21 Ostatnio edytowany przez Pietia (2018-03-16 10:46:09)

Odp: Uprawa Truskawek

Pajej
Krzysiek bardzo dobrze to określił największy problem w truskawce to woda i ludzie, znajoma siostry ma już kilka ładnych lat plantacje około 10 h, ale sprzedaje wszystko na giełdach, co roku zatrudnia do 30- 40 ukraińców po zbiorach część wraca, a kila osób zostaje do późnej jesieni i obrabiają truskawki  lub zakładają nowe plantację. Kasa jest z tego niesamowita ale problemem są ludzie, a raczej ich brak, co do wody dopóki są jeszcze kwiatki lub małe zielone owoce podlewa woda z rzeki beczkowozem z dorobionymi wężami, a później już tylko woda ze studni głębinowej lub stawu. Kasa na czysto 50k z h. ( posiada kilka mieszkań na wynajem we Wrocławiu) taka mała inwestycja dla dzieci jak mówi.

22

Odp: Uprawa Truskawek

Krzysiek napisał/a:

Zmajstrowałem Ci takie coś.
Założenie że masz VI klase nie padało 2 tygodnie krzaki są spore i było w nocy 15 a w dzień 28 stopni Krzaki co 20 cm i rzędy co 40
https://images82.fotosik.pl/1020/05c01b … 774med.jpg

Trochę małe ale jak powiększysz to przeczytasz
Ile osób?  Mogę tylko strzelać 10-20 zależy jaka truskawka i jakie te osoby.
W sumie ludzie to największy problem. I problem będzie rósł!
Ale jak masz duuuużą bańkę to możesz poszukać kombajnu do zbioru deserówki...

dobrze widze 20 tys litrów na dzień?

Rolnik z powołania:-)

23

Odp: Uprawa Truskawek

Pietia napisał/a:

Pajej
Krzysiek bardzo dobrze to określił największy problem w truskawce to woda i ludzie co do wody znajoma siostry ma już kilka ładnych lat plantacje około 10 h ale sprzedaje wszystko giełdach co roku zatrudnia do 40 ukraińców po zbiorach część wraca a kila osób zostaje do późnej jesieni i obrabiają to lub zakładają nowe plantację. Kasa jest z tego niesamowita ale problemem sa ludzie a raczej ich brak co do wody dopóki są jeszcze kwiatki lub małe zielone owoce podlewa woda z rzeki beczkowozem z dorobionymi wężami a później już tylko woda ze studni głębinowej lub stawu.

40 ludzi na 10 ha? to wychodzi 4 ludzi na 1 ha jakos w to nie wierze

Rolnik z powołania:-)

24

Odp: Uprawa Truskawek

Tylko pamiętaj ona ma różne plantację jednoroczne, dwu i trzy letnie musiałbym poszukać zdjęć plantacji jakie rzędy ma okrakiem ciężko to ogarnąć. Ale pola wyglądają  imponująco z truskawkami. Z tego co pamiętam chyba Zorak się trudnił truskawka niech się wypowie ja to znam ze słyszenia i z tego co widziałem na własne oczy.

25 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2018-03-16 12:37:28)

Odp: Uprawa Truskawek

Truskawki max 4-5 lat chyba więc co roku musi dosadzać z 2-3ha.....
40 ukrainców bo jak na giełdę to pewnie szypułką więc szybciej i przy tej powierzchni pewnie  ma samolot do zbioru...
Papej dobrze widzisz tylko 21 tyś litrów
Podejrzewam ze praktykujący leją więcej....

26

Odp: Uprawa Truskawek

Zbieraczom truskawek byłoby najlepiej od razu rekwirowac smartfony po przyjściu do pracy. Wydajność zbioru będzie dobra 😁

E 516 na części
Telefon 695 076 269

27

Odp: Uprawa Truskawek

Krzysiek napisał/a:

Truskawki max 4-5 lat chyba więc co roku musi dosadzać z 2-3ha.....
40 ukrainców bo jak na giełdę to pewnie szypułką więc szybciej i przy tej powierzchni pewnie  ma samolot do zbioru...
Papej dobrze widzisz tylko 21 tyś litrów
Podejrzewam ze praktykujący leją więcej....

u mnie jest 4 kl to podejrzewam że jeszcze mniej tylko kwestia ilu pracowników?

Rolnik z powołania:-)

28

Odp: Uprawa Truskawek

Jak nie masz stawu lub rzeki to odpuść sobie truskawkę

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

29

Odp: Uprawa Truskawek

3,3 zł/kg gwarantowane - czyli podpisujesz umowę na 2, 3 a może 5 lat ? nie wierzę że zagwarantują taką cenę. Zdarzało mi się sprzedawać szypułkowaną po 1,5 zł czyli dokładałem do interesu. Na szczęście już udaje mi się wszystko sprzedać w detalu. Jeśli chcesz uprawiać truskawkę to lepiej mniej, ale sprzedaż w detalu. Gwarantuję Ci że zarobisz więcej.

gg 5118068

30

Odp: Uprawa Truskawek

na 3 lata cena gwarantowana 3,3 zł tak mi powiedzieli. W detalu to trzeba miec duze miasto pod nosem do opchnięcia.
Powiedz mi jakie osiągasz wydajności i ile ludzi ci zbiera?

Rolnik z powołania:-)

31

Odp: Uprawa Truskawek

No właśnie powiedzieli

E 516 na części
Telefon 695 076 269

32

Odp: Uprawa Truskawek

z racji że nie podlewam plantacji to wydajność zależy od ilości opadów. Staram się utrzymywać owocująca plantację na poziomie 3 hektarów i w pełni owocowania trzeba co dzień te 3ha przejść i zebrać. Na początku i końcu owocowania co 2 - 3 dni. Na polu czasem jest 10 a czasem 30 osób - wszystko zależy ile jest truskawki. W szczycie owocowania dziennie mam na magazynie kilka ton owoców.
Jak nie zapomnę to sprawdzę jak zamknąłem poprzedni sezon pod względem zbiorów.
A i jeszcze bardzo ważna rzecz. Ostatnie kilka lat nie ma owoców z pierwszych kwiatów. Truskawka zaczyna kwitną, przychodzi jedna lub 2 noce -2 i po owocach. W ostatnich kilku sezonach przez takie przymrozki jestem ok 20% plonu w plecy.

gg 5118068

33

Odp: Uprawa Truskawek

30 osób na 3 ha czyli 10 na 1 ha? myślałem ze sporo więcej. Tak orientacyjnie to 10t z ha uda sie zebrac?

Rolnik z powołania:-)

34

Odp: Uprawa Truskawek

Jeśli chcesz zbierać co kilka dni to musisz mieć całe pole ludzi bo jest owoców bardzo dużo, a jak zbierasz co dzień to jest mniej owoców ale za to są lepszej jakości bo nie ma przedojrzałych tylko ładna, jędrna truskawka.

gg 5118068

35

Odp: Uprawa Truskawek

Papej. Zaorak nie podlewa więc pogoda i taktyka pozwoliła mu ogarnąć to w 10os/ha  i takie minimum musisz liczyć  a jak chcesz lać wodę....

36

Odp: Uprawa Truskawek

jakby 20 osób ogarneło 1 ha to błbym w stanie zaryzykować, niestety ale nie mam wiekszości w "radzie gospodarstwa" i chyba sie nie uda

Rolnik z powołania:-)

37

Odp: Uprawa Truskawek

Pajej demokracja to najglupszy ustrój jaki znam , więc nie powinno to polegać na głosowaniu tylko jasno i rzetelnie przedstaw swój plan i wtedy podejmijcie decyzje.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

38

Odp: Uprawa Truskawek

No żesz qrva hektar to nie całe pole jakie masz, młody jesteś, łap byka za rogi. Na wiosnę nazapierd...j się przy truskawce, latem przy żniwach, potem uprawy i zasiewy, a na koniec brokuł.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

39

Odp: Uprawa Truskawek

To też są argumenty.... Papej pamiętaj że możesz sobie jeszcze zasadzić porzeczki zeby Ci się nie nudziło pomiędzy truskawką a żniwami wink

40

Odp: Uprawa Truskawek

posadź na początek 0,5 hektara i zadbaj o to - zobaczysz co i jak. Ja tez nie zaczynałem od razu od 3ha tylko ok jednego.

gg 5118068