Temat: Rzodkiew oleista

Robiłem rozeznanie co by tu posiać gdyby się okazało że z mojej pszenicy która dostała morderczy dla niektórych roślin zastrzyk azotu na przebudzenie nic nie wyszło i mój odbiorca facelii zaproponował rzodkiew. Nawet wyczytałem że max dawka azotu dla rzodkwi to 120kg
Mogę zakontraktować po 3,5zł. Gość powiedział zasiać rzadziej i skracać jak rzepak rozkrzewi się i będzie ok.
Ktoś to zbiera na ziarno? Jakieś problemy z tym są? osypuje się ? trzeba mieć stół?

2

Odp: Rzodkiew oleista

Poniekąd nie osypuje się ale spadają całe strąki. Ogólnie młóci się jakby w całych strąkach i pewnie trzeba domłacać. Też mogę kontraktować, ale spróbuję tylko na rozmnożenie dla siebie.
https://www.youtube.com/watch?v=zdV4grWfjcg
Jakby się udawało, to zamieniłbym w zamian na rzepak, bo chyba mniej boi się gradu.

3

Odp: Rzodkiew oleista

a jaka cena nasion?

mdw

4 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2016-03-13 19:38:12)

Odp: Rzodkiew oleista

Nie pamiętam coś koło 15zł kg. 9-18kg/ha
Zbiór sierpień wrzesień.

5

Odp: Rzodkiew oleista

Któryś z stałych bywalców forum kiedyś pisał o gorczycy ( jakoś tam zpokrrewniona jest z rzodkiewką chyba) wypowiedz dotyczyła słodyszka, że niby nie szkodzi gorczycy tylko ją zapyla. Jak jest w wypadku rzodkwi? Wiecie coś?

6

Odp: Rzodkiew oleista

jak słodych nie szkodzi to mi kaktus urośnie. Na wszystkich krzyżowych to bydle bardzo niszczy pąki i plon leciiii....

7

Odp: Rzodkiew oleista

własnie gorczyca teraz mnie natchneło czym przesiać 1ha po rzepaku, tylko powiedzcie pokrutce jak to sie uprawia

Rolnik z powołania:-)

8

Odp: Rzodkiew oleista

jak rzepak jary, 10 kg nasion na ha, oprysk na chwasty np nawigator, azot i pilnować robali!!!! najpierw gnatarz, a potem słodych

9

Odp: Rzodkiew oleista

a ile tego azotu?

Rolnik z powołania:-)

10

Odp: Rzodkiew oleista

tylko cena gorczycy 2 zł kg
A wracając do rzodkwi. Podjąłem dziś decyzję  o kasowaniu pszenicy. Dzwonie by zakontraktować  rzodkiew a pan mi mówi że zakończyli kontraktację w zeszłym tygodniu. Obdzwoniłem z 10 firm w trzech mi dali nadzieję tj. mam dzwonić jutro rano....
Nie macie jakiegoś odbiorcy. Bez kontraktu nie zasieję bo boję się że zostanę z towarem...

11

Odp: Rzodkiew oleista

ja zasieje gorczyce po rzepaku, mysle ze bez orki sie obejdzie

Rolnik z powołania:-)

12

Odp: Rzodkiew oleista

Tylko zobaczcie ile ogłoszeń jest gorczycy a ile rzodkwi. Myślę, że problemu ze zbytem nie byłoby.

13

Odp: Rzodkiew oleista

tylko ile się sieje na poplony gorczycy, a ile rzodkwi?

Rolnik z powołania:-)

14

Odp: Rzodkiew oleista

tyle na ile Cię stać. Jak siałem gorczycę to 20kg rzodkwi trza by chociaż 25kg. I wychodzi drożej ale wydaje mi się że warto bo z tego co piszą to robi dużo lepszą robotę niż gorczyca.

15

Odp: Rzodkiew oleista

nie przeczę, ale większość ludzi sieje gorczyce bo taniej

Rolnik z powołania:-)

16

Odp: Rzodkiew oleista

Znalazłem kontrakt na reprodukcje materiału siewnego ale cena 2,5zł pieniądze mogą być np w lutym
Pan mówi że zbiór może wypaść wrzesień/październik może trza będzie dosuszyć i podczyścić i to wszystko w moim zakresie.  Oni zabierają to w październiku i u nich czyszczą ostatecznie robią próbę kiełkowania i dopiero wystawiają fakturę 60dni.
Jak urośnie 1t to bida jak da 2t to fajnie.
Gdyby to zchodziło z pola na początku września pogoda jest pewniejsza...
I na tych warunkach to mi dobry owies w tym roku może wyjść lepiej.

17

Odp: Rzodkiew oleista

na dwie tony to raczej bym nie liczył.

18

Odp: Rzodkiew oleista

Dokładnie raczej tona. Sam posieję chyba trochę ale, dla siebie na poplon pod buraki.

19

Odp: Rzodkiew oleista

Dobra zasieję w tym roku 1.5hektara rzodkwi, żebym miał dla siebie na poplony, pod buraki.
Krzysiek dowiadywałeś się czym to pryskają? Kiedyś czytałem, że navigatorem, czyli tym co pod rzepak. Ciekawi mnie czy dowiedziałeś się czegoś od tych ludzi co chciałeś kontraktować?

20

Odp: Rzodkiew oleista

Co do relacji plon- cena lepoiej wypada wyka jara. U nas centrale biją się o producenta bo mało kto rpbi. Na jesieni sprzedałem moją po 2zł, ten rok zapowiada się ciekawiej... Plon z ha w stylu zasiej-zbierz 1,3t, a z odpowiednim naworzeniem idzie ponad 2t.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....