1

Temat: Uprawa Truskawek

Panowie jak w temacie uprawa truskawek ma koś doświadczenia mam na myśli tylko deserowe i wczesne na giełdę jak z wydajnością mam dostęp do dobrych sadzonek w dobrej cenie oglądałem ostatnio plantację potęga takich rzędów jeszcze nie widziałem koszyk na koszyku i jeszcze koszykiem nakryte tyle owocu jak mówiła właścicielka plon miedzy 20 a 40 na najlepszych kawałkach plantacja 12 h kilka odmian i 30 ukraińców do pracy.

2

Odp: Uprawa Truskawek

mam 3 hektary owocującej truskawki. Owocuje max 3 lata. Każdego roku likwiduje hektar i hektar dosadzam aby utrzymać te 3 hektary owocującej. W tym roku jest zatrzęsienie owoców i jeśli ktoś nie ma dobrego zbytu to ciężko jest całość sprzedać w detalu - musi być do tego odbiorca hurtowy. Przy 3 hektarach do doglądania ludzi, zwożenia, rozważania, rozwożenia po odbiorcach itp to 4 ludzi ma 4 tygodnie wycięte z życia. Wstajesz jak jeszcze ciemno, idziesz spać jak ciemno, cały czas na obrotach. Do zbierania w pełni owocowania 25 ludzi potrzeba. W tym roku kupiłem sadzarkę i glebogryzarkę do międzyrzędzi i przy kilku hektarach sprzęt niezbędny. Jeśli chodzi o koszty. W połowie sezonu dla zbieraczy miałem już wypłacone 15 tyś. A gdzie reszta kosztów ?

gg 5118068

3

Odp: Uprawa Truskawek

U nas w wiosce jest czterech plantatorów,1,5 do 2 ha.Z tego co widzę  to tylko jeden co ma nawodnienie wężami ma zbyt.Drugi rwie tylko tyle co sprzeda we własnym sklepie,reszta gnije.Dwóch pozostałych na początku sezonu trochę rwali teraz wszystko zaczyna przejrzewać i gniją,żal potrzeć na takie marnotrawstwo.Na jednej z plantacji po sąsiedzku z moim polem to aż czerwono a zapach fermentujących owoców czuć na 200 metrów i więcej.Kiedyś żona z siostrą rwały do siebie po 1,5 zeta/kg.teraz wszystko gnije[szacuje na 25 ton].Ale co mnie zaskoczył sąsiad bo zaproponował mi chęć wzięcia w dzierżawę 75 arów VI b  mojego pola za 1500zł rocznie + dopłaty.-wniosek nasuwa się sam;kasa musi na tym być.

4

Odp: Uprawa Truskawek

U mnie na wiosce jest 4 producentów truskawek od 1 do 8-9 ha, a w okolicy jeszcze kilku. Mniejsi sprzedają na targowiskach i przy domu więksi mają odbiorców i kasa na tym jest. Jak biorą pole pod truskawki to dają nawet 6 t zboża i dopłaty za hektar. Sam zastanawiam się nad posadzeniem truskawki w tym roku

5 Ostatnio edytowany przez Pietia (2015-06-23 19:45:36)

Odp: Uprawa Truskawek

Zorak jeśli nie tajemnica powiedz ile miałeś brutto w przybliżeniu za połowę sezonu bedzie jakieś porównanie.  Na plantacji którą oglądałem najlepsi ptrafią zrywać na dzień pod 200 koszyczków ale to tylko trzy osob.

6

Odp: Uprawa Truskawek

Właśnie podstawa to ekipa do zbioru nie ma tego nie ma interesu....

7 Ostatnio edytowany przez zorak (2015-06-24 14:17:46)

Odp: Uprawa Truskawek

po zakończeniu sezonu podliczę, na tą chwilę nie liczyłem nic poza wypłatami za zbieranie. U mnie najlepsi (czyli tacy co do niemiec jeździli) zarabiają po 120 zł dziennie - nie trzeba jeździć do niemiec. A jest takie małżeństwo które w ubiegłym roku przez sezon zarobilo 4 tyś we dwoje.

gg 5118068

8

Odp: Uprawa Truskawek

Zorak cały czas rozmyślam o tej uprawie muszę po urlopie jeszcze raz się tam przejechać i porozmawiać co do glebogryzarki ma kolega z którym czasami sobie pożyczmy co nieco a sadzarka też jest niedaleko dalszy znajomy sadzi trochę pomidorów na polu chyba że to chodzi o inna maszynę ja mam na myśli taką do rozsady.

Jakie masz odmiany ja rozmyślam tylko wczesne i deserowe, a co z podlewaniem oni mają przerobiony beczkowóz z wężami i leja wodę między z rzeki lub ze studni.

