21

Odp: Rozrząd

Dla IFA 4 VD, według instrukcji, początek tłoczenia to 21.5 - 23,5 stopni przed. To 30 podałem z pamięci. Sprawdź początek wtrysku. Zmierz jak podaje PiotrK, skok lasek popychaczy i ugięcie zaworów 9 i 13 mm. Słaby i dymi mimo zrobienia tych rzeczy o których mówiłeś wcześniej. Za mało powietrza do podanego paliwa, coś go dławi, za gorę trzyma. Sprawdż dokładnie cały ciąg powietrza, od cyklonu do głowicy. Mój znajomy robiąc 60tkę, zostawił w kolektorze szmatę. Może ma jakieś potężne opory toczenia ? Sprawdż czy na pusto, na luzaka lekko się toczy. Dalej jakaś dziwna pustka ...

Odp: Rozrząd

Jest tak: krzywki w wałku mam wyrobione na jakieś 0,1mm czyli górny ich wymiar wynosi 50,9mm. Najpierw zmierzyłem wznos lasek popychaczy a później, chyba z nadgorliwości, wymontowałem cały wałek i zmierzyłem jeszcze krzywki. Chyba 0,1 mm to chyba jeszcze nie powód do takiej "niemocy" jak w moim silniku. Sprawdzę jeszcze kąt wtrysku. A propos oporów toczenia. Raczej są normalne.

23

Odp: Rozrząd

Sprawdź dokładnie znaki na kołach rozrządu. Może któryś znak na kole jest źle nabity ? Pasowałoby sprawdzić fazy rozrządu, tylko trzeba mieć dane. W instrukcji ich nie ma, może w samochodowej jest.

Odp: Rozrząd

Patrzyłem na znaki. Myślę że są nabijane fabrycznie. Tak wyglądają. W fabryce chyba się nie machnęli.

25

Odp: Rozrząd

Krzywki masz wprost idealne, znaczy wałek ma, wałek rozrządu ma. Kiedy dekla rozrządu nie ma, możesz teraz sprawdzić początek tłoczenia i otwarcia zaworów. To było podawane w stopniach od GMP. Do początku tłoczenia masz podziałkę. Do początku otwarcia zaworów, można obliczyć i zaznaczyć na kole zamachowym dla ssących i wydechowych. Po tym zabiegu miałbyś pewność chociaż co do rozrządu. Niestety brak danych. A może ktoś je ma ?

Odp: Rozrząd

Masz rację, choć wydaje mi się że wystarczyłoby sprawdzić kąt otwarcia tylko jednego - zaworu ssącego na 1 garnku. Reszta automatycznie też byłaby dobra, chyba że wałek by się skręcił (tzn zrobiła by się z niego śruba wink ) Ach ten brak danych.

27

Odp: Rozrząd

Zmierzyłem w swoim silniku ile otwierają się zawory,dwa 10mm pozostałe 13mm.
Czy to jest przyczyną złego odpalania na zimnym.

28

Odp: Rozrząd

Witam!
Dokładnie. Z tego co opisujesz, wynika, że „poleciały” Ci krzywki zaworów ssących i to aż o ponad 2 milimetry. Zawory te otwierają się teraz o ponad 20% mniej niż nominalnie i jest to typowy objaw tej usterki. Musisz wymienić wałek rozrządu i dobrze by było, jakbyś przy okazji sprawdził kielichy popychaczy, bo prawdopodobnie też im się dostało.
Pozdrawiam.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

29

Odp: Rozrząd

Wielkie dzięki !

30

Odp: Rozrząd

A nowy wałeczek jakieś 950 zł:wow:

31

Odp: Rozrząd

Witam wszystkich,poleciał mi tryb w rozrządzie w 303 który napędza pompę wtryskową i proszę o poradę.Jak dobrać się do rozrządu,czy trzeba odjąć przedni napęd,czy podnieść przód silnika?

32

Odp: Rozrząd

Myślę że odkręcenie chłodnic i podniesienie silnika załatwi sprawę.

33

Odp: Rozrząd

Witam ,+ dla tomek 1974 za zainteresowanie,aby wszystkim którzy tego jeszcze nie robili uprościć zacznę od początku.Żeby dobrać się do rozrządu w 303 pierw zdejmujemy maskę,następnie filtr powietrza,chłodnicę oleju,chłodnicę wody,pompę wspomagania z obudową,zdejmujemy paski,z koła pasowego wykręcamy poduszki od napędu wspomagania,w lewa stronę,następnie koło pasowe ,też w lewą stronę i zostaje pokrywa rozrządu która po odkręceniu wszystkich śrub nie zapominając o 4 od dołu ,zostaje bez problemu wyjęta do góry.Przy naprawie należy zwrócić uwagę,to właśnie było u mnie,czy środkowy tryb pośredni nie jest odkręcony,od środka silnika,jeśli tak trzeba zdjąć miskę oleju i po odpowiednim ustawieniu wału,da się go przykręcić.Pamiętajmy że koła rozrządu trzeba ustawić na punkty.dołączam zdjęcia dla przybliżenia sprawy,a osobą co tego nie robiły okaże się pomocne,pozdrawiam

http://img408.imageshack.us/i/zdjcie0116b.jpg/

http://img299.imageshack.us/i/zdjcie0115.jpg/

34

Odp: Rozrząd

Witam wszystkich,mam problem i proszę wszystkich o pomoc i radę.Niedawno robiłem rozrząd przy 303,odkręcił mi się wałek koła pośredniego i rozwalił zęby na kole od pompy wtryskowej,wszystko zrobiłem wałek przykręciłem od środka silnika i zabezpieczyłem.Po 50 godzinach pracy,mam ten sam problem znów są ścięte zęby na kole od pompy a koło pośrednie jest odkręcone.Miał ktoś może taki przypadek,dlaczego odkręca się wałek koła pośredniego?I jak to możliwe skoro wszystko było zabezpieczone?Proszę o odpowiedzi.

35

Odp: Rozrząd

Cuda zdarzają się w Częstochowie, w Licheniu też by chcieli, w Fortschricie się nie zdarza.
Slaw1, usunąłeś skutek bez poznania przyczyny. To się na Tobie mści.

36

Odp: Rozrząd

Wydaje ci się,że jak coś naprawiam ,to z nudów i nie szukam przyczyny,to się mylisz.W życiu nie wszystko jest proste jak się wydaje ,a to forum jest po to aby sobie pomagać ,tak że Sławek 42 nie pisz mi ,że usuwam awarie bez poznania przyczyny.Jak kupiłeś 323 to od samego początku wszystko wiedziałeś?

37

Odp: Rozrząd

Łożysko w kole pośrednim masz dobre ?

38

Odp: Rozrząd

Witam,łożyska sprawdzałem są ok,wydaje mi się że przy zabezpieczaniu nakrętki,naderwała się blaszka od zabezpieczenia koronkowego i  z tąd ten problem,bo nic innego nie mogę stwierdzić,może wie ktoś coś więcej,chętnie wysłucham każdej opini.

39

Odp: Rozrząd

Łożyska i pierścień pomiędzy nimi na pewno były O.K.?
Blaszki zabezpieczające są dwie i stan nakrętki również jest ważny. Poza tym, ośka/wałek tego koła powinna w blok wchodzić na wcisk, bez najmniejszego luzu.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

40

Odp: Rozrząd

witam + dla PiotraK,wałek ma minimalny luz w bloku,dlatego wcisnołem go na specjalny klej,a czy będzie trzymać to się okaże,dzięki i pozdrawiam.