Odp: mocznik uff
U Ciebie działają inne prawa fizyki i chemii niż w całym świecie? Saletra jest odporna na ucieczkę do atmosfery. Co innego mocznik dlatego teraz musimy stosować ten cudowny zamiast tradycyjnego. Z badań wynika że straty azotu z "parowania" granuli saletry wynoszą ok 3%. Granuli mocznika 20-40%. Rsmu 10-16%. Nie bez przyczyny w saletrze jest dodatek magnezu (lub wapnia) pomagają one regulować zawartość jonów w glebie a więc i przyswajalność. Rozpuszczanie się saletry zależy głównie od wielkości granuli i dodatków. Ja stosuje głównie z Anwilu a jest ona strasznie drobna wiosną wystarczy jechać ma obiad i po powrocie nie będzie widać gdzie była stosowana co jest problemem jak dobrze nie zaznaczymy. Latem rosa z jednej nocy wystarczy na tak drobne ziarno. Saletra dostarczą formy azotanową która w 100% jest przyswajalna przez korzenie roślin oraz amonową która w zależności od warunków (głównie odczynu - w zasadowym wiecej) jest przyswajana bezpośrednio w 10-15% max 30% pozostałą część jest przez bakterie w glebie przerabiana na formę azotanową. Forma amidowa (z mocznika) musi najpierw przejść proces hydrolizy. (W tym procesie są największe straty spowodowane przemianom w amoniak a nie formę amonową - nawet 40%). Proces ten trwa ok tygodnia. Z uzyskanej w wyniku hydrolizy formy amonowej (czyli tej słabiej przyswajalnej formy co w saletrze) w kolejnym procesie przemiany następuje przekształcanie w bardziej uzyteczną azotową (potrzebne jednak kolejne dni).
Więc nie wiem jakim cudem jest możliwe że saletra która ma w składzie 50% formy bezpośrednio dostępnej i 50% po jednej przemianie działa wolniej u sąsiada niż Twój rsm z 25% bezpośrdniej 25% po jednej przemianie i 50% po dwóch przemianach.
Piękny wykład ale to tylko teoria, z praktyką ma to niewiele wspólnego. Tak jak Marek pisał, RSM działa szybciej od saletry a moje uprawy w minionych latach były tego przykładem. Poza tym mocznik wpływa na lepszą rozbudowę systemu korzeniowego, saletra działa pobudzająco na części rośliny nad ziemią.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38