Temat: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

Witam Wszystkich, mam problem ze sprzęgłem w ZT 303. Wczoraj w czasie belowania siana całkiem mi zniknęło. Wyrzuciłem belę i wciskam sprzęgło a tu mi nię rozłącza przekaźnika ani pompy, próbuję włączyć bieg i tylko zgrzyt. Siłownik pneumatyczny się wysuwał ale ta dzwignia w nim była strasznie luźno (można było mieszać jak w garnku). Wykręciłem go dziś i teraz sam nie wiem czy ta dzwignia powinna być przyspawana tam w środku tłoka? Widać jakieś uszczerbienie... czy to mogła być wina tylko tego?
Zdjęcie : https://www.fotosik.pl/zdjecie/f47317c23954de9d

2 Ostatnio edytowany przez Massey (2017-07-28 17:48:50)

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

A Nie zerwało Ci czasami śruby od łapki sprzęgłowej ?
Zaznaczyłem Ci tą śrubę z wkładką śruby i nakrętką czerwonymi ramkami które połączyłem linią żebyś od razu się zorientował jak to ma iść.

http://www.bankfotek.pl/thumb/2089088.jpeg

3

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

Masz rację zerwało śrubę na jednej łapce... I teraz pytanie gdzie to dokupie i czy trzeba rozjeżdzać ciągnik żeby to wkręcić? Dodałem zdjęcie w miare widać jak się zerwała i film jak zachowuje się sprzęgło przy wciskaniu.
zdjęcie: https://www.fotosik.pl/zdjecie/486360155ca9531f
film: https://www.youtube.com/watch?v=VsmXq7ergDk

4 Ostatnio edytowany przez Massey (2017-07-28 20:07:37)

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

U góry masz zakładkę sklep ,tam masz kontakt zadzwoń , kup sobie od razu chociaż jedną więcej na zapas , oczywiście wkładkę śruby też dokup bo ta pewnie gdzieś została na łące wink. Ciągnika nie musisz rozjeżdżać. Z przodu w pokrywie sprzęgła powinien być okrągły otwór ,przez niego wymienisz tą śrubę. Oczywiście później wyreguluj sprzęgło. PS przy okazji nasmaruj sobie łożysko wyciskowe.

5

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

Ok. Dzięki za zainteresowanie i szybką odpowiedź. Jutro będę kombinował. Chociaż części i tak pewnie dopiero w następnym tygodniu dostanę.

6

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

Ja na szybko to kupowałem śrubę o takiej twardości na szlifierce oszlifowałem łeb taj śruby a wkładkę dorabiałem z nasadki i tez działało ale to na szybko i prowizorka

7

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

Nie no jest drugi ciągnik do pracy to poczekam na części. Dużo roboty z wymianą i regulacją sprzęgła?  Znalazłem opis regulacji z 323 Ale nie wiem czy to to samo a i zdjęcia wygasły.

8

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

Regulacja samego sprzęgła na łapkach to raczej to samo...

9

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

Gdzieś kiedyś było że seria 300 nie miała w obudowie sprzęgła dziury  tak jak seria 320 i trzeba sobie wyciąć.  Mogę się mylić bo nie mam trzysety .

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

10 Ostatnio edytowany przez Massey (2017-07-28 22:18:01)

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

W katalogu od 300/303 jest pokazany otwór w tej pokrywie , ale moja 300 rzeczywiście ma wycięty ten otwór więc to może zależy od rocznika.

11 Ostatnio edytowany przez Pawelch1992 (2017-08-13 19:47:12)

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

Wymieniłem śrubę i sprzęgło zaczęło działać. Ale strasznie szarpie tzn. ciężko płynnie ruszyć (agregat podpinałem to chyba ze 20 razy podjeżdzałem bo albo za dużo do przodu albo za dużo do tyłu). Znalazłem opis regulacji sprzęgła do 303. Ale nie wszystko rozumiem.

