1 Ostatnio edytowany przez tomek1974 (2016-04-09 21:22:33)

Temat: Seradela

jak ktoś siał to niech się podzieli swoimi doświadczeniami to znaczy ile wysiał i zebrał jakie opryski i jak to młócić bo zasiałem kawałek z ciekawości smile

2

Odp: Seradela

jak nikt nie uprawiał to ja wpiszę co robiłem ,wysiałem 25kg na ha i czekam na wschody ,nawozu nie dawałem.

3

Odp: Seradela

Sąsiad siał z owsem. 25+140kg
Na żarło dla bydlaków

4

Odp: Seradela

ja w czystym siewie uprawiam to sieję ok 30 kg
niczym nie pryszcze  ....na chwasty przeważnie idzie bydło        czasem używam też kosiarki
zbiór dwuetapowy - koszę rotacyjną czekam aż przeschnie i bizonkiem młócę (bez podbieracza tylko motowidła ustawiam jak na legi)
zbieram od 0,5 do 1,2 zbiornika z ha z tym że jest to ziarno dość mocno zanieczyszczone czystego "ciężkiego" ziarna jest gdzieś połowa

5

Odp: Seradela

Ogólnie myślałem ze więcej się jej sieje. Rur3k opłaca Ci się w takim układzie ją siać?

6 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2016-04-09 23:43:36)

Odp: Seradela

opłaca bo mam:
paszę dla bydła (na zimę i na wypas bo tylko część koszę a resztę można wypasać jak pogoda pozwoli to 4-5 krotnie)a
i chwasty na wypas
i nasiona do siewu/sprzedaży
i odrobinę większe dopłaty


w tym roku to za kilogram nasion u nas żądają 8 zł (w innych latach 4-5 zł)
zważywszy że nic mnie nie kosztowały nawozy i opryski  idzie zarobić

w ostatnim roku młóciłem 1,5ha z 0,9ha miałem do okienka zbiornika z reszty nawet nie pół zbiornika bo deszcz omłócił  i z tych nasion miałem tyle samo kasy co z przyczepy pszenżyta (nie licząc tego co sobie zostawiłem do siewu)

7

Odp: Seradela

A na nasiona są chętni?

8

Odp: Seradela

sprzedawałem na lokalnych targowiskach to byli chętni a raz pojechałem po łubin 30km dalej i zabrałem z sobą trochę to nic nie sprzedałem a niektórzy to nawet się pytali co to za nasiona...
ale tam już lepsze gleby mają smile

9

Odp: Seradela

A ktoś sieje nostrzyk ?

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

10

Odp: Seradela

u sąsiada w tym roku cała plantacja nostrzyku wymarzła

11 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2016-04-11 06:41:53)

Odp: Seradela

Jest ta roślina miododajna?

12

Odp: Seradela

Nie tak jak facelia Ale w jakimś stopniu na pewno . Może pszczoła nie zapyli ale coś pozbiera. Koniczyny np pszczoła nie zapyli, robią to trzmiele . W bobowatych tak samo. Pszczoła za lekka

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

13

Odp: Seradela

Pszczoła nie zbierze nektaru z koniczyny, bo ma za krótki języczek. Chyba rasa Kaukazka ma dłuższe i ona jak się nie mylę daje radę.

14

Odp: Seradela

pryskał ktoś goltix?

15

Odp: Seradela

Rur3k powiedz mi w jakiej fazie albo termin kiedy przycinasz seradele bo cena goltixa nie przeraża,jak miałem koniczynę to też przyciąłem i nie trzeba było pryskać

16

Odp: Seradela

jak ma jakieś 4cm o najwyższe roślinki zawadzają już trochę nożyki rotacyjnej ale ścięciu ulegają tylko chwasty

17

Odp: Seradela

dzięki,to seradeli nie ciąć tylko chwasty a kiedy osiągnie te 4 cm bo u mnie dopiero pojawiają się pierwsze listki właściwe ,teraz popadało i będzie ciepło więc powinna się bujnąć,co do goltixa to masakra 5L 600zł a na ha trzeba 4-5L czasem ktoś nie stosował czegoś tańszego?

18

Odp: Seradela

seradeli nie ciąć tylko chwasty bo po co ma się męczyć z odrastaniem (odrastać będzie wprawdzie dobrze ale tylko jak nie będzie suszy)
Do 5 cm to ona wolno rośnie i chwasty ją zagłuszają potem przyśpiesza i nie ma z nimi już takiego problemu
cięcie to nie pamiętam kiedy wypadnie (miej więcej wtedy gdy ziemniaki mają 10cm smile

19

Odp: Seradela

ok to trzeba jeszcze poczekać bo pyry jeszcze nie wyszły smile

20

Odp: Seradela

Dawka goltixu 4-5l to bardzo dużo, on pali większe chwasty nawet w litrowej dawce danej nalistnie.