Temat: Fotowoltanika

Mam dylemat bo chce założyć 10kWp i ogrzewać chatę 100m2 i teraz na spotkaniach wszystko ładnie cacy a mnie interesują opinie co już je mają jakiś czas ,jaka jest rzeczywista produkcja prądu czy starczy na ogrzanie chaty ? Dokładnych kosztów jeszcze nie znam bo po niedzieli mają przyjechać ale coś słyszałem że 35-40 tyś

2

Odp: Fotowoltanika

Od 7 stycznia mam instalację 2 kw. do dnia dzisiejszego wyprodukowała 106 kw

3

Odp: Fotowoltanika

Janusz M6040 napisał/a:

Od 7 stycznia mam instalację 2 kw. do dnia dzisiejszego wyprodukowała 106 kw

Jakie okresy rozliczania jak dotychczas co 2 miesiące, czy roczne ?

4

Odp: Fotowoltanika

106kWh /53 dni wychodzi równo 2kwh na dzień czyli z 10kWp będzie tyle prądu ile potrzeba na dwie godziny grzania przy dobrych styczniowych mrozach w chacie z przeciętną warstwą izolacji. Zawsze można rozliczać się z zakładem oddając prąd latem (produkcja nawet 10kWh z 1kWp) a odbierając zimą (0,8 oddanej z lata) ale takie rozwiązanie może nie być wieczne.

5

Odp: Fotowoltanika

Jeśli masz worek pieniędzy do wydania to możesz się bawić w takie systemy. Do ogrzania prądem solarnym takiego mieszkania musiałbyś założyć dwie takie instalacje solarne i dodatkowo co najmniej powietrzną pompę ciepła. W przeciwnym razie potrzebujesz około 8 takich instalacji.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

6

Odp: Fotowoltanika

okres rozliczeniowy 6 miesięcy. Potem masz czas 12 miesięcy na odebranie nadwyżki
oczywiście 0,8kwh za 1 kwh oddany do sieci. Ja mam umowę z PGE

7

Odp: Fotowoltanika

Janusz M6040 napisz trochę więcej jakiej masz firmy sprzęty ile paneli jak podłączone jakie kąty i kierunek z tego mówią  to najlepiej rozliczać się rocznie ,co do kasy to szkoda swojej myślę o kredycie w BOś

8 Ostatnio edytowany przez Janusz M6040 (2020-03-01 02:55:29)

Odp: Fotowoltanika

Panele RENE PV 6szt po 340w połączonych szeregowo  inwerter AFORE 2kwh kierunek prawie południe  na dachu kąt 45 stopni
Co do kosztów jeden panel  520zł, inwerter 2900zł, kable zabezpieczenia skrzynka około 600zł
profile montażowe i wkręty 400zł, montaż we własnym zakresie dwie osoby 4 godziny
podłączenie zabezpieczeń i wystawienie dokumentów do PGE 300zł (tak po koleżeńsku) normalnie powiedział że bieże 1000zł.
PGE  nie pozwala na inny okres rozliczeniowy.
Ceny brutto

9

Odp: Fotowoltanika

45 % to sporo ale lepiej na zimę gorzej na lato ,czasem inwerter nie powinien mieć trochę zapasu? co do 6 miesięcy na rozliczenie to masz prawo żeby była umowa 12 miesięczna

10

Odp: Fotowoltanika

Instalacja może być przewymiarowana o jakieś20% czyli moc paneli może być większa o te 20%. chodzi o to że z pełną mocą panele pracują bardzo rzadko, tylko latem przy pełnym słońcu i to tylko przez jakieś dwie godziny w samo południe.  Dowiedziałem się o tym dopiero po montażu. Na inwerterze jest napisane jaką najwiekszą moc paneli można podpiąć.

11

Odp: Fotowoltanika

O i tu jest problem dowiadujesz się wszystkiego dopiero po założeniu paneli ,powiem ci szczerze że bardzo mnie to kusi  w końcu będę miał spokój z piecem co mam na słomę bo jest to trochę uciążliwe jest ogrzewanie za darmo ale muszę go pilnować tu pilnuje komputer i inwestycja na 30 lat czyli do śmieci.

12

Odp: Fotowoltanika

Nie daleko jeden taki 2 lata temu zamontował instalację 11 KW na dom 120 m2, ponoć z pompą ciepła kosztowało to go coś około 70 tyś. Za ubiegły rok dopłacił za prąd 400 zł, wiem to wszystko od kuzyna który się z nim zna.

13

Odp: Fotowoltanika

Dlatego założyłem 2kw żeby przez rok zobaczyć ile to wyprodukuje energi bo to co podają producenci jest mało wiarygodne, a w pobliżu nikt, kto powiedział by prawdę nie posiada takiej instalacji.
Po roku zdecyduję czy  rozbudowywać instalację, planuję mieć docelowo 10 kw co powinno mi pokryć rachunki za energię bez ogrzewania (grzeję ekogroszkiem i nie potrzebuję nic innego)

