61

Odp: Fotowoltanika

Wszystko wytwarza pole , ale szkodliwość zależy od częstotliwości i natężenia.

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Ostrówek 162,
Case Magnum 7210, MF 38

62 Ostatnio edytowany przez androl (2021-12-29 18:24:10)

Odp: Fotowoltanika

No to zakładać czy nie ?  roczne zużycie 2600 KWh, powiedzmy wzrośnie max do 3000 Ewentualnie 4.5 PV wystarczyłyby ?
poprawiłem że KWh

63

Odp: Fotowoltanika

Każdy kw instalacji wytwarza rocznie około 1000kw energii czyli 4,5 kw powinno pokryć twoje pełne zużycie o ile te 2600 to zużycie w kwh a nie kwota w zł.

64

Odp: Fotowoltanika

Zakładam w lutym   niby  panele wiessmann   zobaczymy ile warte . 5.5kw za  25tys

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

65

Odp: Fotowoltanika

Sensu ekonomicznego na dziś nawet po zapowiadanych podwyżkach nie widzę. Ale żeby nie było jak z nawozami. Tradycyjne oszczędzanie grosza obecnie, trochę też bez sensu.

66

Odp: Fotowoltanika

Ja mam ambitny plan.
Tylko 2-2,5kW
Na trakerze
Akumulatory litowe 5kW
Grzałka w boilerze
Nic nie oddaje do sieci.
Przez większą część roku powinno mi wystarczyć na urządzenia domowe.
Powinno się zwrócić w 10 lat. Muszę jeszcze raz przeliczyć. Oczywiście jeżeli będę w to szedł opiszę wszytko w dziale zrób to sam.

67

Odp: Fotowoltanika

Jak zamierzasz w 10 lat spłacić koszty? Prąd masz w taryfie "C11". Ja chciałem 7kw w panelach z falownikiem 6kw . Koszt z grudnia to 35-45tyś. Falownik off grid droższy od zwykłego a jeszcze żeby miał wyjścia sterujące do grzałek (I innych odbiorników) to trzeba choć  5 tyś dołożyć. Akumulator do głębokiego rozładowania z możliwością pracy min 3000 cykli to 25tyś za ok 10 kWh. Więc instalacja to min 70tyś za 7kwh. Przy obecnych cenach prądu to wychodzi 20lat pod warunkiem  że  nic się nie zużyje/uszkodzi w tym czasie.

68

Odp: Fotowoltanika

No właśnie tracker jeżeli sam go zrobisz ma ekonomiczny sens, ale iść w off grid ?

69 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2021-12-30 08:40:30)

Odp: Fotowoltanika

Akumulator mniej wiecej 3500 za 150A. Mówię o litowych.
Tu masz przykład kosztu zakupu prostej instalacji z żelowymi...
https://www.sklepelektryka24.pl/zestaw- … 4xaku.html

W 20 tys się zmieszczę.  5 tyś ulgi w podatku.
Roczny uzysk przy takiej instalacji 2kW w moim rejonie to 2600. Liczę po złotówce za kW bo nie ma co się oszukiwać nie będzie tanio....
Plusem tego rozwiązania jest też to że poza grudniem i styczniem mam prąd w razie awarii systemu.
Mój sprzęt nie musi konkurować ze sprzętem sąsiadów. Kolega spisuje liczniki widzi i słyszy co się dzieje. Ludzie mają instalacje i gdy nie ma poboru w sieci a słońce pali tracą.... żeby instalacja działała prąd musi być zużyty przed transformatorem.

70

Odp: Fotowoltanika

Rozumiem że zamierzasz kupić zestaw z linku tylko akumulatory podmienić na litowe?
Jeśli nie na te 10 lat dolicz conajmiej 4komplety akumulatorów jeśli zamierzasz w pełni je rozładowywać. Żelowy to nadal akumulator kwasowy a one nie lubią  głębokiego rozładowania. Zwykły zniesie 100 pełnych cykli żel 300 do 500. Używając "do połowy"  można 3krotnie zwiększyć  trwałość ale nadal będą Cię czekały wymiany. Jeszcze trzeba by zwrócić uwagę na prądy ładowania i rozładowania bo to też  może znacznie skrócić żywotność. Dla tego zestawu z linku lepiej gdyby nie używać powyżej 750w.
Sprawdził by się  on jako zestaw buforowy (UPS) a nie do codziennego tyrania.
Dla litowych już cena zestawu przekracza 20tys a jeszcze nie widzę w nim balansera akumulatorów. Ten typ akumulatora potrzebuje.

2600 to uzysk na trakerze? Na gruncie stacjonarnie u mnie ludzie chwalą się uzyskami od 850 do 1050-1100 kWh z 1kW instalacji.

Hybrydowy zestaw wydaje mi się bardziej odpowiedni. Falownik z wyjściami sterującymi obciążeniem pozwoli   maksymalnie wykorzystać prąd na miejscu to i w lato wyłączeń będzie mniej. Wejscia na akumulator na razie zostawić niepodłączone może kiedyś  będzie  to bardziej opłacalne. Lepiej zamiast tych akumulatorów dać dwa razy większą instalacje. A na rezerwowe  kupić prosty UPS i/lub agregat.

71

Odp: Fotowoltanika

Niby na trackerze można wyciągnąć do 60% więcej . Siostrzeniec ma przez parę dni sprawdzać jakie mam napięcie, czy dałbym radę ewentualnie wepchać swój prąd. Na mojej nitce od transformatora nikt nie ma pv, może teoretycznie jedna instalacja się pojawić, nie więcej.

