1 Ostatnio edytowany przez Andrew89 (2019-01-23 16:58:25)

Temat: Kukurydza na kiszonkę

Temat może poruszany ale nie doczekał się swojego wątku.  W tym roku sieje 8 ha na kiszonkę . Część z tego chciałem zasiać http://www.nasiona-kukurydzy.pl/codigreen.html góra, trochę gliny dołem  reszta piachu. Ktoś ma doświadczenie z tą odmianą?  Jakie gęstości siewu sprawdzają się na lżejszej ziemi?  Do tej pory wsio czy na ziarno czy kicha siałem 95 tyś. jak dobry rok to i na kamieniu urośnie tym bardziej że pod kiche daje obornika 25 ton na ha. Gorzej jak sucho , lepiej na piachu zejść do 80 ?

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

2

Odp: Kukurydza na kiszonkę

U siebie zauwazyłem że siane 85 tys, lepiej wychodza na mase niz 95 tys, mniejsza konkurencja roslin, lepiej wykształcone kolby.

mdw

3

Odp: Kukurydza na kiszonkę

90 na kiszonke od wielu lat i jest dobrze.

4

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Ja w tym roku 9 hektarów przeznaczam pod kukurydzę. Jakie stosujecie nawożenie mineralne ? sól potasową i superfosfat czy może tylko NPK i N przedsiewnie ?

5

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Ja ziarnówke 80-82 tyś na ha. Co do nawożenia to tak 2-3 tygodnie przed siewem idzie sól. Całkiem przedsiewnie idzie 300kg sulfanu i w siewnik w podsiewacz fosforan około 150

E 516 na części
Telefon 695 076 269

6 Ostatnio edytowany przez Massey (2019-01-23 23:11:26)

Odp: Kukurydza na kiszonkę

A jakieś mikroelementy ktoś stosuje? W swoim siewniku niestety nie mam podsiewacza do nawozów jedynie do mikro. A z azotowych to wysiewam mocznik pod korzeń.

7

Odp: Kukurydza na kiszonkę

po mikro zauważyłem jedynie zwyżkę w fakturach do zapłacenia ...

mdw

8 Ostatnio edytowany przez Andrew89 (2019-01-24 03:18:27)

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Jedynie co QQ potrzebuje na start to dobrą pompkę do fosforu a taką pompką jest azot amonowy i fosfor rozpuszczalny w wodzie czyli fosforan amonu.  Mikro potrzebne od 5 do 8 liścia.  Do 8 bo po 8 liściu następuje intensywny wzrost ale plon koduje się do właśnie 8 liścia,  to co później zrobimy nie decyduje o plonie tylko minimalizuje jego straty.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

9

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Dlatego fosforan amonu daje się do podsiewacza siewnika.

10

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Z mikro przede wszystkim CYNK

11 Ostatnio edytowany przez sarast (2019-01-24 09:55:51)

Odp: Kukurydza na kiszonkę

yokoslaw napisał/a:

po mikro zauważyłem jedynie zwyżkę w fakturach do zapłacenia ...

dobre
':beer:', '  coraz bardziej moje doświadczenia to potwierdzają. tak ostatnio co do cynku to też uważam że różnicy nie stwierdziłem na polach gdzie poszła dawka w górnych granicach z mikroelementami a gdzie po prostu nie pojechałem .... w plonie to samo a w kieszeni lżej. i mikro stosowone w helatach .deserki...

Leszek   dla kolegów'

12

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Jak się nie najesz  to się nie nalizesz....

13

Odp: Kukurydza na kiszonkę

jack napisał/a:

Z mikro przede wszystkim CYNK

tak tylko ze cynk ,,gryzie,, sie z fosforem i warunkach stresowych tj. susza, zimno w pierwszych fazach wzrostu kukurydzy mikro potrafi zaszkodzić a nie pomóc. naprawde lepiej dać wiekszą dawke fosforanu w podsiewacz nawet 200-250 kg/ha niż czyscić sobie portfel mikro. robiłem u siebie próby z mikro i bez a  róznicy nie widziałem. cynk stosuje tylko dolistnie, ale przyznam się że jakiejs róznicy nie widziałem w przebarwieniach lisci tam gdzie był oprysk a tam gdzie go nie było.

mdw

14

Odp: Kukurydza na kiszonkę

No a jeśli nie mam podsiewacza nawozów w siewniku to jaką dawkę fosforanu zastosować przedsiewnie ?

15

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Po 8 lisciu podobno korzenie przerastają między rzędzie i dlatego nie jest wskazane sypać po 200 kg w podsiewacz , lepiej podzielić i 100 dać pod korzeń a 100 rozsypać przed uprawą.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

16

Odp: Kukurydza na kiszonkę

tak naprawdę to nikt nie określi jak ten fosfor stosowany przed siewem kuku jest przez rośliny pobierany,    a co do odżywek i cynku stosowałem  z jednej firmy i siebie na wzajem nie wykluczały, są rózne opinie ale ja jednak z deserem znikomo szczególnie w kuku.

Leszek   dla kolegów'

17

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Jak ktos wali gnoj pomiot etc. mozna nawet fosforan ominac.

Z tymi mikro to tak roznie.jedni pija martini inni *** i to wino

18

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Czy kukurydza zebrana w fazie mlecznej ziarna będzie miała dużo gorszą jakość pokarmową? W ostatnim sezonie kukurydza udała mi ładna , duże kolby i dobrze uziarnione , ale co z tego jak większość ziaren jest cała lub minimalnie przetrącona , za usługę płacę niemało a efekt taki ,że krowy wysrywają całe ziarno. Gdyby tak kosić wcześniej gdy ziarno jest całkiem miękkie to z jego rozdrobnieniem nie powinno być problemów ,myślę ,że nawet fortschrittka powinna sobie poradzić , tylko co z jakością takiej kiszonki?

19

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Nakosisz błota i kwasoty ....
Zmień usługodawcę i nie będzie problemu z ziarnem w odchodach.
Nie chwalilem się na forum ale w zeszłym roku zrobiłem maszynę do  układania pryzm z kukurydzy i efekt jest taki że po skarmieniu 8ha nie zepsuł się nawet kilogram kukurydzy.

20

Odp: Kukurydza na kiszonkę

Co do usługodawcy to jest problem bo już mam drugiego i robi niewiele lepiej. Sieczkarnią tak zasuwa ,że jak sąsiad woził c360 to na 3 biegu nie mógł nadążyć... Co do pryzmy to zrobiłem spych na tylny tuz do 323 , jak wywali  przyczepę 6 z podwójnymi nakładkami sieczki to dwa razy popchne i rozgarnięte , ubije i w pryzmie strat nie mam , rozchodzi się tylko o rozdrobnienie ziaren.