261

Odp: facelia

pryskałem kilka m kw po 2 dniach zrobiła sie jasno zielona a po tygodniu wróciła do normy, a chwasty wywiało. teraz jeden kawałet bede pryskał powschodowo, tam gdzie jest rzodkiew swierzocha

Rolnik z powołania:-)

262

Odp: facelia

Pełna dawka czy zredukowana? Nakosiles jak co roku czy ma wpływ na plon ?

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

263

Odp: facelia

1l/ha a czy ma wpływ na plon po kilku metrach wk nie jestem wstanie powiedziec

Rolnik z powołania:-)

264

Odp: facelia

Dzisiaj opryskalem afalonem. Jeden kawałek tj 70 arów opryskalem z dodatkiem commandu . 20 arów zostalo na próby z galera i afalonem nalistnie. Przed wschodami chce jeszcze glifosatem popryskac

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

265

Odp: facelia

czy facelia posiana o tej porze da jeszcze jakiś plon?

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

266

Odp: facelia

oczywiście. Może byś nawet rekordowy jak pogoda popisze podczas kwitnienia.

267

Odp: facelia

Spokojnie da normalny plon. Moja posiana tydzień temu miejscami już na wierzchu.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

268

Odp: facelia

jak zostawię po młóceniu odbije albo skiełkuje z tego co się osypało? pytam pod kątem puszczenia jeszcze zwierzaków?

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

269

Odp: facelia

Jak pogoda dopisze to we wrześniu będzie miała znów pół metra....

270

Odp: facelia

Fenol napisał/a:

jak zostawię po młóceniu odbije albo skiełkuje z tego co się osypało??

Nigdy nie skielkuje jak po skoszeniu zostawisz. Facelia nie kielkuje na świetle słonecznym.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

271

Odp: facelia

ale jedna burza i przymuli ziarenka

Rolnik z powołania:-)

272

Odp: facelia

No chyba to oczywiste że trzeba lekko ruszyć...

273

Odp: facelia

Nie dla wszystkich.  W ubiegłym roku jeden skupujacy biorąc na poplon robił 3 razy próbę siły kielkowania i po miesiącu dzwoni ze coś nie tak bo ani jedna nie wyszła.  Dopiero jak wytlumaczylem jak ma zrobić to po 3 dniach zadzwonił ze bierze bo wyszły co do jednej .

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

274

Odp: facelia

Dziękuję chłopaki, człowiek całe życie się uczy.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

275

Odp: facelia

Panowie wiem że można facelię siać jako "przewódkę" ma ktoś sprawdzoną receptę na to?
Norma siewu?
No i chemia czy jest sens i czy nie zaszkodzi doglebówka?
Chcę obsiać niecały hektar, kupcy na to są ( w tym roku nie miałem a pytali) a ja szykuje pole pod porzeczki a te podobno lepiej rosną przy przedplonie z niezbożowym.

276 Ostatnio edytowany przez Piotrek1990 (2018-04-26 09:42:30)

Odp: facelia

Panowie. Mam 0.5 ha do obsiania.  Chcę zasiać tam facelię. Co ma być to będzie.
Czytam ten temat i mam parę pytań odnośnie ochrony. Mam Afalon. W jakiej dawce go zastosować ?
W razie mocnego nasilenia chwastów znajdzie się Faworyt. Galera. Doradzicie? Początkowo myślałem żeby zasiać po prostu na masę zieloną a potem przyorać ale patrząc w kalendarz jest szansa to zasiać i może zebrać smile jak się uda zebrać  da się rade jakos przeczyscić i może będzie na poplony na własną potrzebę. .

Siły na zamiary zmierz....

277 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2018-04-30 09:49:36)

Odp: facelia

Jeśli to aktualne
Czym odchwaszczać facelię?
(Top Agrar Polska nr 1/2010 s.96-97)

   Facelia błękitna, uprawiana na materiał siewny, przynosi niewielki, aczkolwiek zadowalający wielu rolników zysk. Problemem jest jednak brak odpowiednich środków do jej odchwaszczania. Koncerny chemiczne nie chcą inwestować w nierentowne badania, które nie pokryją nawet poniesionych kosztów, a ośrodki naukowe nie dysponują odpowiednimi na takie cele funduszami.

Trudność oczyszczania nasion facelii z nasion chwastów jest jednym z powodów rezygnacji z jej uprawy. Mimo braku zalegalizowanych metod chemicznych wielu rolników próbuje radzić sobie na własną rękę, co w efekcie daje różne rezultaty – od zniszczenia roślin, do w miarę skutecznego odchwaszczenia. Na skutek takich nielegalnych praktyk wyodrębniono substancje, które są bezpieczne dla roślin oraz te, które są dla nich groźne.

    Linuron – efekty zastosowania tej substancji są dość zróżnicowane (niepowtarzalne), aczkolwiek nie powodują całkowitego zniszczenia rośliny uprawnej.
    Metamitron – nieco hamuje rozwój rośliny i może powodować deformację liści, ale nie na tyle by całkowicie zniszczyć roślinę.
    Pendimetalina – jest selektywna dla facelii i można ją stosować pojedynczo w formie preparatów Stomp 330 EC i Panida 330 EC.
    Chlopyralid – jedynym symptomem działania tej substancji jest minimalne skrócenie roślin, czego nie należy mylić z zahamowaniem wzrostu.
    Lenacyl – w przypadku wystąpienia pierwszych opadów po trwającej suszy, substancja ta powoduje znaczne uszkodzenie facelii. W warunkach optymalnych może spowodować wypady w granicach 2-3%.
    Matazachlor – efekty zastosowania tej substancji są zadowalające. Obecnie jest ona używana do odchwaszczania facelii na terenie Niemiec.
    Chlotoluron i izoproturon – znanych jest tylko kilka przypadków stosowania tej substancji, co nie pozwala na wyciągnięcie jakichkolwiek wniosków.
    Graminicydy – wykazuje pełną skuteczność chwastobójczą i selektywność w stosunku do facelii, nawet po zastosowaniu najwyższych dawek.

A wie ktoś jak się pozbyć gorczycy z faceli?
sąsiad pszczelarz zasiał facelie wyłazi mu też gorczyca.
A ja 50m dalej mam gorczycę zgłoszoną na nasienną....

278 Ostatnio edytowany przez Pajej (2018-04-30 09:43:27)

Odp: facelia

szkoda tylko że nie podano terminów i dawek
na gorczyce to afalon 1l/ha powschodowo, tylko pytanie czy masz zapasy

Rolnik z powołania:-)

279

Odp: facelia

Afalon walnie gorczycę ale w jakiej fazie faceli?
Jeszcze będzie jakiś gramicyd na owsika

280

Odp: facelia

WlasNie.  Ciekawe w jakiej fazie ten Metazachlor. Mam trochę i kusi zastosować

Siły na zamiary zmierz....