121

Odp: Panowie i Panie jak tam prace na gospodarstwie ?

wojtas napisał/a:

Pajej spokojnie ... przetrwaj  ze 2 lata czołgając swoją gospodarkę a  uwierz mi pola będzie w bród ...  tylko wtedy by robić to i nie marudzić  będziesz musiał obrabiać  bardzo dużo ... 

Innymi słowy  selekcji  czas zacząć ... wg mnie .. i nie tylko

małe gospodarstwa  nie wytrzymają   pozostaną tylko duże .... i tacy co  będą robić na etacie i obrabiać będą  do 10ha  dla zabicia czasu ale im się też to znudzi ...  gospodarstw  w przedziale 10-200 może 300ha  takich nie będzie ... bo to gospodarstwa które na rozwój pozaciągały długi ,  podbierały dzierżawy i przebijali   się na wzajem ...   sąsiad ma nowy ciągnik to ja wezmę 2 i jeszcze przyczepę .... a co ,,,,


Niestety  nastąpił  czas gry na wyniszczenie ...

Masz sporo racji, ale gość co teraz podbiera dzierżawy chyba nie myśli racjonalnie, a tacy są najgorsi.
Ja po żniwach uruchamiam plan B na gospodarstwo i mam nadzieję że to będzie dobra decyzja.
Plan C to niestety etat a tego chcę uniknąć

Rolnik z powołania:-)

122

Odp: Panowie i Panie jak tam prace na gospodarstwie ?

Coś tam grzebię.... Azot i siarka na oziminy poszła. Dwa dni przymrozków pomogły.
Hektarów mi przyszło z 30 zrobiło się 50. Przy obecnej koniunkturze i fakcie że gleby tam strasznie wydojone to 20ha problemów.
Puki co poszła masa wapna, teraz jak są warunki wożę popiół wymieszany z gipsem. To zamiast PK w granuli.
Z jednej strony myślę na huj to brałem z drugiej miałbym wkurwa jakby kto inny to przejął bo trochę się naraziłem za tym....

123

Odp: Panowie i Panie jak tam prace na gospodarstwie ?

mali co sprzedają bezpośrednio swój towar pozostaną, ale mając 10 -20 ha i myślą że wyzyją ze samego zboża no to nie

E 516 na części
Telefon 695 076 269

124

Odp: Panowie i Panie jak tam prace na gospodarstwie ?

Z 10-20 ha tylko zbóż już od dawna nie da się utrzymać. Osobiście mam własnej do dopłat 32.66 i 2 ha dzierżawy bez dopłat jak i obciążeń, to też mało.
Przy obecnych relacjach cenowych 100 też mało.

125

Odp: Panowie i Panie jak tam prace na gospodarstwie ?

Ja właśnie idę w kierunku rhd. Podobno ludzie szukają mąki z orkiszu bez chemii, ale ciężko jest się dostać do klienta

Rolnik z powołania:-)

126

Odp: Panowie i Panie jak tam prace na gospodarstwie ?

wojtas napisał/a:
sfera napisał/a:

Orze oram czy jak tam się mówi,na polach sucho beton na murszach jak u nas nie popada to będzie kicha.Co do zasiewów to narazie nie mam pomysłów przy tych cenach,zasieję chyba z 1h owsa do palenia i reszte kukuradza.Ma ktoś piec z palnikiem na owies czy palić w ekogroszkowcu z podajnikiem do peletu.Muszę wymienić piec i niewiem co kupić na dotacje chyba tylko pellet i palić owsem.


Mam piec per eko agromulti 12kw od 18roku pale  jęczmieniem  pszenicą czym się da ... rzepak i  kukurydza nie chce iść  polecam dodam że pali się cały rok 300 dni  te resztę  to  wina że zapomniałem o piecu i zgasło ...  na ciepłą wodę  a w zimę  ciepła woda  i CO .  średnia  z roku wychodzi 1kg na godzinę w zimę a w lato  hmm 0.2kg  aby nie zgasło ...

Pytania;1.ile metrów ogrzewasz 2.palnik retorta czy rynnowy czy sv200/sv300.Sekom z pleszewa robi piece z palnikiem sv300 spalającym pellet łapią się na dotacje,po zdjęciu nadstawki można palić ekogroszkiem podajnik dwuślimakowy schodkowy.Teraz ogrzewam około 160m2 chyba 12kw by stykło piec zasilał by bufor z bufora grzejniki.

127

Odp: Panowie i Panie jak tam prace na gospodarstwie ?

Dzisiaj owies zasiany,jeszcze nawiozę kurzaka na 1h i będę orał resztę pól.

128

Odp: Panowie i Panie jak tam prace na gospodarstwie ?

Rynna  Piec  Pereko Agromulti 12kw   ogrzewam 120m  bufor 250l ,    piec  ogólnie w zimę nastawiony na 70% mocy w lato na 40%  po niżej  potrafi zgasnąć ,,, bo strasznie duże przestoje ... wtedy musi mieć

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile