Temat: Brony takie zwykłe....

Panowie jako że moje 12 nadają się na złom muszę zrobić nowy bark.  Kto wie czy całe nie pójdą na złom i nie wstawię cięższych.  Mam też 20 ale uważam że powinienem mieć 20 i np 14. Aczkolwiek temat do dyskusji.  Jak wiecie nie orzę i 12 świetnie się spisały gdy po głębokiej uprawie na przyszły deszcze, czas gonił a sami wiecie że najlepiej się sieje kiedy wierzch jest lekko przeschnięty. Wystarczyła brona i 2 godziny słońca i szło pięknie.

Więc bark zawieszany 6m.  Znalazłem coś takiego na wzór. MAcie jakieś sugestie?

http://images2.iagro.pl/2015-03/30//2078297618_big.jpg

2

Odp: Brony takie zwykłe....

Tez będę myślał wyspawać ramę, bo pola leżą już 4 rok.... Krzysiek a te 12 to masz takie polskie zwykłe, czy może jakieś cięższe?
W tym co podałeś, podoba mi się, że ciąg do łańcucha z przodu jest niżej od ramy. Jak widzę wszystkie brony, co mają zaraz przy ramie to się zastanawiam, czy konstruktorzy w ogóle myśleli, co robią. dodatkowo, fajnie, jakby na polach bron były jakieś ślizgi, czy to z jakiegoś teflonu, czy normalnie z twardego drzewa, żeby pola ładnie pracowały po ramie, jakbyśmy chcieli opuścić całkiem nisko. Przynajmniej takie założenie mam u siebie.

3 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2017-11-05 11:41:42)

Odp: Brony takie zwykłe....

Ślizgi? Może koła. Zwykłe polskie. Mam też pojemnik pełen 16 tylko pól brak.
Też zauważyłem że niektóre nie mają tych płaskowników. Nie wiem o czym myślał producent.
A jakiej długości zrobić te płaskowniki? Mi się wydaje że im szersze brony tym dłuższe by można było trzymać ramę wyżej i przy małych pochyleniach nie  ryła w ziemi

4

Odp: Brony takie zwykłe....

Zasadnicze pytanie przy 6m tj 2+2+2  jakie profile?

5 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2017-11-05 12:55:42)

Odp: Brony takie zwykłe....

Ja właśnie myślałem o składaniu jak podałeś chyba, że znajdę jeszcze jedno pole  to było0by 2+3+2 z tym, że moje pola nie mają po metrze szerokości.
Jeśli o  te ślizgi chodzi to nie mogę znaleźć żadnej fotki, poszukam jeszcze i wrzucę. Koła na skrajach też na pewno będą, bo od miedzy robić nie będzie ryzyka, tylko brona wjedzie na granicę, jakbym podjechał zbyt blisko.
Myślałem, o przekroju nie kwadratowym tylko prostokątnym poziomo szersza ścianka. No i scianka chociaż z 5mm, żeby już nie poprawiać, i nie lepić. Może profil coś koło 10x12cm. Ogólnie ze swojego doświadczenia, wszakże niewielkiego wiem, że 5mm grubo to wcale nie tak wiele, ale na brony wystarczyć powinno. Przy migu 5mm wieżę, rwało mi jakby z papieru była, jednak, to przez błąd w konstrukcji co nie pomyślałem.
Jeszcze jeśli o o te ślizgi co mi chodzi, to i tak, najlepiej jak brony same się ciągną po polu, ale w przypadku nierówności to śruby od bron nie będą kaleczyć ramy.

6 Ostatnio edytowany przez androl (2017-11-05 13:11:12)

Odp: Brony takie zwykłe....

Byłem kilka dni temu u swojego ślusarza robił właśnie jednemu ramę na 7 szt 20-tek hydraulicznie składaną. Robi wszystko solidnie, jednak z wymagań tego rolnika ubawił się nieźle. Gęsta kratownica z kątownika hutniczego  120 mm spawanego w kwadrat. Wagę samej ramy ocenił na 1,5 t

7

Odp: Brony takie zwykłe....

Bezsens i marnowanie materiału. Żeby to jeszcze w ziemi ryło to rozumiem. To jest jak z tymi pługami awemak. Nawalone profili a i tak rama się gnie.

8

Odp: Brony takie zwykłe....

https://sprzedajemy.pl/agregat-brona-ci … nr37159307 to może coś takiego

9

Odp: Brony takie zwykłe....

Ja jak bym robił brony to ciągane na wózku a nie zawieszane.

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

10

Odp: Brony takie zwykłe....

ciągane wiadomo, ale jak takimi wjechać na 20 ary?

11 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2017-11-05 14:24:21)

Odp: Brony takie zwykłe....

hmm ja do lżejszych myślę 80x80x4 i coś na przekotną.
Skoro oryginalne 12 były z rury 50-60 fakt się zegły ale to była tylko jedna rura bez kratownicy 100-120 to przesada chyba że chcesz używać tego jako spych.

12

Odp: Brony takie zwykłe....

Grzegorz89 napisał/a:

ciągane wiadomo, ale jak takimi wjechać na 20 ary?

Jak przyczepą tam zawrócisz to i bronami też. Chodziło mi o takie https://www.olx.pl/oferta/brony-bark-hy … 40ed8e2a19

Fortschritt b201/5 Fortschritt E512 Fortschritt B-605
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej smile

13

Odp: Brony takie zwykłe....

mam coś takiego jak androlo pokazał i  piękna sprawa  brony 20stki

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

14

Odp: Brony takie zwykłe....

Mam 7 składane hydrauliczne po dwa do góry oczywiście 20 i powiem że zawieszane najbardziej praktyczne bo można złożyć jedną stronę bez wychodzenia przy słupach czy innych przeszkodach no i z pola na pole.Wydajność 4 ha spoko idzie zrobić.

15

Odp: Brony takie zwykłe....

Ja będę robił takie jak pokazał andre902 tyle że dwa rzędy po 7 bron 12 bo akurat tyle takich mam i nie chodzi mi o to żeby głęboko tyłu tylko żeby dobrze wyrównały powierzchnię

E 516 na części
Telefon 695 076 269

16

Odp: Brony takie zwykłe....

a nie lepsza by była włóka do wyrównania powierzchni?

17

Odp: Brony takie zwykłe....

Pola bron mam a do zrobienia wloki też trza materiału. Brona chociaż lekka ale zawsze coś drapanie a jak już luźne to wyrowna

E 516 na części
Telefon 695 076 269

18

Odp: Brony takie zwykłe....

mam brony zawieszane 5 pól na zębie 20. Używam na każdym polu - najlepsza metoda na mechaniczne niszczenie chwastów. Zastanawiacie się co zrobić aby po opuszczeniu ramy nie niszczyć ramy broniakami. Opona samochodowa na tył każdego pola brony, przekładamy przez tylny łańcuch i możemy ramę opuścić. Rama opiera się na oponie dociskając brony. Tanio, prosto, szybko, skutecznie.

gg 5118068

19

Odp: Brony takie zwykłe....

Ale zimówkę czy letnią?
Jakoś mi się nie zdarza ten problem. No może raz jak walczyłem wiosną  z świeżo zaoranym gliniastym ugorem.

20

Odp: Brony takie zwykłe....

Ja mam zrobione z porządnego ceownika i jak opuszczę to ładnie dociskają brony.