1 Ostatnio edytowany przez kellyq (2019-12-26 18:48:15)

Temat: Rozdzielacz elektryczny

Hejka

Z nudów (bo ile można jeść karpia i sałatkę) rozglądam się po internetach za rozdzielaczem  80litrów do forszmita i do głowy przyszła mi kolejna durnota czy by może nie kupić elektrycznego.

Z jednej strony fajny bo można np. łatwo zrobić prędkości opuszczania czy podnoszenia ale totalnie nie wiem czy w tych rozdzielaczach jest coś takiego jak pozycja pływająca. Mechaniczne to są, zapina się na zatrzask i jest a tutaj? A przydało by się coś takiego do kultywatora chociażby.

Nurtuje mnie też taka kwestia jak ustawienie zadanej pozycji opuszczania czy podnoszenia. Jak ktoś coś wie to niech się odezwie ;P

Ma to sens?

2 Ostatnio edytowany przez pablo721 (2019-12-26 22:31:49)

Odp: Rozdzielacz elektryczny

https://www.youtube.com/watch?v=YqkTyVHKpTs&t=748s Krzysiek zrobił coś takiego w ślązaku i w 323 ma robić na rozdzielaczu bułgarskim.

"Żadna dziedzina nauki, nawet medycyna, nie ma tak dużego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo". Pier Delbert

3

Odp: Rozdzielacz elektryczny

hehe szukałem tego ale nie mogłem sobie przypomnieć o tym samym myślałem wcześniej

Nie ma to jak FORTSCHRITT

4

Odp: Rozdzielacz elektryczny

No a jak sprawa by wygladala jak by też z rozdzielacza elektrycznego zrobić wyjścia zewnętrzne? Czy wtedy dalo radę by zrobić sekcję pływającą? Bo z zatrzaskiem to akurat żaden problem

E 516 na części
Telefon 695 076 269

5

Odp: Rozdzielacz elektryczny

Standardowe rozdzielacze elektryczne z Waryńskiego czy  badestnost to raczej nie występują z sekcją pływającą musiały by mieć jakieś cewki umożliwiające przesuw suwaka o określony krok więc musiały by być podwójne zasilane a są po prostu to zwykle rozdzielacze które zamiast standardowych kołpaków mają takie z cewkami.

W zachodnich kombajnach i sieczkarniach występują rozdzielacze z funkcją pływają ale one mają trzecią cewkę obok która steruje drugim suwakiem. Na wzór tego można by zrobić funkcje pływającą z użyciem zaworu 3 sekcji do tura (nazywany czasem dzielnikiem strumienia np.  https://sklepdlarolnika.pl/pl/p/Elektro … tura/25919 ) tylko czy taki zawór może przez dłuższy czas mieć podane napięcie na cewkę ?

6

Odp: Rozdzielacz elektryczny

Trzeba by pomyśleć jakby zrobić tą pływającą. Sterownik ala EHR łatwo da się zrobić na arduino z wykorzystaniem enkodera do odczytywania pozycji ramion podnośnika, bo np. prędkość podnoszenia i opuszczania to już poza sterownikiem można i była by wtedy bajka. Będę silnie nad tym kombinował ;P Poradźcie tylko z tą pozycją pływającą.

7

Odp: Rozdzielacz elektryczny

Ja cie nie rozumiem co ty z tą pozycją pływającą????
Chcesz to podpiąć do forsza 323 to podepnij tylko podnoszenie i już masz pływające.....

8

Odp: Rozdzielacz elektryczny

Nie używam pływającej dla mnie jest zbędna.

9

Odp: Rozdzielacz elektryczny

Mam taki koncept a właściwie to już działający obwód na symulatorze. Jeden przelącznik 2 pozycyjny góra i dół, potencjmetr do ustalania głębokości, dwa potencjometry do ustalania prędkości podnoszenia i opuszczania. Potrzebne jest jeszcze coś bo nie jestem obcykany w nowych ciągnikach co tam za funkcje jeszcze mają w ehr?

10

Odp: Rozdzielacz elektryczny

To wystarczy bo jeśli byś chciał więcej funkcji to bolcw dolnych ramion z czujnikami tensometrycznymi trzeba zastosować.
Ja w fastracu je wywaliłem bo luzy miały i bez nich normalnie się robi. Jeszcze regulacja wysokości podnoszenia.
A jak zrobisz prędkość podnoszenia czyli przepływ? Bo mi brak takie coś zastosować w maszynie.