14

Odp: Fotowoltanika

Mój brat ma 5 kW. W domku 110 metrów użytkowych ogarnia ona temat CWU, Indukcji, Piekarnika, oświetlenia 100% LED, Telewizora, centralnego odkurzacza i wszystkich innych drobnych urządzeń. Zostawało na tyle prądu, że w zeszłym tygodniu zainstalował urządzenie do klimatyzacji i podgrzewania powietrza w kuchnio-salonie. W razie jak by trzeba było co nieco tylko podnieść temperaturę to  włączy to ustrojstwo, a jak trzeba będzie w upalne lato się schłodzić to też. Ogrzewania nie pociągnie bo na rozbudowę dach za mały i pompa to za duży póki co wydatek. Sprawdzałem ile prądu zżera  powietrzna pompa ciepła. Kuzyn wykańcza dom. W wyjątkowo ciepłym grudniu na ogrzanie 160 metrów nowego idealnie ocieplonego i docieplonego budynku, do temp 17 stopni C pompa Panasonic zżarła 612 kW prądu II taryfy G12, w styczniu 846. Jutro podjadę i prześwietlę sterownik ile zeżarła w lutym. Najbardziej ciekawi mnie ile to zeżre jak się nastawi na 21 stopni i zacznie mieszkać, wietrzyć i CWU używać.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

15

Odp: Fotowoltanika

Tak sobie liczę i wychodzi że rocznie masz 8000kW i na pół roku grzania wychodzi 1333kW co miesiąc  a dzienne 44kW , na ogrzewanie powinno starczyć przy 10kWp ,co o tym myślicie

16 Ostatnio edytowany przez Rur3k (2020-03-02 00:41:37)

Odp: Fotowoltanika

MAREKPE napisał/a:

Mój brat ma 5 kW. W domku 110 metrów użytkowych ogarnia ona temat CWU, Indukcji, Piekarnika, oświetlenia 100% LED, Telewizora, centralnego odkurzacza i wszystkich innych drobnych urządzeń. Zostawało na tyle prądu, że w zeszłym tygodniu zainstalował urządzenie do klimatyzacji i podgrzewania powietrza w kuchnio-salonie. W razie jak by trzeba było co nieco tylko podnieść temperaturę to  włączy to ustrojstwo, a jak trzeba będzie w upalne lato się schłodzić to też. Ogrzewania nie pociągnie bo na rozbudowę dach za mały i pompa to za duży póki co wydatek. Sprawdzałem ile prądu zżera  powietrzna pompa ciepła. Kuzyn wykańcza dom. W wyjątkowo ciepłym grudniu na ogrzanie 160 metrów nowego idealnie ocieplonego i docieplonego budynku, do temp 17 stopni C pompa Panasonic zżarła 612 kW prądu II taryfy G12, w styczniu 846. Jutro podjadę i prześwietlę sterownik ile zeżarła w lutym. Najbardziej ciekawi mnie ile to zeżre jak się nastawi na 21 stopni i zacznie mieszkać, wietrzyć i CWU używać.

I ile pobierze gdy zima będzie między domem a zewnątrz różnica dochodząca do 40-50 stopni a nie jak w tym roku 10-15.  W srogą zimę powietrzna pompa się nie sprawdza bo przy minus  15 w całości przechodzi na grzanie prądem.

17

Odp: Fotowoltanika

tomek1974 napisał/a:

Tak sobie liczę i wychodzi że rocznie masz 8000kW i na pół roku grzania wychodzi 1333kW co miesiąc  a dzienne 44kW , na ogrzewanie powinno starczyć przy 10kWp ,co o tym myślicie

Gość o którym pisałem te 400 zł dopłacił przy 11 KW ale to całkowite zapotrzebowanie na energię łącznie z ogrzewaniem. Zima ubiegłoroczna też była lekka, przy mroźnej może dopłacać więcej.

18

Odp: Fotowoltanika

Rur3k napisał/a:

I ile pobierze gdy zima będzie między domem a zewnątrz różnica dochodząca do 40-50 stopni a nie jak w tym roku 10-15.  W srogą zimę powietrzna pompa się nie sprawdza bo przy minus  15 w całości przechodzi na grzanie prądem.

Widziałem jak elektryk ciągnął druta do zasilania tego wymiennika 5x4 mm kw. według zaleceń producenta. Po coś taki zalecają.
Ps Pytałem brata to jego elektrownia od 1 stycznia do dzisiaj dała 130kW.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

19

Odp: Fotowoltanika

Duże przekroje kabli daje się tam gdzie urządzenia są wrażliwe na spadki napięcia.

20

Odp: Fotowoltanika

MAREKPE napisał/a:
Rur3k napisał/a:

I ile pobierze gdy zima będzie między domem a zewnątrz różnica dochodząca do 40-50 stopni a nie jak w tym roku 10-15.  W srogą zimę powietrzna pompa się nie sprawdza bo przy minus  15 w całości przechodzi na grzanie prądem.

Widziałem jak elektryk ciągnął druta do zasilania tego wymiennika 5x4 mm kw. według zaleceń producenta. Po coś taki zalecają.
Ps Pytałem brata to jego elektrownia od 1 stycznia do dzisiaj dała 130kW.

Od dwóch lat coraz poważniej zastanawiam się nad turbiną wiatrową ot na początek taką
https://allegro.pl/oferta/elektrownia-w … 9003485867
bo piździ u mnie tak, od kilku lat, że gościowi co 5 km ode mnie miał taką, wiatr maszt połamał. A jak by dało się takie coś postawić na którymś z budynków, to okrągły rok dymało by na 80% wydajności, a w zimę dwa razy więcej jak latem.

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia