41

Odp: Uprawa Truskawek

mam pole 1,3 ha myślałem podzielić na 2 części i na jednej posadzić, ale koronny argument na nie jest " nie znajdziesz ludzi do zbioru" ale w innej rozmowie od tych samych ludzi usłyszałem za 3 zł łubianka sama poszłabym zbierać.
jeszcze jedno to pole jest pod górkę , jak w takich warunkach wychodzi nawadnianie kropelkowe?

Rolnik z powołania:-)

42 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2018-03-20 09:38:42)

Odp: Uprawa Truskawek

Zależy od stopnia pochylenia. Chyba do 3% nie ma problemu można kłaść taniość tj linie bez kompensacji ciśnienia ( 70 gr) jak jest stromo trza brać kompensacje cena x2. Można też kłaść te tanie ale trzeba np zamiast 100m odcinków kłaść 50m
Jak coś to podaj wymiary pochylenie ilość rzędów gdzie ujęcie itd to Ci przygotuję "projekcik" który powiedzmy zabezpieczy Cię przed wciśnięciem kitu i naciągnięcię na kasę przez sprzedawcę. Ja jak robiłem u siebie byłem zielony a sprzedawcy/projektanci liczyli tak że rozbieżność sięgała 10tyś gdzie ostatecznie dałem 18tyś zamiast 28 .Różnica nie wynikała z marży ale z np przekrojów rur, zaworów...... "Panie bo takie musi być bo inaczej starty cisnienia ....."
Zrobiłem po taniości obmierzyłem i straty są śmieszne wszystko lata choć według jednej z teori woda nie powinna się sączyć z ostatniej dziury....

43

Odp: Uprawa Truskawek

A do ogórków też taki projekt byś zrobił?

44

Odp: Uprawa Truskawek

Jest to możliwe o ile znajdę informacje na temat potrzeb ogórka

45

Odp: Uprawa Truskawek

Jeśli byś mógł w wolnej chwili. Pole 100 na 50 metrów na początek

46

Odp: Uprawa Truskawek

No ok ale
ile rzędów?
jaki rozstaw?
ile miedzy roślinami?
skąd będziesz miał wodę ?

47

Odp: Uprawa Truskawek

Pasuje 31 rzędów co 1.6m, rozstawa w rzędzie ok 20 cm.. Woda ze stawu, ewentualnie studnia z napełnionymi mauzerami.

48 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2018-03-20 20:56:33)

Odp: Uprawa Truskawek

Jak daleko staw ? Wodę chcesz dowozić? I jaka gleba?

49

Odp: Uprawa Truskawek

Staw 15 metrów od pola. Gleba 3a taka w miarę uprawna.
Jak wody by zbrakło to mam gminną głębinówkę 800 metrów od pola i za darmo.

50

Odp: Uprawa Truskawek

15m ale z boku dłuższego krótszego?  na rogu czy jak ?
Rozumiem że mam na nim bazować?
Według tego co piszą  ogórasy są wrażliwe na brak wody ale nie można przesadzać. Generalnie jedno podlewanie tego poletka to około 10m3. Staw podoła? Gdyby brakło to z tej głębinówki  rurą czy mauzerem? Przy IIIa można by nawet podlewać co drugi trzeci dzień.

51

Odp: Uprawa Truskawek

pierwsze kwiaty zmarzły 2 tygodnie temu, dziś -3 i to co kwitło też nie da plonu. Co roku mróz załatwiał pierwsze kwitnienia ale w tym roku przegina.

gg 5118068

52

Odp: Uprawa Truskawek

Trzeba przykryć.
Ja w porzeczkach straty szacuję na około 30-40% ale jestem optymistą.  Najzimniejszej nocy z niedzieli na poniedziałek było -6. Mam termomert minimalno-maksymalny na polu.
Już w południe było widać siano zamiast kwiatu. Najbardziej dostały wczesne odmiany a ja mam 80% późnych.
Gdybym miał gwarancję ceny to wydałbym te 10tyś na przykrycie 4ha porzeczki ale to cena przy zakupach u chinczyków....

53

Odp: Uprawa Truskawek

a jakieś zamgławianie lub deszczowani nie pomoże?

54

Odp: Uprawa Truskawek

przykryć kilka hektarów nie zawsze się da.
W ubiegłym roku jedną noc z przymrozkami uratowałem. W rogach pola i na drogach transportowych rozstawiłem baloty słomy polane wodą i podpalone aby dawały jak najwięcej dymu. Warunek sukcesu - bezwietrzna pogoda.

gg 5118068

55

Odp: Uprawa Truskawek

Mój kumpel też pali słomę/siano po nocach ale mówił że chce poeksperymentować z nagrzewnicą na gaz i wentylatorem od opryskiwacza bo straży nie podoba się zadymienie i blask ognia.

56

Odp: Uprawa Truskawek

Jednego roku jak były przymrozki gdy w sadzie u henia kwitlo to przez całą noc latali na dwa helikoptery żeby zrobić ruch powietrza... ponoć coś im to dało ale mało kto ma takie mozliwosci...

E 516 na części
Telefon 695 076 269

57

Odp: Uprawa Truskawek

jak wcześniej pisałem 1 i 2 kwiat przemarzł. Deszczu nie było już od dłuższego czasu. Zbiory w tym roku zacząłem późno bo dopiero w miniony poniedziałek. Obecnie powinien być szczyt owocowania a truskawka zaczyna się kończyć. Zbiory potrwają tydzień - jak nigdy. Truskawkę mam chyba 12 rok i pierwszy raz będzie na zero. Czas pomyśleć o nawadnianiu.

gg 5118068

58

Odp: Uprawa Truskawek

To ty masz bez wody?! Po jakiej cenie sprzedajesz? Kuzynów też zmarzły i do tego największa działka już ostatni rok. Nawadnianie wszędzie. Tak jak poprzednia lata rwali około 800 kobiałek dziennie tak w tym roku 150. Na rynku cena od 6 do 9 zł a on sprzedaje po 10 i nie nadążają zrywać

E 516 na części
Telefon 695 076 269

59

Odp: Uprawa Truskawek

bez nawadniania, plantacja owocuje 2-3 lata (zależnie od kondycji roślin), na obecną chwilę 9 zł i niestety muszę odmawiać klientów, a w tech chwili zbieram z prawie 3 hektarów.

gg 5118068

60

Odp: Uprawa Truskawek

kto Ci to zbiera i jaka stawka?

Rolnik z powołania:-)