1

Temat: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

Z braku ludzi do pracy rezygnuje z brokułów, a jakoś nie mam ochoty siać rzepaku, dlatego mogę dodać rośliny krzyżowe do międzyplonów.
Pytanie co jest lepsze gorczyca czy rzodkiew? chodzi o ilość masy, tempo wzrostu, wymagania i tez o to co lepsze dla pszczółek bo nie ukrywam ze z poplonów one tez mają skorzystać

Rolnik z powołania:-)

2

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

gorczyca będzie lepsza

3 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2021-12-24 13:09:28)

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

Dla pszczół tylko facelia.  Z tego co widzę to pszczoły jesienią rzadko korzystają z kwitnącej gorczycy. Jest za zimno za późno. Możesz siać mix proponuję
1-2kg gorczycy i 7-10 facelia  fajnie wygląda szczególnie teraz. Facelia leży a gorczyca stoi
No i w zależności od zasobności portfela oraz gleby azot. Przy ściętej słomie musowo minimum 40kg i poplon wygląda....

4

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

na pewno będę robił mixy.
Facelia, słonecznik, gryka, owies  no i własnie gorczyca czy rzodkiew.
Marku w czym gorczyca lepsza? więcej masy, szybciej rośnie? bo że tańsza to wiem

Rolnik z powołania:-)

5

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

Pajej napisał/a:

na pewno będę robił mixy.
Facelia, słonecznik, gryka, owies  no i własnie gorczyca czy rzodkiew.
Marku w czym gorczyca lepsza? więcej masy, szybciej rośnie? bo że tańsza to wiem

Nie utrudniaj sobie życia. Jeden dwa gatunki i to o zbliżonych parametrach siewu. .... Sąsiad już się wyleczył z bogatych mieszanek. Tania prosta mieszanka plus azot.

6

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

wychodzę z założenia że im więcej składników tym większe prawdopodobieństwo ze przynajmniej jeden gatunek się uda, a sieje siewnikiem zbożowym to rozmiar ziarna nie ma znaczenia

Rolnik z powołania:-)

7

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

rozmiar ma znaczenie, chyba, że będziesz siał osobno, bo siewnik rozsegreguje nasiona i będzie wysiewał po kolei to , co przemieści się na rolki wysiewające. Też uważam, że góra trzy rośliny wystarczą. Tak jak pisze Krzysiek, facelia + gorczyca, ewentualnie do tego trochę gryki. Gorczyca po pierwsze tańsza , dobry wzrost i biomasa oraz wydaje mi się obfitsze kwitnienie. Słonecznik raczej w poplonie nie zakwitnie, to już lepiej jakieś motylkowe żeby trochę azotu wyprodukowało.

8

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

strączki odpadaja bo ok 1/4 gospodarstwo to u mnie groszek.
Słonecznik wiem ze nie zakwitnie, ale w dobrym roku daje dużo masy zielonej.
co do rozwarstwiania to w tym roku siałem mieszankę: gryka, owies, facelia, słonecznik, len i nie rozwarstwiała sie, co prawda co jakiś czas mieszałem w siewniku, ale to nie problem.

Rolnik z powołania:-)

9

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

to odpuścić strączki , len też nie daje dużej masy i marnie kwitnie, zboża też powinieneś mieć w "magazynie " glebowym, poszukałbym jeszcze raczej jakichś roślin kwiatowych typy nagietek....

10

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

Strączków nie odpuszczę tylko dlatego że na poplony chce je siać. Marku nie do końca mnie zrozumiałeś. poplony sieje dla ziemi, a pszczoły niejako przy okazji maja skorzystać. w październiku jest zazwyczaj tylko kilka dni lotnych, wiec bardzo nie ma co sie nastawiać

Rolnik z powołania:-)

11

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

chodziło mi o strączki w poplonach, a nie w plonie głównym. Pomyśl też właśnie o jakichś roślinach kwiatowych w plonie głównym na nasiona, bo jak zrobią dopłaty na "pasy kwietne" to przy okazji karmienia swoich pszczółek może być dobry zarobek na nasionach

12

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

Siałem kilka lat rzodkiew i powiem tyle, jest to bardzo fajna roślina. Jednak teraz będę wybierał gorczycę. Rzodkiew potrafiła miejscami zagłuszyć buraki, które były kilka razy pryskane od dwuliściennych. do tego stopnia, że nic nie było oprócz niej. Przechowuje się w ziemi ładnych kilka lat. Nawet wysiana na poplony, bardzo płytko nie wschodzi w 100%, a później wyłazi latami.

13

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

już mam kupione nasiona ogórecznika lekarskiego, on właśnie jest na tej liście roślin nieuprawnych

Rolnik z powołania:-)

14

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

Miałem w tym roku hektar ogórecznika i to strasznie głupia roślina w uprawie na nasiona. Już więcej nie będę go siał. wink Na poplony nie wychodzi za drogo?

15

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

napiisz cos więcej o niej. ja celuje głównie w pszczelarzy ew olejarnia

Rolnik z powołania:-)

16

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

Słonecznik w poplonie zakwita .  co prawda nie ma 2m wysokości ale do 1m z kapeluszem  , Miałem w tym roku i zakwitł . gorczyca w poplonie jak i facelia  jako jedna roślina  stoi do dziś i czekam na suchy mróz to jeszcze to wykoszę na nasiona .  Bo ładnie dojrzało,,

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

17

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

Kiedy siales ten poplon?

18

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

on meszka w innej polsce

Rolnik z powołania:-)

19 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2021-12-28 12:50:40)

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

Wiadomo na południowym zachodzie 3 tygodnie do przodu
Na YT jest film o gorczycy sianej po jęczmieniu ozimym na Żuławach.... W listopadzie czy grudniu kosili....

20

Odp: Rzodkiew oleista czy gorczyca?

Ja siałem kiedyś gorczycę na wiosnę jak tylko trochę zakwitła spasłem krowami. By nie było  problemu w razie kontroli zasiałem ponownie. Była to połowa czerwca. Kosiłem na nasiona tą drugą dzień po wszystkich świętych. Więc w kuj-pom też tak można.