1 Ostatnio edytowany przez bamreras (2015-04-01 16:09:27)

Temat: Wyka

Jako że w tym roku dużo ludzi sieje strączki wszelakiej maści przydałoby się zebrać w jednym wątku trochę informacji, trochę własnych doświadczeń z rośliną strączkową jaką jest wyka. Wiadomo może mamy formę ozimą i formę jarą. Jara bardziej powszechna bo później z samosiewami nie ma problemu no i nadaje się na paszę dla bydła i po części dla świń. Nie ma ona zbyt wygórowanych wymagań, jednak uprawa w czystym siewie może przysporzyć kłopotów w związku z jej wyleganiem.
Sam osobiście w zeszłym roku siałem ją w mieszance (odmiana jaga) z jęczmieniem i owsem. Na domieszkę na 2,5ha dodałem 50kg nasion, co w plonie po odwianiu wydało niecałą tonę całych ziaren. Ile połówek dało niewiem, ale dość tyle ich w ziarnie zostało. W tym roku sieje ja z w czystym siewie z rośliną podporową - na 99% gorczyca. Zastanawia mnie  jaki herbicyd zastosować. Zarejestrowanie nic nie ma, a w zeszłym roku dałem linuron w dawce jak dla łubinu i było ok.
Może ktoś ma większe doświadczenie z tą rośliną?

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

2

Odp: Wyka

Próbowałem command i afalon, jednak było to na bardzo małej powierzchni, dosłownie kilka metrów i ogólnie wzeszło czy w jednym czy w drugim oprysku. jednak dawka nbyła zbyt duża i w obu przypadkach później spaliło wszystko. Myślę, że z tymi opryskami można kombinować, a wpisać tylko oprysk na jednoliścienne.

3 Ostatnio edytowany przez tomek1974 (2015-04-01 18:24:31)

Odp: Wyka

wystarczy litr afalonu a gorczycy to siej około 3-5 kg ale lepiej miej jak więcej bo przydusi wyke.

4

Odp: Wyka

Pierwszy raz z wyką w czystym siewie wyszłm na plusik. Zasialem w tym roku 5,3ha wyki. Za rosline podporową miał robic owies który w materiale siewnym juz byl. Zasiana jak dobrze pamiętam 7.04 w ileści 115kg/ha. Owsa było w niej tyle co nic - 1-2% wagowo. Zasiana po mieszance łubinu z pszenżytem jarym. Opryskalem na próbe 2ha afalonem reszta bez oprysku.  Zero nawozów, zero jakichkowiek zabiegów. Zebrałm z calości 7ton nasion. Zbiór dość trudny, ale dałem rade. Później wrzuce pare fotek jak to wwygladalo...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

5

Odp: Wyka

Uważam, że to bardzo dobry wynik. U mnie było połowę, przy nawożeniu i opryskach. Został płodozmian.

6

Odp: Wyka

Posiałem na najsłabszych kawałkach owies z wyką, czym to opryskać żeby chwastów nie było? Niestety po czyszczeniu materiału i tak zostało trochę łobody i myślę, że nawyłazi. Basagramem pryskałem kiedyś ale popaliło wykę i nie było prawie wcale...

7

Odp: Wyka

Kiedyś siałem mieszanki zbożowo-strączkowe, chwastox extra 1,6 l/ha dawał zadowalające efekty na słabych glebach. http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna … 49971.html

8 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2017-05-17 20:29:23)

Odp: Wyka

Panowie wg wikipedii wyka i groch to ta sama rodzina roślin. Mam środek butoxone który jest zarejestrowany w grochu na wykę nie ma rejestracji. Czy jest jakaś szansa, że ten środek spali tą wykę?
Próbowałem chwastoksem extra ale strasznie popaliło wykę przy dawce 1.5l....

9

Odp: Wyka

to prawie ta sama substancja czynna, kiedyś pryskałem pendimetalinąą.
nie pamiętam dobrze dawki, gdzieś 3 litry były.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

10

Odp: Wyka

No coś koło tego chciałem dać. Dzięki Fenol.
A jeszcze pytanie czy regulatory wzrostu mogą jakoś negatywnie wpłynąć na wykę? Mam trochę zakamienione pole, a jeszcze jakoś owies jest mocno intensywnie zielony i żeby nie chciało tego uwałować jak urośnie na 2m wysokie...

11

Odp: Wyka

firmie zabrakło kasy na rejestrację