1

Temat: Doradztwo

Panowie,
jesteście rolnikami, uprawiacie zboża, rzepaki, kukurydzę i inne, hodujecie zwierzęta, kupujecie nawozy, środki ochrony roślin, paszę czy siatkę i folię do pras.
Jak robicie zakupy? Macie swoje ulubione firmy dystrybucyjne?
Czy korzystacie z ich doradztwa? Macie swoich ulubionych doradzców/handlowców?
Czy prenumerujecie gazety rolnicze? A może oglądacie na YT filmy blogerów rolniczych?
Czy może oglądacie hektar wiedzy na YT?

Wybaczcie tyle pytań, ale nigdy nie było takiego tematu na tym forum:)

Powiem coś od Siebie.
Od 6 lat zawodowo związany jestem z branżą rolniczą, (nie licząc gospodarstwa rodziców bo tam od dziecka:). Jestem doradcą agrotechnicznym w pewnej firmie, nie będę podawał gdzie, bo nie chce robić reklamy:), wiem, wiem nie chwaliłem się tym.
Przyznam szczerze że dopiero w zeszłym roku wróciłem na forum po kilku latach przerwy, m. in. wspomniana praca, potem syn, następnie drugi syn, budowa domu, szkolenia, gospodarstwo, doktorat i ogólne braki czasu.

Nadmienię tylko że nie mam w zamiarze pozyskania informacji o konkurencji, mam swoje grono klientów i nie zmieniam miejsca pracy.

Mogę pomóc w kwestii ochrony, coś podpowiedzieć, nawożenie też, lecz raczej każdy ma opracowany system, ewentualnie można go tylko udoskonalić.

Pozdrawiam

2

Odp: Doradztwo

W agroloku robisz?

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

3

Odp: Doradztwo

Andrew89 napisał/a:

W agroloku robisz?

Nie

4

Odp: Doradztwo

Andrew89 napisał/a:

W agroloku robisz?

Przecież napisał że doradcą agrotechnicznym a nie wyciskaczem wink

5

Odp: Doradztwo

Powiem tak kupuje w w lokalnym sklepie co ma taniej niż sieciówki, ale tam doradztwo leży dlatego czasami ktoś z pro camu przyjedzie, da jakiegoś gotowca ja tylko sprawdze czy nie ściemnia i biorę tez tam. w zeszłym roku miał fajny plan na grzybówki wszystko miało ręce i nogi i efekt końcowy był zadowalający.
hektar wiedzy oglądam i do niego porównuje to co wciskają handlowcy. Moim zdaniem trochę teraz idzie w złym kierunku, ale trudno

Rolnik z powołania:-)

6

Odp: Doradztwo

Pajej napisał/a:

Powiem tak kupuje w w lokalnym sklepie co ma taniej niż sieciówki, ale tam doradztwo leży dlatego czasami ktoś z pro camu przyjedzie, da jakiegoś gotowca ja tylko sprawdze czy nie ściemnia i biorę tez tam. w zeszłym roku miał fajny plan na grzybówki wszystko miało ręce i nogi i efekt końcowy był zadowalający.
hektar wiedzy oglądam i do niego porównuje to co wciskają handlowcy. Moim zdaniem trochę teraz idzie w złym kierunku, ale trudno

Jaki to był plan? Możesz opisać??

7

Odp: Doradztwo

Rur3k dzięki, ale ta opinia u mnie w terenie też krąży:)

Pajej widziałem twoje zapytania na Hektar smile, też oglądam z ciekawości, czy w złym kierunku idzie, trudno powiedzieć, nie ma lokowania produktów, to dobrze, ale dużo czasu mu zajmuje więc musi zarabiać. Podejrzewam że znajdą się chętni na to aby płacić.

W tym roku z chemią jest lekki problem, dużo substancji wypadło, zarówno fungicydowych jak i insektycydowych.
Najważniejsze to chloropyrifos, dimetoat, z owadów, w tym roku wylatuje beta-cyflutryna i alfacypermetryna.
Duzo zmian w grzybówkach spowoduje wycofanie epoksukonazolu, w zbożach i burakach, do końca lutego jest czas na zakupy, także szukajcie i kupujcie.

Rudemenes aby był dobry plan grzybowy trzeba podejść do tego co jest posiane, po jakim przedplonie, na jakiej ziemi, w jakiej kulturze ziemi i oczywiście jakie realne plony osiąga się w latach poprzednich i ile jesteś w stanie wyłożyć na chemię.

To co u Pajeja było super, u Ciebie może się nie sprzwdzić, i odwrotnie.

8

Odp: Doradztwo

rudemenes napisał/a:
Pajej napisał/a:

Powiem tak kupuje w w lokalnym sklepie co ma taniej niż sieciówki, ale tam doradztwo leży dlatego czasami ktoś z pro camu przyjedzie, da jakiegoś gotowca ja tylko sprawdze czy nie ściemnia i biorę tez tam. w zeszłym roku miał fajny plan na grzybówki wszystko miało ręce i nogi i efekt końcowy był zadowalający.
hektar wiedzy oglądam i do niego porównuje to co wciskają handlowcy. Moim zdaniem trochę teraz idzie w złym kierunku, ale trudno

Jaki to był plan? Możesz opisać??

