1 Ostatnio edytowany przez kuba875 (2008-04-07 00:02:07)

Temat: Od czego są te czujniki??

Ostatnio zauważyłem zę mam nie podłączone w swoim 323a 2 czujniki które znajdują sie pod filtrem oleju i tam też w okolicy zwisa przewód dwużyłowy jjeden kabelek jest czarny a drugi brązowy. Moze ktos wie od czego to jest i gdzie to podlączyć ponizej fotka.


http://www.fothost.pl/show.php/484991_filter.JPG.html

2

Odp: Od czego są te czujniki??

To są czujniki ciśnienia oleju... ich funkcja jest podobna. Z tym że jeden czujnik zapala kontrolkę zapchania filtra oleju, a drugi zapala wszytkie kontrolki od czujników. Chodzi o to że kontrolki czujników powinny się zapalić na wyłączonym silniku, aby potwierdzić ich sprawność (żarówek). Niestety w takich silnikach trudno jest sprawdzić czy silnik jest uruchomiony czy zgaszony(brak sterowania elektrycznego). Użycie przewodu kontrolki od alternatora nie daje pewności ponieważ może zapalać się na niskich obrotach i wtedy zapalały by się wszystkie kontrolki czujników. Więc zastosowano drugi czujnik ciśnienia oleju. Jak nie ma ciśnienia (silnik wyłączony) to wtedy czujnik przewodzi prąd do mostka diodowego (taka puszeczka jak przerywacz np w ciapku) znajdującego się obok bezpieczników w kabinie zapalając wszystkie diody. Jak się ciągnik odpali wszystkie kontrolki gasną. 
Który czujnik jest od czego to nie wiem. Ja mam tylko ten lewy sprawny (prawy cały czas przewodzi pomimo nowego filtra). Do lewego mam podlączony przewód idący do mostka diodowego.
Natomiast co do przewodów to jeden z nich (nie pamiętam ktory jest który.. sprawdź kolory) idzie do kontrolki zapchania filtra oleju, a drugi do mostka diodowego. Podlączasz oba przewody do obu czujników (a pozostałe styki czujników łączysz gdzieś z masą)....

3

Odp: Od czego są te czujniki??

Maxi, za wytłumaczenie tematu po ludzku masz +.
Pierwszy czujnik z lewej(z jednym wyjściem), jest w kanale między pompą a zewnętrznym płaszczem wkładu filtra. On steruje mostkiem diodowym.Z tego samego kanału olej naciska na denko tłoczka czujnika zapchania wkładu filtra(ten z prawej z dwoma wyjściami). Z tym że lewy przy ciśnieniu rozłącza masę, a prawy załącza masę(o ile wkład jest zapchany).
To, że lampki świecą się na zgaszonym silniku znaczy tylko że żarówki nie są przepalone i instalacja sprawna - nic więcej. Może się zdarzyć jak u Ciebie Maxi, że czujnik zapchania jest niesprawny. Akurat w Twoim przypadku skoro masę łączy cały czas, to albo sprężynka jest pęknięta lub jej nie ma albo tłoczek zapiekł w położeniu załączonym. A co by było jakby przytarł się w odwrotnej pozycji ? Lampka na zgaszonym świeci a po złożeniu się wkładu - kaszana.
U mojego też szły dwa kable. Podłączyłem oba do prawego czujnika. Po załączeniu masy przez niego, zapalają się dwie żółte lampki obok siebie. Od zapchania wkładu filtra oleju silnikowego i wkładu filtra oleju hydraulicznego. No i dobrze, bo filtr hydrauliki u mnie już się nie zgniecie, poza tym czujnik mam padnięty. Zamiast lewego czujnika mam zwykłą śrubę, za to zamontowałem czujnik ciśnienia oleju w magistrali i kontrolkę na desce. Na zgaszonym świeci tylko ona a dwie żółte zaświecą się jak wkład padnie lub nie zaświecą. Wisi mi to. Zapali się czerwona (moja) jak spadnie ciśnienie na głównej magistrali. Myślę że to pewniejsze rozwiązanie.

4

Odp: Od czego są te czujniki??

ale do czego podłączyć te dwa kabelki??

5

Odp: Od czego są te czujniki??

Do prawego czujnika.