11

Odp: Rozdzielacz elektryczny

Prędkoś podnoszenia opuszczania w zasadzie zależna jest od napięcia podanego na cewkę elektrozaworu. Czyli jak podaje się 12v cewka działa z pełną mocą, pełen przepływ. Mniejsze napięcie np. 10,5v cewka nie ma tyle siły aby otworzyć zawór na pełen luft i już mamy mniejszy przepływ. Tak to widzę.

12

Odp: Rozdzielacz elektryczny

tylko nie wiem czy ci cewka zadziała jak olej będzie gęstszy albo jak będzie mróz tez kiedyś kombinowałem w czymś i wiem że jak było podane za słabe napięcie to rozdzielacz nie bardzo chciał działać no ale to może taki rozdzielacz był

Nie ma to jak FORTSCHRITT

13

Odp: Rozdzielacz elektryczny

Ja mam w wywrotce elektrozawór i jak jest słaby prąd, albo coś nie tak z ciśnieniem to się nie otworzy.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

14

Odp: Rozdzielacz elektryczny

kellyq napisał/a:

Prędkoś podnoszenia opuszczania w zasadzie zależna jest od napięcia podanego na cewkę elektrozaworu. Czyli jak podaje się 12v cewka działa z pełną mocą, pełen przepływ. Mniejsze napięcie np. 10,5v cewka nie ma tyle siły aby otworzyć zawór na pełen luft i już mamy mniejszy przepływ. Tak to widzę.

Tak też myślałem że tak to będziesz chciał rozwiązać, i powiem tak to nie działa.....
Ale próbuj może Ci się jakoś uda ale wolał bym zrobić na rozdzielacz ng6 i regulacje między płytę i rozdzielacz

15

Odp: Rozdzielacz elektryczny

Są rozdzielacze elektryczne regulowane (drogie) są też zawory regulacyjne proporcjonalne nazywane też dławikami hydraulicznymi proporcionalnymi. (Też drogie) jak potrzebujesz to daj raczej mechaniczny zawór regulacji gdzieś z boku bo jak nie używasz najtańszego oleju będzie trzeba wyregulować tylko raz dla każdej podpiętej maszyny.

A jak już koniecznie chcesz regulować elektrycznie i wystarczą Ci trzy prędkości w górę i trzy w dół to mam moje autorskie rozwiązanie. 

można zrobić tak że dwie sekcje w rozdzielaczu każda z nich ma na stałe dławik o różnych otworachi i sterownik decyduje ile i które sekcje włączyć. Przy trzy sekcyjnym można by osiągnąć 7 prędkości regulacji. Tyle że z uwzględnieniem kosztów dodatkowych w postaci kolanek i trójników może nie wyjść taniej jak profesjonalny zestaw jak nie masz rozdzielacza z odzysku.

16 Ostatnio edytowany przez kellyq (2019-12-29 00:33:38)

Odp: Rozdzielacz elektryczny

Wydaje mi się, że pomiędzy zadziałaniem cewki a brakiem działania jest bardzo subtelna różnica napięć. Poza tym we wtyczkach cewek nie ma jakiejś dodatkowej elektroniki? Jeśli jest sama cewka to nie ma bata żeby nie działało zmniejszanie napięcia.

17

Odp: Rozdzielacz elektryczny

Zrób taki układ i daj znać czy dobrze działa.

18 Ostatnio edytowany przez kellyq (2019-12-29 00:47:25)

Odp: Rozdzielacz elektryczny

Tak zrobię

Ewentualnie mechaniczne dławienie jak ktoś wspomniał.

19

Odp: Rozdzielacz elektryczny

We wtyczkach jedynie diody moga być.

20

Odp: Rozdzielacz elektryczny

Komplikujesz niepotrzebnie siła na suwaku będzie zmieniała się od przepływu oleju (porównaj np. w cyklopie gdy olej nie płynie i gdy pompa pracuje) od jego temperatury obciążenia itp. jak już koniecznie musisz mieć regulacyjne na rozdzielaczu to rób na zwykłym rozdzielaczu którego wychylenie będzie sterowane za pomocą śruby a wydłużenie i skracanie jej długości niech odpowiada silnik krokowy od maszyn CNC. Arduino taki silnik bez problemu ogarnie.