1

Temat: Słonecznik

jak w temacie potrzebuje informacji o jego uprawie. Planuje posiac i rozmnozyc sobie zeby miec na poplony. jakie odmiany czarny czy w paski? jak z ochrona przeciwko chwastom i nawozeniem?

Rolnik z powołania:-)

2

Odp: Słonecznik

http://www.dalgety.com.pl/index.php?opt … ;Itemid=55

3

Odp: Słonecznik

Też zainteresowany jestem tematem słonecznika, z informacji uzyskanych od rolników siejących po 20-30ha słonecznika wynika iż uprawa jest prosta i niskonakładowa, koszt 1ha to ok 1300zł = 1tona słonecznika. Przy zbiorach 2,5-3t/ha.
Nawożenie na 1ha:
100kg soli potasowej                         155zł
150kg superfosfatu wzbogaconego      222zł
150kg mocznik (w siewnik)                 240zł
Siew                                                  150zł
Zbiór                                                 300zł

Ceny nasion i chemii jeszcze nie znam, ale za parę dni się dowiem bo sieję 4ha

4

Odp: Słonecznik

jak sie cos dowiesz o uprawie to napisz, jak wspominałem chce sam sobie wyprodukowac cos na poplony

Rolnik z powołania:-)

5

Odp: Słonecznik

ciekawe czy szło by to wymłócić bizonem bez przystawki?

6

Odp: Słonecznik

gosciu u nas kosił bizonem ze zwykłym hederem ale chyba ze stołem, dwa lata siał i odpuscił, facet lubi eksperymentowac, jak dla mnie nie było szału a ziemie ma dobre

mdw

7

Odp: Słonecznik

raz spróbowałem  coś nasypał ale jakoś szału nie było .koledzy też mnieli ale odpuscili bo ten słonecznik z ukrainy ceny popsuł.

Leszek   dla kolegów'

8

Odp: Słonecznik

mi nie potrzeba nie wiadomo jakich plonow, ja chce zaoszczędzic na zakupach słonecznika na poplony, jak posieje swoim to oszczędnośc bedzie

Rolnik z powołania:-)

9

Odp: Słonecznik

ile kg na ha sieje sie słonecznika jesli chodzi na ziarno?

Rolnik z powołania:-)

10

Odp: Słonecznik

http://images70.fotosik.pl/917/8af82ace62328809med.jpg
http://images69.fotosik.pl/917/57df8fae09db7009med.jpg

Rolnik z powołania:-)

11

Odp: Słonecznik

Papej a coś więcej o słoneczniku? Czym i ile siałeś, jak kosiłeś, jaka ochrona?

Ja też miałem w tym roku słonecznik 4 ha, ale podczepiłem się pod gościa co sieje po 80ha i on siał i kosił a mnie na koniec zostało 980zł z ha na czysto + dopłaty.

12

Odp: Słonecznik

siałem 15kg/ka co gruga leje tj co 30cm jeden oprysk afalonem i tyle. kosiłem normaknym hederem tyle ze na pełnej wysokości tj jak w transporcie nie opuszczałem wcale. miałem tego 0,4 ha ptaki mi duzo zjadły, ale ukosiłem duzo wiecej niz wysiałem ile to nie nie wiem bo nie ważyłem 2/3 zbiornika co miesci sie 1,5t pszenicy. Na poplony bede miał

Rolnik z powołania:-)

13

Odp: Słonecznik

miałem po 15 ha słonecznika ,cenowo słabo wychodził bo siany na piasku , koszenie zwykłym hederem to lipa dyzo strat w ładnym słoneczniku . trzeba uzbroić heder i nagarniacz w specjalną przystawkę do słonecznika można to zrobić samemu ale jest roboty ,wole na tych ziemiach siać kukurydzę, jak koledze wyszło w tym roku 900 zł na czysto to siać.

Leszek   dla kolegów'

14

Odp: Słonecznik

słonecznik miałem siany siewnikiem do kukurydzy w rozstawie 75cm, nasion wagowo nie wiem ile było bo to były 2 jednostki siewne (na 4ha) cena za 1 j.s. 560zł. Zbiór był kombajnem JD + przystawka do słonecznika, bardzo podobna do tej od qq. O nawożeniu już pisałem (post nr 3)
Ochrona to Afalon 1,8l/ha, później Leopard 1l/ha, Tebu 1l/ha i na koniec desykacja Gallup 3l/ha + siarczan amonu 5kg/ha.
Z desykacją jest problem, bo na ścieżkach cały słonecznik leży, ale mogę wynająć samojezdny opryskiwacz w cenie 40zł/ha (belka 24m, prześwit 1,4m)
Plon 2026kg/ha,  cena 1240zł+VAT

15

Odp: Słonecznik

Sarast co drugi rok przemiennie z kukurydzą, wokół cmentarza mógłbyś siać słonecznik, a i ładnie by było :angel:

16 Ostatnio edytowany przez sarast (2015-12-05 15:48:59)

Odp: Słonecznik

było już . wszyscy sieli ,produkowali olej ,przerabiali go na biodizla profesjonalne rafinerie ciągnik jak przeleciał po wiosce to jak by kto frytki smażył , ale się przestało opłacać ,paliwo  staniało , słonecznika z ukrainy nawalili i po balu , a jak kwitł , cudnie pola wygłądały , ,, koło cmentarza też,

Leszek   dla kolegów'

17

Odp: Słonecznik

to trzeba było taksę krajobrazową brać smile

18

Odp: Słonecznik

tabuny fotografików , sesje zdięć ślubnych  , się działo.

Leszek   dla kolegów'

19

Odp: Słonecznik

sarast napisał/a:

...sesje zdięć ślubnych...

... z cmentarzem na drugim planie big_smile

20 Ostatnio edytowany przez sarast (2015-12-05 22:47:53)

Odp: Słonecznik

mam trochę więcej jak to jedno pole z cmentarzem w tle , coś się czepił. ta reszta to tak ze 500 ha była pod slonecznikiem po sasiedzku.

Leszek   dla kolegów'