"Propozycja odemnie
Imput 0,5l +ventur 0,5 l + Halny 0,15
Wartość na 20 ha 4161,78
Najmocniejsze rozwiązanie z ofert Proca w t1 bardzo dobrze zwalcza choroby podstawy źdźbła septoriozy rdzę mocznika zapobiegawczo i interwencyjnie
T2 secardo 1,2 l dostępne opakowania 5 l
Czyli 25 litrów koszt 3897 zł
Podane ceny są cenami brutto"
cytat z maila. ja to rozciagnałem na 23 ha

Rolnik z powołania:-)

9

Odp: Doradztwo

Bombay napisał/a:

Rur3k dzięki, ale ta opinia u mnie w terenie też krąży:)

Pajej widziałem twoje zapytania na Hektar smile, też oglądam z ciekawości, czy w złym kierunku idzie, trudno powiedzieć, nie ma lokowania produktów, to dobrze, ale dużo czasu mu zajmuje więc musi zarabiać. Podejrzewam że znajdą się chętni na to aby płacić.

W tym roku z chemią jest lekki problem, dużo substancji wypadło, zarówno fungicydowych jak i insektycydowych.
Najważniejsze to chloropyrifos, dimetoat, z owadów, w tym roku wylatuje beta-cyflutryna i alfacypermetryna.
Duzo zmian w grzybówkach spowoduje wycofanie epoksukonazolu, w zbożach i burakach, do końca lutego jest czas na zakupy, także szukajcie i kupujcie.

Rudemenes aby był dobry plan grzybowy trzeba podejść do tego co jest posiane, po jakim przedplonie, na jakiej ziemi, w jakiej kulturze ziemi i oczywiście jakie realne plony osiąga się w latach poprzednich i ile jesteś w stanie wyłożyć na chemię.

To co u Pajeja było super, u Ciebie może się nie sprzwdzić, i odwrotnie.

Sam chyba mu zapłacę. zrezygnuje z czasopisma które mało wnosi a zapłacę jemu
alfacypermetryna do kiedy jest

Rolnik z powołania:-)

10

Odp: Doradztwo

Mam podobny zamiar 😉

Kompletny noob w temacie Fortschitt

11

Odp: Doradztwo

Co polecisz dobrego na T1 w pszenicy? Przedplon rzepak i pszenica. Gleba dobra, plon jak najwyższy.

12

Odp: Doradztwo

Po przedplonach zbożowych zabieg T0 może być potrzebny (tak mi się wydaje po jesiennych  lustracjach)

13

Odp: Doradztwo

Zaprawialem systiva i czysto. Rok temu arkadie zaprawiłem nią i zero mączniaka, a przecież tą odmianę on uwielbia.

14

Odp: Doradztwo

ale chyba do wiosny tylko, czy na wiosnę też. a arkadie woli septorioza

Rolnik z powołania:-)

15

Odp: Doradztwo

Bombay , mam pytanie odnośnie kukurydzy, czy przedsiewnie można zastosować inny nawóz azotowy niż mocznik ? przed orką dawany obornik , wiosną mógłbym jeszcze wylać gnojówkę.

16

Odp: Doradztwo

Zamiast mocznika u nas leją RSM

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

17

Odp: Doradztwo

Na części jak mi zabrakło mocznika dawałem saletrę której miałem zapas. Różnicy na polu nie było jedynie w portfelu.

18

Odp: Doradztwo

Massey napisał/a:

Bombay , mam pytanie odnośnie kukurydzy, czy przedsiewnie można zastosować inny nawóz azotowy niż mocznik ? przed orką dawany obornik , wiosną mógłbym jeszcze wylać gnojówkę.

Forma azotu jest drugorzędną.daj co tam masz a jak nie masz też na uczciwej dawce coca-coli też urośnie jeśli będzie padać.

19

Odp: Doradztwo

Zgadzam się z przedmówcami, możesz dać i saletrę i mocznik i rsm. Fajnym rozwiązaniem będzie mocznik lub rsm z inhibitorem, czy wspomniana gnojówka( mam nadzieje że to skrót myślowy gnojowicy:), coraz częstszą praktyką jest dodawanie rsm do herbicydów doglebowych (okolo 100 l rsm na ha).
Drugą ważną role spełnia siarka i magnez w postaci siarczanu magnezu i potas w soli bądź przysłowiowym kornkali albo polysulphate o którym, kiedys pisałem.

20

Odp: Doradztwo

No to opowiem o swoim doświadczeniu. Na jednym polu 1,25 ha  trzy lata temu zabrakło mi mocznika na 0,5 ha. Dosiałem saletrą, N w takiej ilości ile dawałem w moczniku. Było to pole na kiszonkę więc mniej zabolało. Otóż w kolbach było 1/3 przepustów po saletrze. Wygooglowałem że szybko działających form N z saletry może zabraknąć na ziarno.