9 Ostatnio edytowany przez zorak (2015-06-25 11:00:12)

Odp: Uprawa Truskawek

tak, sadzarka taka do rozsady. Podlewać nie podlewam - jakoś dają radę i na razie nie widzę potrzeby inwestowania w jakieś urządzenia do podlewania. Jeden raz mi się zdarzyło że po posadzeniu musiałem podlewać bo długo nie padało. W opryskiwacz wody i wieczorem pryskałem całe pole max ilością wody i tak co wieczór. Z jakąś deszczownią zapewne owoców było by więcej ale trzeba by się szarpnąć na duży wydatek.
Odmian wczesnych nie sadzę bo u mnie jest problem z przymrozkami. Ten rok był łaskawy i miałem zbiór już z pierwszych kwiatów ale poprzednie 3 lata nie zbierałem owoców z pierwszego kwitnienia bo przymrozki maj-czerwiec niszczyły wszystko.
Pamiętaj, podstawa to mieć gdzie sprzedać bo jeśli masz kilka ha to dziennie masz parę ton owoców do sprzedania.

gg 5118068

10

Odp: Uprawa Truskawek

U nas biorą wszystko na przemysł tylko by obskoczyć 10 ha plantacje trzeba wynająć autobus i zwozić sobie ludzi z 30-40km....

11 Ostatnio edytowany przez Pietia (2015-06-25 19:08:54)

Odp: Uprawa Truskawek

Zorak myślę bardzo intensywnie o jednym h na próbę ale odmiany deserowe wczesne duży owoc i i część pod włóknina na jak najwcześniejsze wiesz mniej owocu ale cena inna. Tak sobie myślę musze po urlopie jeszcze raz odwiedzić plantację i zrobić rzeczowy wywiad co z czym na jakiej zasadzie i podjąć decyzję. Takie mam plany. Deserowe truskawki są bardziej twarde i wiekszę owoce

12

Odp: Uprawa Truskawek

A gdzie je sprzedasz?

13

Odp: Uprawa Truskawek

Rynek lokalny i duża giełda we Wrocławiu.

14

Odp: Uprawa Truskawek

No to zostaje życzyć powodzenia. U mnie tylko na przemysł a to inne odmiany i inne ceny...
Dlatego nie uprawiam tego. Brat jak tylko widzi truskawki to go plecy bolą a ręce swędzą wink

15

Odp: Uprawa Truskawek

Krzysiek napisał/a:

U nas biorą wszystko na przemysł tylko by obskoczyć 10 ha plantacje trzeba wynająć autobus i zwozić sobie ludzi z 30-40km....

A wiesz jak płacą w przetwórniach ? ja wiem - marnie !
Płacę za zbieranie 2 zł za koszyk 2kg czy 1 zł za kilogram. Aby odstawić do przetwórni muszę oberwać szypułki i tu już płacę za godzinę przy szypułkowaniu. W przetwórni dostaję 2,3zł/kg. Od ceny skupu odejmuję złotówkę za zbieranie i koszty szypułkowania. Na czysto nie wychodzi nawet złotówka, a gdzie jeszcze koszty jakie ponoszę na wytworzenie tego kilograma owoców ? Sprzedaż do przetwórni jest nieopłacalna - sprzedaję jak mi zostaną owoce i tylko dlatego aby ich nie wyrzucić na kompost.

gg 5118068

16

Odp: Uprawa Truskawek

Doskonale wiem. u nas w tej chwili cena za kg 3 zł i tylko na przemysł bez szypułek.
Miedzy innymi dlatego się w to nie bawię.

17

Odp: Uprawa Truskawek

Zorak jak tam zamknięcie sezonu truskawkowego ???

18

Odp: Uprawa Truskawek

Witam Kolegów .
Mam pytanie związane z tym tematem(truskawki), czy wie ktoś z Was jakie są ceny sadzonki w Waszych stronach?
Pozdrawiam.

19

Odp: Uprawa Truskawek

Mam propozycje od przetwórni
Przetwórnia daje nieoprocentowana pożyczkę 40 tyś na założenie 1 ha plantacji truskawki. Pożyczka spłacana jest truskawka w ciągu 2 max 3 sezonów. Cena gwarantowana na truskawkę to 3,3 zł/kg
Co o tym myslicie? ile ludzi trzeba do zbierania 1 ha z szypułkowaniem? Czy nawadnianie można ogarnąć w ten sposób zeby jakimś beczkowozem dowozić wodę? ile wody idzie dziennie w podlewaniu kropelkowym?
Jakie wydajności osiągacie? z tego co wiem u mnie płaci sie zbieraczom 3 zł za koszyk ok 2,5kg ile u was?

Rolnik z powołania:-)

20 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2018-03-16 10:06:36)

Odp: Uprawa Truskawek

Zmajstrowałem Ci takie coś.
Założenie że masz VI klase nie padało 2 tygodnie krzaki są spore i było w nocy 15 a w dzień 28 stopni Krzaki co 20 cm i rzędy co 40
https://images82.fotosik.pl/1020/05c01b52a5103774med.jpg

Trochę małe ale jak powiększysz to przeczytasz
Ile osób?  Mogę tylko strzelać 10-20 zależy jaka truskawka i jakie te osoby.
W sumie ludzie to największy problem. I problem będzie rósł!
Ale jak masz duuuużą bańkę to możesz poszukać kombajnu do zbioru deserówki...