72

Odp: Fotowoltanika

Widzę że obeznany jesteś w temacie. Mądrego dobrze posłuchać.
Akumulatory to litowe i żelowe kosztują tyle samo w przeliczeniu na użyteczny 1A około 23zl.  Nie wiem skąd bierzesz ceny tych akumulator litowych. Widzę na Allegro 3500 za 150Ah z przyzwoitymi parametrami jeżeli chodzi po prądy.
Na trakerze 2600 tylko bo realny maksymalny przyrost to 40% ale straty też są....

Kiedyś na jakimś portalu branżowym czytałem o takiej instacji o tym jak działa w praktyce. Po jak dobrze pamiętam 8 latach. Akumulatory żelowe. Właściciel twierdz że działają bez zarzutu jest świadom tego że ich parametry napewno się pogorszyły ale nie badał ich bo wszystko hula.
Baterie słoneczne dostarczają energię dla jakiejś serwerowni i callcenter.
Puki co to tylko plany. Dzięki za konstruktywną krytykę.
Nie długo zobaczymy nowe rachunki za prąd to może inaczej bedziemy liczyć.
A co do agregatu widziałeś jak ostatnio skoczyły ceny?
+ 60% +100% i nie ma wyboru....

73

Odp: Fotowoltanika

Ceny agregatów  widziałem. Chciałem  swoją ruski zamienić na taki z wom bo "jak to ruski chleje jak ***". Nastraszyli ludzi blackoutem to wykupili wszystko. Skończy się  zima będzie taniej. Chyba że  ruski gaz na dobrze zakręca.

Cenę akumulatora podaję dla 4 sztuk. Z jednym ten inwerter nie zadziała. Zestaw z twojego linku kosztuje 13tyś. 4 akumulatory po 3500 daje 14000 razem 27tyś. Gdyby obniżyli  Ci cenę o wartość  tych akumulatorów które są już w zestawie to wyjdzie suma 22tyś.
Żelowe są trzykrotnie tańsze ale też kilkukrotnie  gorsze w zastosowaniach "deep cycle" brał bym litowe.

Dla mojego wymarzonego falownika musiał bym kupić  conajmiej taki akumulator 
https://www.thermika.com.pl/magazyny-en … vs-51.html
A maximum
https://www.thermika.com.pl/magazyny-en … m-221.html

Zaletą mojego zestawu było by to że bateria komunikowała by się z falownikiem jak i innymi urządzeniami i mogły by podejmować działania w zależności  od stopnia naładowania i uzysku z paneli. Do tego stałe był by podpięty do sieci więc braki by mi nie groziły.



Pomiar napięcia można zrobić  zwykłym multimetrem ale obecnie jest to bez sensu. Teraz nikt w sieć prądu nie wpycha. Ja mam w tej chwili 228v a latem wzrośnie  jak lokalne elektrownie będą działały z pełną mocą. Jak nie masz nikogo z instalacją  w pobliżu to bym się nie obawiał. Jak już ktoś produkuje w okolicy to kwestia kto ma mniejszy opór przewodników między nim a odbiorcą. Lub wyższą dopuszczalną wartość napięcia na falowniku. Napięcie w sieci musi wynosić 230±10v. Więc dopuszczalne jakie inwerter może wpychać do sieci to 253v. I zwykle ustawione są  na max co może być  nastawiane w zależności od producenta urzadzenia na poziomie 236-253v.

74

Odp: Fotowoltanika

Multimetrem trochę więcej mi wychodzi, stara linia, ponoć na takich są wyższe napięcia ?. Od kilku lat próbują zrobić modernizację, problem w tym że właściciel dwóch działek ze słupami rocznik 1896 zmarł w 1974. Współwłaścicieli że ho. ho. chyba do końca świata się nie dogadają. Firma kombinuje jak tą sytuację obejść ponoć ma to się im w końcu udać.
Jutro ma podjechać do mnie ktoś z firmy montażowej pv na lustrację, pozwolenia po ich stronie chyba z zakładem energetycznym nie będą mieli problemów, jutro będę mądrzejszy
Mały błąd Ci się wkradł napięcie w sieci 230 +- 10%

75

Odp: Fotowoltanika

Fotowoltaki na mojej linii zaraz będą 2 szt.
Transformator obsługuje 8 domów.
Nie wiem jaki wpływ na moją fotowoltaile będzie mialo zainstalowanie tuż za transformatorem 4 ha fotowoltaki a kilometr od niego kolejnych 3ha.  Mają pozwolenie na budowę....

76

Odp: Fotowoltanika

farmy fotowoltaiczne wpinane są w linie średniego napięcia więc dla mikro instalacji nie mają znaczenia

77

Odp: Fotowoltanika

Wiem że wpinają się za. Ale czy napewno nie podskoczy mi napięcie o kolejne 5V?

78

Odp: Fotowoltanika

Krzysiek tak jak Ci podpowiada Rur3k lepiej więcej paneli. Jestem po wizycie handlowca, rozmawialiśmy również o takiej opcji jak myślisz, nie opłacalne. Osobiście, jak i kolega bierzemy po 5,4 kW na grunt, po 27 tyś/zł za gotową instalację.

79

Odp: Fotowoltanika

Panele i falowniki jakiej firmy?

80

Odp: Fotowoltanika

Ja solar