1

Temat: pszczoły

przed chwila byłem na spacerze i ktos wywiózł pszczoły na mój rzepak stanałem ok 3m od wylotków i tak dostałem kilka strzałów big_smile ogólnie to myslałem ze to bardziej boli. dwie refleksje
1 Ci pszczelarze z TY to maja albo łagodniutkie pszczoły, albo mega wiedze jak sie obchodzic z pszczołami
2 skoro żądła tak mało bola to tym bardziej chce pszczoły, tylko rodzinka nie jest zachwycona tym pomysłem

Rolnik z powołania:-)

2

Odp: pszczoły

Agresja zależy od linii którą wybierzesz, ja mam bardzo łagodne, że żadna by Cię nie dziabnęła ale słabo się bronią przed rabunkiem ze strony tych agresywnych. Jak w okolicy nie masz innych pszczelarzy to możesz spokojnie mieć takie jak moje są to linia Krainka PRIMA X NIESKA i NIESKA X GEMMA

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

3

Odp: pszczoły

no w okolicy sa 2 pasieki jakis 1km ode mnie to co mi radzisz?

Rolnik z powołania:-)

4

Odp: pszczoły

To luz, mi chodzi żeby nie było za płotem. Kup sobie na początek 5 uli wielkopolskich, drewnianych (gniazdo) plus nadstawki styropian, docelowo po dwie na ul i podstawowy sprzęt. Reszta to tylko kwestia zaangażowania i czasu, masz Grzegorza w okolicy to Cię przeszkoli i pomoże na początek, a potem pójdzie samo. Z tego co pamiętam regularnie jesteś na targowiskach to nadwyżki towaru opchniesz bez kłopotu i będzie pan zadowolony.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

5 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2016-05-22 20:32:14)

Odp: pszczoły

Podkarpackie z Twojej strony to fajne tereny i ciągły pożytek. U mnie na początku jest bum sady rzepak i mniszek wszystko na raz a później jak spadzi nie ma to bida. Lipy jak kwitną to z reguły leje i nie ma ich za dużo. Jakby co to śmiało pytaj. Sam teraz nie trzymam, ale ojciec ma coś koło 40, brat też zakłada. Mam trochę literatury, mogę pożyczyć. Dobre matki Marek doradził, mamy krainkę z kaukazką, a najlepsza byłą krainka cj10. Buckfast najspokojniejszy w Austrii robiliśmy na pasiece 1500rodzin to można było w majtkach robić. Jednak muszą stać w pożytku, no i na nasze warunki nie sprawdzały się, bo nie broniły się wcale przed rabunkami. Sprawdzone w Pszczelej Woli. Jeśli chodzi o ule to najlepiej na wąskim warszawiaku zimują, na korpusowych nie miałem wprawy, i kiepsko mi zimowały. Wszystko trzeb sprawdzić na własnej skórze,we własnych warunkach. Pszczoła nawet w wiadrze przezimuje, aby miała sucho i co jeść.

6

Odp: pszczoły

Marekpe dlaczego 5? myslałem o 3. na targowiska nie jezdze juz teraz, bo czasu brak. ogólnie to nie chce na tym zarabiać tylko mieć hobby. Ogladam ostatnio na YT filmiki pszczelarzy imi najbardziej podchodza wielkopolskie ale to z patrzenia a nie z pracy, bo doswiadczenie mam zerowe.
A te pszczoły co mnie dziś dziabneły to wiem kogo znajomego, któremu ględzę żeby mnie nauczył. on był ok 10 pogrzebał w ulach ja byłem ok 14 moze dlatego były takie wrogo nastawione

Rolnik z powołania:-)

7

Odp: pszczoły

Bo jesteś chłop z chłopa i w związku z tym masz inklinacje do oszczędności i pazerności. Założysz trzy rodziny i po kilku tygodniach z braku doświadczenia wyjdzie rój i gdzie go osadzisz? A potem drugi itd. A jak masz gdzie osadzić to wiadomo, nadmiar biedy nie czyni...

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

8

Odp: pszczoły

a o to ci chodziło, myslałem ze 5 rodzin odrazu

Rolnik z powołania:-)

9 Ostatnio edytowany przez Massey (2016-07-07 10:41:21)

Odp: pszczoły

Witam też od jakiegoś czasu zastanawiam się nad pszczelarstwem jako hobby , pozatym lubię miód big_smile. No ale tak na poważnie gdyby któryś z kolegów pszczelarzy obecnych na forum poradził mi jak stawiać w tym pierwsze kroki byłbym wdzięczny.  jestem otwarty na wszelkie uwagi sugestie i propozycję. Narazie czytam ile znajdę na necie o pszczelarstwie , ale przez zimę chciałbym zakupić potrzebne narzędzia i ule , tak żeby w przyszłym roku  kupić odkłady i zacząć przygodę z pszczołami. Mam już pytania jakie ule będą lepsze , warszawskie czy wielkopolskie , czy można je umiejscowić w sąsiedztwie drzew (konkretnie to orzechy włoskie , jabłoń , śliwy i wiśnie) czy raczej drzewa będą niepokoić pszczoły (chodzi mi o szum liści podczas wiatru). W bliskim sąsiedztwie gospodarstwa mam sporo łąk na których w maju jest duży wysyp mniszka lekarskiego , akacje rosną po sąsiedzku , lipy w trochę dalszej okolicy (około kilometra) ,facelia też w okolicy się znajdzie to myślę ,że chyba z pożytkiem nie było by tak źle , ale czekam na porady kogoś doświadczonego w tym temacie. Pozdrawiam smile

10

Odp: pszczoły

na 90% na wiosne kupuje 2 rodzinki i teraz mysle w jakim miejscu postawić mysle na pastwisku baranowym odrgodzić http://olx.pl/oferta/mata-wiklinowa-mat … ddc1bbffa5 czyms takim od srodka posadzić wierzbe energetyczna zeby w przyszłości był naturalny płot. pytanie w jakiej odległośći od tego postawic ule żeby pszczoły dały rade wystartowac wiadomo wylotki w strone płotu

Rolnik z powołania:-)

11

Odp: pszczoły

Wiadomo pszczoła to nie boeing ale pewnie te 5 m by się przydało.

