41

Odp: Słonecznik

Euralis i jeszcze jakaś firma. JAk sobie przypomnę to dam znać.

42

Odp: Słonecznik

mpopis napisał/a:

chciałbym posiać na próbę, ile nasion na ha i skąd je zdobyć

Siałem odmianę Mas 83.R (Maisadur) zamawiana w firmie Osadkowski. Na 1ha wychodzi ok 75000 nasion tj. 0,5 jednostki siewnej (1 js.=150000 nasion) koszt 1 js wynosi ok 600zł.

Siew w rozstawie 75cm, najlepiej podciśnieniowym siewnikiem do kukurydzy, otworki w tarczkach o wymiarze 2,4mm (można próbować tarczkami do buraków 2,1mm) głębokość siewu 2,5-5cm

Ochrona na chwasty:
Na stanowiskach mało zachwaszczonych wystarczy 1,5l Afalonu, natomiast tam gdzie może być większa presja chwastów trzeba zastosować mieszaninę Stomp 1,5-2l +  Succesor1,2-1,5l

Skracanie 1
Słonecznik do kolan z główką jak "guzik od kożucha" 2-3l CCC, należy też usunąć chwasty jednoliścienne - zalecają Agil 0,5-1l, (ja stosowałem najtańszy graminicyd) można dodać bor i w zależności od potrzeby także insektycyd.

Skracanie 2
Słonecznik ma ok 120cm, nie widać jeszcze żółtych płatków 2-3l CCC + 1l Tebukonazolu

Desykacja-  2-3l glfosatu.
Zbiór po małych przeróbkach można przeprowadzić przystawką do kukurydzy.

43

Odp: Słonecznik

o dokładnie, jak piszesz, jak robiłem na kichę to tak samo wychodziło, testowałem kilka różnyc obsad, najlepiej wychodzi przy obsadzie ok 75tys, siałem zwykłym siewnikiem 4 rzędowym do kukurydzy, miałem specjalne tarcze do słonecznika ale ostatecznie siałem zwykłymi do kukurydzy, musiałem podciśnienie zmniejszyć bo przy podciśnieniu od kukurydzy łapałem po 2 ziarniaki i często nie chciały odczepić się od tarczy.
słonecznik fajnie działa na glebę, robiony na ziarno zostawia masę towaru.
jak jest ze zbytem?

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

44

Odp: Słonecznik

Dalgety i Pioneer jeszcze mają nasiona.

45

Odp: Słonecznik

LG i maisdur

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

46

Odp: Słonecznik

maisadur ma nasiona . właśnie załatwiłem na 4ha i będę próbować

47

Odp: Słonecznik

A co jest w słoneczniku takiego ze musi być kwalifikat? Wiem że są tez liniowe odmiany czyli mozna siać swoim nasieniem.

48

Odp: Słonecznik

te co dostałem to hybrydy

49

Odp: Słonecznik

I po ile płaciłeś? I gdzie będziesz sprzedawał?

50

Odp: Słonecznik

jak pytałem w masidur to koło 500 z paczkę.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

51

Odp: Słonecznik

potrzebuję część dla siebie na paszę a reszta pójdzie w detalu dla gołąbków i kurek

52

Odp: Słonecznik

Komu dajesz słonecznik na pasze? Świnki bydło? Jeśli tak to co śrutujesz ziarno? Nie zakleja Ci sit w śrutowniku? Bo też szukam taniego zródła białka dla moich ogonów... Juz kombinowałem z łubinami, soją rzepakiem z mizernym skutkiem.

53

Odp: Słonecznik

z soją to nie wiem czemu ci nie wyszło,bo właśnie jutro zaczynam siać 70 ha,  a słonecznik dostają konie jako dodatek do owsa i jęczmienia. Całe nasiona po garści na łeb.

54

Odp: Słonecznik

Bo soja również zawiera substancje antyżywieniowe musi być osączona z oleju dopiero śruta jest strawna przez świnie i bydło. Ot tu mi chodziło że nie wyszło.

55

Odp: Słonecznik

Patryk3802 napisał/a:

Bo soja również zawiera substancje antyżywieniowe musi być osączona z oleju dopiero śruta jest strawna przez świnie i bydło. Ot tu mi chodziło że nie wyszło.

nie do końca, jesli soje potraktujesz wysoka temp to neutralizujesz te antyzywieniowe substancje. nie musisz oleju tłoczyc. Na swiecie olej tłoczy sie na ciepło dlatego sruta juz nie ma tych antyzywieniowych substancji

Rolnik z powołania:-)

56

Odp: Słonecznik

soję trzeba podgrzać do 100 *C przez 15 minut i nie ma śladu po antyżywieniowych , a olej trzeba zbilansować w dawce paszowej. Czyli do suszarni podgrzać i do koryta. Bardzo ładnie idzie soja przez gniotownik.
    Posiałem dzisiaj słonecznik, całe 3 ha, 4 odmiany. Pożyjemy i zobaczymy co z tego będzie.

57

Odp: Słonecznik

Czyli gra nie warta świeczki swińki po 3zł np i mam im grzać soje.... Na nieszczęscie swojej suszarni nie mam a wiec wypadało by podgrzewać ją w parniku... Interes bardzo słaby. Wolę szukac tańszych żródeł białka  najważniejszy dla mnie jest wynik końcowy w portfelu, chodźbym chodził miesiąc dłuzej przy każdej partii ale jak wiem ze wynik będzie dodatni to warto. Znajomy sprowadza mączke rybną, karmi zlewkami z obiadu ze stołówek i zakładu karnego dziennie przywozi tego całego mauzera i zupy i karfotle takze tez oszczędność paszy. Ale nie bedę zaśmiecał tutaj tematu o świniach

58

Odp: Słonecznik

Peluszka, groch, łubin

59

Odp: Słonecznik

ile jest w stanie mrozu wytrzymać słonecznik w trakcie wschodów?

Rolnik z powołania:-)

60

Odp: Słonecznik

http://i63.tinypic.com/11ad6j6.jpg
słonecznik zaczyna kwitnąć. Tu są posiane trzy odmiany