6 Ostatnio edytowany przez macherr (2008-04-10 16:02:53)

Odp: Od czego są te czujniki??

czujnik z prawej ma dwa wyjscia ale sa połączone,  należy podpiąć jeden z tych przewodów do jednego czujnika a drugi do drugiego a jak podłączysz drugie wyjscie z czujnika do masy to cały czas będzie ci swiecić kontrolka zapchania filtra drugie wyjście po prostu ma być wolne u mnie tez nie było czujnika ciśnienia oleju ( tego z lewej ) to nawierciłem w śrubie zaślepiającej otwór i nagwintowałem pod czujnik ciśnienia od c 360 jak na razie pracuje dobrze

GG 309772

7

Odp: Od czego są te czujniki??

kto by mi wyjaśnił schemat deski rozdzielczej w kombajnie E 514 SAXONIA  perkins chodzi mi o kontrolki?

8

Odp: Od czego są te czujniki??

ma może ktoś namiary na kogoś kto umie ustawić parametry strat ziarna w komputerze w kombajnie fortschritt 514 perkins ?
prosze o jaką kolwiek odpowiadź mój numer 721225828 lub mail mkoszarek@wp.pl

9

Odp: Od czego są te czujniki??

jest gdzies opisane na forum wszystkie kontrolki w kabinie szukaj

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

10

Odp: Od czego są te czujniki??

+ DLA TEGO KTÓRY MI POMOŻE  a więc w moim 303 znalazłem czujnik który wkręcony jest obok filtra oleju po prawej stronie . wyglądał podobnie jak elektroniczny od temperatury jak go podgrzałem i podłączyłem do zegara to pokazywał temperaturę . PYTANIE czy one tak miały ??????

11

Odp: Od czego są te czujniki??

On jest wkręcony obok filtra oleju w główny kanał olejowy w bloku, czy w podstawę filtra oleju, po prawej stronie od przewodu olejowego do zegara ciśnienie oleju (tam powinien być czujnik różnicowy)?

Jeśli jest to zwykły czujnik temperatury oleju, to nie jest oryginał i silniki te ich nie miały, ale jakby nie patrzeć, jest to bardzo pożyteczna informacja.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

12

Odp: Od czego są te czujniki??

jest obok przewodu a do czego ten różnicowy służy . oczywiście +

13

Odp: Od czego są te czujniki??

Jest to czujnik różnicowy filtra (czujnik zapchania wkładu, zgniecenia itd.), o którym pisano na początku tego wątku. Jak się nie mylę, to Sławek, gdzieś go na forum ładnie opisał i wstawił zdjęcia. On składa się z tłoczka, sprężynki i wkręcanego czujnika z bolcem. Nie jest to żaden czujnik rezystancyjny. To musi być sprawne i muszą być te wszystkie elementy. Jak nie będziesz miał tłoczka, to duża część nieprzefiltrowanego oleju pójdzie Ci do silnika, a to już będzie niezdrowe dla niego.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

14

Odp: Od czego są te czujniki??

Mój drugi post
http://fortschritt.p2a.pl/viewtopic.php?id=537

15

Odp: Od czego są te czujniki??

Witam mam proźbe czy mógł by mi ktoś napisać jak podłączyć "czujnik zachanego filtra ". dokąd podłączyc kable które idą od obudowy filtra ?
Jeżeli było to opisane to przepraszam ale nie mogłem znaleźć

16

Odp: Od czego są te czujniki??

W 303 jeden kabel idzie do kontrolki na desce rozdzielczej, a drugi do czujnika ciśnienia. Jest tylko jedna kontrolka od oleju, która świeci przy niskim ciśnieniu i przy zapchanym filtrze.

17

Odp: Od czego są te czujniki??

Ok dziękuje jutro postaram się zobaczyć . Ja niemam tego wogóle podłączonego a na desce rozdzielczej jest czerwona lampa która cągle świeci czyli musze pod nia wpiąc kabel ?
Ok już wiem świeci bo ma mase a mase musze wziąśc z czujnika od obudowy filtrów i wtedy będzie dobrze  dzięki

18 Ostatnio edytowany przez Sebastian (2011-07-01 22:52:49)

Odp: Od czego są te czujniki??

A czy w  323 na tylnej  blokadzie mostu  nie daleko tego tłoczka pneumatycznego jest czujnik od tej  blokady bo zauważyłem  że tam jakieś kable zwisają bo ciężko coś stwierdzić kiepski dostęp  ? :hmmm:

" Czasem trzeba zrobić krok w tył  by móc zrobić dwa do przodu . "

19

Odp: Od czego są te czujniki??

Tam powinien być właśnie czujnik sygnalizujący zapięcie blokady. W mostach i przystawce jest taki sam.

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

20

Odp: Od czego są te czujniki??

Witam  smile U mnie czujnik  tylnej  blokady ma dwa wyjścia a przedniej jeden  :hmmm:

" Czasem trzeba zrobić krok w tył  by móc zrobić dwa do przodu . "