opis: https://www.fotosik.pl/zdjecie/ddf93dfb998f12ac

1. Ustawiłem odległość śrub przez okienko w obudowie na odległość 2mm (wcześniej była sporo mniejsza )
2. Odległość łapek od docisku ustawiłem na 33mm
3. Nastepny punkt jest żeby wcisnąć sprzęgło do połowy i zablokować na "żółwiu". Jak to zablokować? jakim żółwiu? Chodzi o ten wzmacniacz momentu co jest pod dzwignią od WOM? próbowałem to włączyc na polu ale nie widziałem różnicy wiec nie wiem czy działa. Brat wsiadł i wcisnął sprzęgło do połowy ale odległość śrub tych w okienku wcale się nie zmniejszyła a według opisu powinna się zmniejsyc do 0,5mm - 0,8mm dopiero jak się wcisnie mocniej i zadziała siłownik pneumatyczny to coś się zmniejsza. Próbowałem regulować na cięgle pedału sprzęgła ale nic to nie daje.
Pomoże ktoś? A może ktoś ma zdjęcia z przeróbki sprzęgła na mechaniczne? bo przeczytałem chyba wszystkie tematy ale żadne zdjęcie nie jest aktywne.

12

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

to zależy jaki masz siłownik i jaki zawór przy pedale , ja mam siłownik jakiś od przyczepy a zawór przy pedale taki mały jak przy tylnym wyjściu na przyczepę więc te ustawienia ze schematu u mnie nie pasują zostaje tylko te 33 i 1cm przy łożysku oporowym a ponieważ nie używam WOM to te 3 śruby mają 5mm luzu , żółw działa po włączeniu wajchy w prawo w czasie jazdy (słychać  zgrzytnięcie ) i następnie  wciśnięciu sprzęgła a jak szarpie to trzeba regulować tą śrubą która naciska na zawór u mnie przy ruszaniu słychać jak zrzuca powietrze i ten ciężar czuć na nodze ale nie szarpie , też mnie to wkurza i myślę o przeróbce

13

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

A wcześniej było ok? Bo jak dla mnie to masz nie równo łapki ustawione

14

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

Było może delikatnie lepiej ale też było ciężko cokolwiek podpiąc. Zawór w sumie nie wiem ale wydaje mi się że oryginalny jutro może porobie zdjęcia i spróbuje jeszcze raz wyregulowac łapki.

15

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

U mnie sprzęgło szarpało na starym siłowniku , był nieszczelny i już bardzo zużyty. Założyłem nowy siłownik od hamulców przyczepy , teraz nic nie szarpie tylko wiadomo ,że trzeba też trochę na pedale mieć wyczucia żeby puszczać w miarę płynnie.

16

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

U mnie jak puszczam pedał sprzęgła to słychać dość duże ujście powietrza nie wiem jak to powinno być. Tak było odkąd go kupilem. Wyreguluje dziś jak wrócę z pracy jak nie pomoże to nagram  film to ktoś bardziej doświadczony się wypowie

17

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

Sprzęgło wyregulowane metodą prób i błędów. Jest dużo lepiej. Teraz inny problem ale to opiszę w dziale  hydraulika.  DZięki wszystkim za pomoc.

18 Ostatnio edytowany przez Pawelch1992 (2017-09-24 11:08:03)

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

Ehh i znowu brak sprzęgła... tym razem ucieka powietrze z siłownika. Muszę kupić nowy chyba. Ale sprzeglo i tak jest źle wyregulowane bo nawet bez siłownika powinienem włączyć bieg. Zapieralem się z całej siły a i tak nie wysprzeglal. Regulowalem wg instrukcji i wtedy całkiem mi nie wychodzi nie mozna wlaczyc WOM może coś nie tak robię. Wysyłam litr wódki temu kto wytłumaczy jak to dobrze wyregulowac ;D

19

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

Zacznij od sprawdzenia czy obudowę łożyska oporowego masz na miejscu. Następnie dosuń łożysko do łopatek i ustaw łopatki w równym odstepie. Po tym zabiegu powinien działać pierwszy stopień . Daj znać czy się udało.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

20

Odp: Zniknęło sprzęgło... ZT 303

Założyłem siłownik od przyczepy od hamulców zaczęło jakoś działać.  Zoralem jakieś 2ha i agregatem około 5ha i teraz następny problem. Wyjeżdżam z pola a biegi jakoś dziwnie ciężko zaczęły wchodzić.  Podjechałem kawałek i niby wszystko ok... Ale za nic nie mogę włączyć 3 biegu a reszta jest.  Coś ze skrzynią?? Już mam dość szczerze mówiąc...