12

Odp: pszczoły

A one nie są pionowego startu ?

13

Odp: pszczoły

Pionowego stratu są big_smile , ale wylotki z ula lepiej w strone słońca chyba się ustawia.

14

Odp: pszczoły

Najlepiej tyłem lub bokiem do kierunku panujących wiatrów.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

15

Odp: pszczoły

Nie wiem czy nie będą agresywne, przez zapach baranów. Ogólnie to lepiej odgrodź sobie od razu więcej miejsca, bo jak będziesz chciał rozmnożyć lub wyjdzie CI rójka, to będziesz mieć za mało miejsca. Od płotu chociaż ze 3m . Lepiej jak ul stoi w pełnym słońcu niż w cieniu.

16

Odp: pszczoły

MAREKPE napisał/a:

Najlepiej tyłem lub bokiem do kierunku panujących wiatrów.

własnie dlatego chce tymi matami odgrodzić zeby wiatry in nie przeszkadzały, bo na otwartym terenie maja stać. a może z 3 stron  mataki a z czwartej siatka leśna np od południa?

Rolnik z powołania:-)

17

Odp: pszczoły

Nie zaszkodzi, ale planuj przyszłościowo, z opcją powiększenia i ewentualnego budyneczku na pracownię.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

18

Odp: pszczoły

marek szczeże to po pierwsze na blasze ul żeby stał zeby myszy nie właziły a po 2 jak najbliżej wody zeby nie traciły czas bo średnio pół czasu pszczoła traci na noszenie wody do ula a płot to ponieważ coraz wiecej uli kradna to sie przydza ule ogólnie na widoku i tak zdaleka od dzieci latem nie podejda bo je pszczoły przegonia ale zima otwoża i huj je strzeli jak moje
raz poł€ż nie przenos bo pszczoła nie trafi jak daleko i bedzie szukac
najlepsze miejsce to sad pole rzepaku myśl gdzie bedziemiała praze albo posiej facelie miododajna wspaniały pożytek dla pszczółek
a jakie ule warszawski wielkopolskie dadant poszeżany
a nie masz uczulenia albo ktoś z twojej rodziny to ważne
zdala od starych pni i stogów bo osy je zamęcza jednego roku utopiłem wiadro os osy ida do fermetu pszczoły nie i sie topią osy
a jak kupisz rodzine to pytaj jaka matka stara jak nie oszust to ma matka plamke w kolorze z danego roku i wiesz jak stara góra 1 roczna do 3 lat trzymasz i matke likwidujesz bo jak nie to ona pszczołą kaze ciebie zlikwidowac wstawiasz nowa
ule jak używane to w środku wypalić odymić wymyć zero chemi ul ma być szczelny zeby nic nie wlazło i suchy
powodzenia

19

Odp: pszczoły

Ja uczulenia nie mam i domownicy tez nie. pozytków w przyszłym roku nie braknie w promieniu 1,5km kilka ha rzepaku, posieje 20a gryki po jej zbiorze gryke. do tego kilkanaście starych lip kilka akacji 1,5ha gryki na normalny zbiór, 1,3 słonecznuka ale troche daleko 1,8km na koniec sezonu kilka ha nawłoci i kilka ha gryki ze słonecznikiem taki poplon kwitnie teraz. na 2-3 ule wystarczy? :-) Ule jakie kupioe to wielkopolskie, tylko nie wiem czy drewno czy styrodur. Co do zakupu rodziny to kolega mi radzi kupic odkład, ale ja wolałbym rodzinki rzeby rzepaki chycic. Jak trafie na cwaniaka to sprzeda mi stare matke z białym opalitkiem.

Rolnik z powołania:-)

20

Odp: pszczoły

hej... smile
fajny post...po pierwsze to zależy  gdzie mieszkasz i jakie są terminy kwitnienia roslin o których piszesz...z tego co widze wyżej zapewnisz pszczołom pożytek(czyli "żarcie") na cały rok i to nie na 2-3 ule lecz dużo więcej...pszczoły naprawdę daleko "latają" po nektar...zasada jedna im bliżej pasieki masz pożytek tym więcej zbiorą i mniej "zjedzą"...i teraz wchodzi temat uli...ja mam styropianowe od łysonia. oryginalne, ale tylko korpusy...daszki, dennice i powałki robię sam...ja moje pszczoły przewoże "pomiędzy pożytkami" i dlatego zależy mi na lekkich ulach styropianowych, mam typ wielkopolski 10 ramkowy...co do zakupu rodzin lub odkładów...moje najprędzej robione w czerwcu odkłady o których piszesz -matki  białym opalitkiem(wygryzienie matki w 2016r) dały mi miód spadziowy w sierpniu i doszły do siły, pełnych rodzin oczywiście nie wszystkie, ja matki trzymam max dwa lata...nie wiem dlaczego napisałeś, że biały opalitek to stare???w pierwszym roku nie baw sie w miody "smakowe" tzn rzepakowy, akacjowy itd, bo to trochę wieksza filozofia, zbierz miód na 2-3 razy jak będzie gotowy(u mnie jak nie leci z ramek w trakcie potrząsania), a kolejna rzecz, ramki wielkoplskie drutuj na 5 nie na 4 druty, unikniesz pękania "swieżych" ramek w trakcie wirowania...