121 Ostatnio edytowany przez tomek1974 (2018-02-18 00:14:11)

Odp: Soja

powiedzcie tak szczerze ile można zarobić teraz na soi bo rzut kamieniem zaczęli ją skupować a dokładnie w Chodowie
Sorki nie Chodów tylko Straszków a tu link http://khbc.pl/soja-poradnik-agrotechniczny/

122

Odp: Soja

Powoli zaczynam zastanawiać czy nie wejść z soją zamiast rzepaku. .. warto iść w to ? To dalej taka trochę egzotyka u Nas ...

Siły na zamiary zmierz....

123

Odp: Soja

rzepak lepiej wychodzi jesli chodzi o zarobki z 1ha

Rolnik z powołania:-)

124

Odp: Soja

Soja soją z tego co słyszę w okolicy nastała moda na groch.

125

Odp: Soja

bo groch daje plon a soja niekoniecznie

Rolnik z powołania:-)

126 Ostatnio edytowany przez P1i9o9t0r (2018-03-19 21:35:01)

Odp: Soja

Ale groch się cholernie wykłada... nasz rejon ostatnie dwa lata co rusz gradobicia.  Aż się boję jakie będą stawki ubezpieczenia rzepaku w tym roku...
Dlatego pytam o soję. A może spytam - jaka gleba dla niej najlepsza ?

Siły na zamiary zmierz....

127

Odp: Soja

Im bliżej pierwszej klasy tym lepiej .

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

128

Odp: Soja

P1i9o9t0r napisał/a:

Ale groch się cholernie wykłada... nasz rejon ostatnie dwa lata co rusz gradobicia.  Aż się boję jakie będą stawki ubezpieczenia rzepaku w tym roku...
Dlatego pytam o soję. A może spytam - jaka gleba dla niej najlepsza ?

Januszowi rok temu nieźle rzepak wytłukło Co?

E 516 na części
Telefon 695 076 269

129

Odp: Soja

Najpierw posiej jeden mały kawałek i zobacz jak w plonuje w danym rejonie, tej rosliny trzeba się nauczyć. Ja po kilku latach schodzę z soji. Nie wychodzi na moim terenie, 1,5 tony to maks co udało się wycisnąć. Suche lata, osypuje sie franca i z brodawkami to tak srednio lub wcale. W broszurki reklamowe nie warto wierzyć.

130

Odp: Soja

Laszek. Jemu to tak nie wytłukło. Ale gospodarzom niektórym policzyli  po  80-90% a kawałek dalej nawet 100. Zeszły rok był okropny pod tym wzgledem... mi nawet żyto wytłukło. Pszenicę 8% więc się nie załapałem na odszkodowanie. Ja nie wiem co jest ale 2 lata temu w maju taki grad tu trafił że dwa dni biało było.

Odnośnie gleb - u mnie IVa  to najlepszy kawałek jaki mam. I jest tego 2.5 ha

Siły na zamiary zmierz....

131

Odp: Soja

master20002 napisał/a:

Najpierw posiej jeden mały kawałek i zobacz jak w plonuje w danym rejonie, tej rosliny trzeba się nauczyć. Ja po kilku latach schodzę z soji. Nie wychodzi na moim terenie, 1,5 tony to maks co udało się wycisnąć. Suche lata, osypuje sie franca i z brodawkami to tak srednio lub wcale. W broszurki reklamowe nie warto wierzyć.

Ludzie gdzieś tu sieją po okolicy. Mówią o plonach 2-2.5 tony w dobrym roku... co rusz jakieś wykłady są o tym, że lepies soja niż rzepak. Mi rzepak średnio co 2 lata udaje się.  Bo albo wymarznie albo go jelenie zjedzą. Albo grad wytrzepie

Siły na zamiary zmierz....

132

Odp: Soja

Soja  2x1400
Groch 4x800
Wymagania podobne nie wiem jak z ceną materiału....
Problemy:
Groch się kładzie
Soja ma pierwsze strąki 5cm od ziemi

133

Odp: Soja

P1i9o9t0r napisał/a:

Laszek. Jemu to tak nie wytłukło. Ale gospodarzom niektórym policzyli  po  80-90% a kawałek dalej nawet 100. Zeszły rok był okropny pod tym wzgledem... mi nawet żyto wytłukło. Pszenicę 8% więc się nie załapałem na odszkodowanie. Ja nie wiem co jest ale 2 lata temu w maju taki grad tu trafił że dwa dni biało było.

Odnośnie gleb - u mnie IVa  to najlepszy kawałek jaki mam. I jest tego 2.5 ha

Sorry Januszowi dwa lata temu w maju grad w całości zniszczył. Na polu była warstwą 12 cm gradu. Rośliny to gołe badyle były i ziemia całą żółta od kwiatów

E 516 na części
Telefon 695 076 269

134 Ostatnio edytowany przez P1i9o9t0r (2018-03-20 20:56:00)

Odp: Soja

A to mówisz o tym dwa lata temu majowym, a ja o zeszłorocznym w żniwa.
Ale w końcu się dogadalismy. Powiem Ci coś jeszcze. To przeszła fala taka tylko tam. A ja mialem strach bo w tamtym dniu moja polisa od gradobicia jeszcze mnie nie chroniła. Miałem sytuację, że szkoda całkowita na rzepaku 6ha po zimie. Ale na wiosnę zostawiłem 3 ha rzepaku. 3 zaorałem. I to co zostało unezpieczylem od gradu. Polisa obejmuje uprawy dopiero po 2 tyg od jej zawarcia.  W dzień gradobicia był chyba 12 dzień. Także się bałem o ten grad.Akurat byłem w Kamieniu jak ten kataklizm tam przeszedł. Pierwsze co to dzwoniłem do domu czy tam wszystko ok... i się okazało że u nich słońce piękne było. A w linii prostej ze 2 km...

Ludziom dachy podziurawiło tamtego dnia. Wytłukło wszystko.  Zboża . Rzepaki . Kukurydzę. A najlepsze jest to że jeden posiał jęczmień po tym gradzie 350kg/ha. I ten jęczmień dał blisko 6 ton podczas gdy siany w terminie dał ze 4.

Siły na zamiary zmierz....

135

Odp: Soja

Batuta mi w ostatnim sezonie stała jak ... Nic nie leżało. I po 8 stów to czasem można pomarzyć żeby sprzedać i w ogóle znaleźć chętnego na to. W tym roku nie sieję, tym bardziej jak porobili z tym zazielenieniem, że zgłoszone strączkowe do zazielenienia nie można pryskać.

136

Odp: Soja

Pawel21990 napisał/a:

. W tym roku nie sieję, tym bardziej jak porobili z tym zazielenieniem, że zgłoszone strączkowe do zazielenienia nie można pryskać.

Lobby importerów i dużych producentów soi działa.

137

Odp: Soja

Jak nie można pryskać?

138

Odp: Soja

P1i9o9t0r napisał/a:

Ludziom dachy podziurawiło tamtego dnia. Wytłukło wszystko.  Zboża . Rzepaki . Kukurydzę. A najlepsze jest to że jeden posiał jęczmień po tym gradzie 350kg/ha. I ten jęczmień dał blisko 6 ton podczas gdy siany w terminie dał ze 4.

Prosił bym aby nie pisać posta pod postem tylko edytować jeśli nie minęła doba od poprzedniego posta.

139

Odp: Soja

to nie wiesz tam gdzie podajesz na EFA to nie wolno pryskać

Rolnik z powołania:-)

140

Odp: Soja

Pierwsze słyszę u nas wszystko jest pryskane....