Soja

Rozmawiałem z ludźmi z Saatbau. Koszt nasion na ha to ok 700 zł, ale z tego 180 zł odzyskuje się z ARR. Sieje się to około 25 IV - 10 V. Pole należy zaorać jesienią. Wiosną pod korzeń tylko P i K. Pole powinno być uprawione starannie i równe. Odchwaszczanie zaraz po siewie - i tu jest mały problem - bo nie ma zarejestrowanych herbicydów na soję - i co na to integrowana ?? smile:).    Od robala nie trzeba chronić, może się zdarzyć, że trzeba będzie zrobić jeden zabieg fungicydowy tebukonazolem. Można soi podać dwa razy makroelementy dolistnie. Zbiór w okolicach 15-25 IX więc śmiało można siać pszenicę, a stanowisko po soi niby jest rewelacyjne. Co do cen skupu - to jak się z nimi podpisze papier, to oni soję odbiorą. W tegorocznych kontraktach mieli cenę ustaloną na 1700 zł netto/t. Jeżeli z naszej soi wyjdą jakieś tam parametry, że będzie ona mogła służyć jako materiał siewny to dopłacają potem jeszcze coś ok 180 zł netto/tona. Soję do odbioru należy zapakować w BigBagi, które oni dostarczają.

Powiem szczerze, że przy tych cenach rzepaku to zmniejszę jego zasiewy i zacznę eksperymentować z soją. W tym sezonie na 90% zostawiam 7 ha pod soję....

6

Odp: Soja

Sąsiad po siewie stosuję Afalon 1l+0,2 Comand Oczywiście tego się nie pisze . Afalon w przyszłym roku po raz ostatni w sprzedaży .Po wschodach można niemieckie Harmony lub Refine ale ostrożnie bo czasami hamuje i lekko przyparzy,Za to dość dobrze zniszczy samosiewy rzepaku.

7

Odp: Soja

Dobry temat. Również rozważam zasiew soi.

R E S P E C T ! ! !

<a href="http://forum.atnel.pl" >ATNEL tech-forum</a>

8 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2014-07-15 23:23:55)

Odp: Soja

Zainteresowanie jest spore. Plony oscylują pomiędzy 2-4t. Jesli nasiejemy tego to trzeba się liczyć z spadkiem ceny. Jak pokryje koszty to juz będzie miło.

9 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2014-07-16 13:09:02)

Odp: Soja

Rozmawiałem dziś z babką z ATR. Prowadzą skup i sprzedaż. Koło Słupska mają poletka doświadczalne.
No i mówiła że ludziska powariowali z łubinem ( dopłata ) jeszcze nie zebrali a już zamawiają materiał na przyszłoroczne zasiewy 
Z soją jest wzgledny spokój bo to jak powiedziała jest trudne w uprawie ale bynajmniej nie odradza uprawy.
No i ładują polską soje na statek i wysyłają do USA by wróciła jako śruta sojowa..... obłęd ale moze to jest plus....

10

Odp: Soja

Krzysiek napisał/a:

No i ładują polską soje na statek i wysyłają do USA by wróciła jako śruta sojowa..... obłęd ale moze to jest plus....

Jaki obłęd jak w telewizji koleś mówi, że koszt transportu jednej tony towaru z Europy do USA to na nasze 23 zł. Kupi za 1200 zawiezie do siebie, odciągnie co najlepsze i sprzeda za 1800. Gdzie tu obłęd, chyba u tych co to sieją, pielęgnują, zbierają i oddają w dobre ręce...

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

11

Odp: Soja

No może złego słowa użyłem. Grunt że to sie wszystkim opłaca.

12

Odp: Soja

No bo soja musi być poddana jakiejś obróbce cieplnej żeby była gotowa na paszę? Coś gdzieś słyszałem ale dokładnie nie wiem jak to się ma

E 516 na części
Telefon 695 076 269

13

Odp: Soja

Nie przetworzone ziarno tez mozesz skarmiac z tym ze ma duzo tłuszczu w sobie i nie mozna sypac tyle co śruty.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

14

Odp: Soja

A substancje anty żywieniowe zawarte w ziarnie ?

15

Odp: Soja

http://www.trzoda-chlewna.com.pl/index. … opcja=5035

16

Odp: Soja

mnie tez namawiaja na soje bo jakies 50km ode mnie otwieraja fabtyke co bedzie przerabiac soje na śrutę. ceny jak w Saatbau, tylko ja mam ten groszek zielony i cos za cos, bo to ta sama rodzina

Rolnik z powołania:-)

17

Odp: Soja

Coś nowego do poczytania trochę po terminie ale zawsze coś może kogoś zainteresuje.

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna … 52788.html

18

Odp: Soja

no ja też bym chciał takie plony chyba mają 1 klasę ziemi

19

Odp: Soja

I/to bez nawozu taki plon... Znajomy miał w tym roku soję zasilane. Pole w wysokiej kulturze. Wapnowane przez ostatnie 3lata co roku, obornik gnojowica też. 3lata z rzędu kuku i to taka jak las. W tym roku soja. Ile zasiadł tyle zebrał. No może dwa worki więcej..

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

20

Odp: Soja

strączkowe nie lubią być po oborniku, min 4 lata po, w dodatku 3 lata QQ a środki po QQ rozkładają się conajmniej 2 lata więc dużo chemii + obornik i strączkowa jest licha

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38