Temat: Konopia przemysłowa

Uprawia ktoś tą roślinę i mógłby się podzielić swoją wiedzą na ten temat. Pamiętam ,że gdzieś na forum była o tym mowa i chyba Grzegorz budował kombajn do zbioru kwiatów z pokosówki. Wiem ,że temat nie jest łatwy i trzeba mieć pozwolenie z gminy na taką działalność. Rozmawiałem z jednym Panem co jest w takiej małej grupie zamkniętej i on mówił ,że trzeba szukać rynku zbytu na własną rękę. ,,Centrale nasienne'' typu w Poznaniu chcą gadać tylko z dużymi i pośrednicy tak samo min. 25ha. Interesuje mnie bardziej konopia na ziarno ,ale jak ktoś uprawia na inne cele np włóknistą to też jak może niech się wypowie.

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

2

Odp: Konopia przemysłowa

nie centrala nasienna tylko Instytut włókien naturalnych i roślin zielarskich z Poznania www.iwnirz.pl/
rodzice uprawiali to przez co najmniej 20 lat . nie zbiera się kwiatków tylko owoce tzw orzechy które rosną na wiechach . w mojej okolicy uprawia się około 100 hektarów tego zielska .

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

3

Odp: Konopia przemysłowa

Celowo właśnie napisałem ,,centrala nasienna'' w cudzysłowie.Dlaczego sam nie jesteś zainteresowany uprawą tego ,,zielska''?

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

4

Odp: Konopia przemysłowa

Zbiera się liście, plewy, ziarno, słomę, paździora a ostatnio był chętny nawet na korzenie. ogólnie umowa jest na ziarno i jak chcesz 2ha to też podpisza i zasiejesz. W tym roku wiatr tuż przed zbiorem wymłócił ziarno, że zebrałem po 300kg... jeszcze rok posieję na ziarno, ale jak dalej będzie słabo, a na umowie sa coraz większe wymagania to będę siał tylko z przeznaczeniem na susz. w tym roku łacznie było u nas 6 kontroli..

5

Odp: Konopia przemysłowa

Skończyłeś budowę kombajnu z pokosówki? Może byś się pochwalił i dał jakieś fotki?

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

6

Odp: Konopia przemysłowa

a tak mi zeszło teraz to stoi wszystko zagracone... Ogólnie na wydźwigu jest heder zbożowy przerobiony na płachtowy i podaje na podest nabudowany na pokosówce. Nie było kiedy pomalować i ogarnać wizualnie. Na przyszły sezon przerabiam i tak inaczej. Jedno powiem podstawa to suszarnia.

7

Odp: Konopia przemysłowa

A jaką odmianę siejesz? Jak ona plonuje i jaka wysoka rośnie? Gościu z którym gadałem polecał odmianę niską gdzie zbiór jest bezproblemowy kombajnem.

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

8

Odp: Konopia przemysłowa

tak ale przy zbiorze kombajnem przy większych ilościach trzeba od razu suszyć. Dodatkowo nie zbierzesz plew i liści. Sieję tygrę, ale jakbym przestał siać na nasiona to pewnie inna odmianę z której wychodzi lepsza ekstrakcja. moje w tym roku od 60cm do ok5m wysokości. plon w tym roku tragedia ale w zeszłych latach koło tony ojcu dawały. pamiętaj przy niskich też kombajny potrafia się zapalić, a jakbyś miał siać to zasiej połowę tego co planowałeś na pierwszy rok. dużo ludzi się napaliło a później byli rozczarowani. Jakby co to susz chętnie kupię wink

9

Odp: Konopia przemysłowa

Mógłbyś opisać jak u ciebie przebiega zbiór i suszenie.

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

10

Odp: Konopia przemysłowa

Co do Tygry to akurat "Twórców " tej odmiany znam/znałem osobiście , Śp Pan Tymków prowadzil gospodarstwo hodowli roślin w Bialobrzeziu a Pani Grabowska była dyrektorka w instytucie w Poznaniu, obecnie na emeryturze.  Nazwa od skrótów nazwisk tych osób.  Tę odmiane mielismy w rozmnozeniu z materiału matecznego, obecnie przedbazowy.     Taka mała dygresja. Filmik nagrany w przedostatnim roku uprawy konopii.  https://youtu.be/oNcASDMJgS0

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

11

Odp: Konopia przemysłowa

szkoda że nie masz już tej maszyny. wieczorem siadę to napiszę.

12

Odp: Konopia przemysłowa

Pojechała w Kaszuby razem z radziecką maszyną do koszenia.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

13

Odp: Konopia przemysłowa

Grzegorz89 napisał/a:

szkoda że nie masz już tej maszyny. wieczorem siadę to napiszę.

I jak Grzegorz uchylisz rąbka tajemnicy swojej uprawy?

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

14

Odp: Konopia przemysłowa

Braciaka znajomy też by spalił tucano...

15

Odp: Konopia przemysłowa

5m to dronem tylko kosić....

16

Odp: Konopia przemysłowa

U nas w ubiegłym roku jeden krowy szukał dronem, i znalazł w qq.

17 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2018-12-21 22:48:36)

Odp: Konopia przemysłowa

Przychodzę ciagle do domu o 1-2w nocy i tak mi zeszło. Ogólnie temat na zbiór ręczny jest znany mi od dawna. ojciec 3lata już sieje po przerwie, ja rok.  Mamy maszynę do zbioru w snopki, ale to jest za dużo roboty. Byłby próby kombajnem, nawet ojciec na 512 zrobił wydźwig żeby heder był unoszony coś jak hempflax. była snopowiazałka czepiana na ładowaczu przy case. Ja zrobiłem na bazie pokosówki maszynę która dźwiga wspomniany przeze mnie heder i ładuje na siebie same wiechy.  trzeba się nastawiac zbierać jak najmniej. zdjęcia wrzucę będę miał chwilę, poza tym będę przerabiał coś w stylu hederu oczesujacego na tej bazie co mam. pytaj odpowiem na wszystko, bo to żadna tajemnica. Jeśli chodzi o moja okolicę to już nie bardzo się odzywam, bo ciagłe pielgrzymki i telefony wywoływały frustrację i niemoc wyjechania w pole big_smile
a i później już suche wiechy były młócone normalnie kombajnem i czyszczone na  różnych młynkach. kupiłem specjalnie niemiecka warmiankę, ale nie szło w niej wepchnać towaru w bęben. ogólnie nie wolno mocno wymłacać, bo popęka ziarno i straci kiełkowanie, to samo z suszeniem nie wolno przesadzić. jak chcesz siać to trzeba bodajże do 15listopada zgłosić się do gminy.

18

Odp: Konopia przemysłowa

A co robisz z resztą co zostaje na polu?

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

19

Odp: Konopia przemysłowa

Zawsze było przyorywane, jednak był chętny na słomę i teraz czekam do wiosny aż urosieje, i będę prasował. Można sprzedać słomę lub przerobić na pakuły. konopie póki zielone to można z nimi robić cuda, gorzej jak urosieja na polu. nie da się tego zniszczyć czy uprawić.

20

Odp: Konopia przemysłowa

To tak trochę ryzykownie jak nie da się go sprasować na wiosnę to będziesz miał duży kłopot.

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert