41

Odp: ILE to ma koni

Nie zawsze moc rośnie proporcjonalnie z obrotami silnika, z reguły przy najwyższych obrotach moc jest mniejsza, niż przy obrotach nominalnych, optymalnych, czy jak kto to nazwie, więc nie ciesz się, że jeśli "zamykasz zegar" to osiągasz 150 KM przy forszaju, a zwiększanie mocy to poprostu większa dawka paliwa, a co za tym idzie większy apetyt i zuzycie, ale przy racjonalnym operowaniu pedałem gazu mozna zaoszczędzić na paliwie, mając przy okazji rezerwe mocy pod stopą.

tel: 605107385  czynny non stop
ZT 323 A 89`
E 512 77`
B 200/5 83`
Brakuje mi Trabanta   http://img77.imageshack.us/img77/6011/fzt303nb5.gifhttp://img519.imageshack.us/img519/7425/cccp.jpghttp://img148.imageshack.us/img148/4215/trolex.jpg

42

Odp: ILE to ma koni

co to za silnik?cztery cylindry ustawione rzędowo, chłodzony powietrzem,kolor jasnozielony,typ 4VD14,5/12-1SRL,IFA. W czym był montowany?

43 Ostatnio edytowany przez PiotrK (2008-04-08 23:31:28)

Odp: ILE to ma koni

Jest to dokładnie (no prawie;-)) ten sam silnik co SRW (chłodzony cieczą) z tym, że ten jest chłodzony powietrzem. Silniki te montowane były również we wszystkich maszynach i pojazdach co SRW, jednak głównie z przeznaczeniem na zimne klimaty, głównie na północ Europy. Rzadko się je u nas w Polsce już spotyka, ale są. Głownie jeszcze w koparkach, równiarkach i nieraz w Waszych Fortschrittach. Jakbyś potrzebował, to mam katalog do niego i to nawet w wersji elektronicznej.
Pozdrawiam
P.S. Może zrobić z tego inny, ciekawy wątek?

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

44

Odp: ILE to ma koni

do forszaja go układ chłodzenia nie nawali wink

[you] nie zaśmiecaj forum zanim napiszesz pomyśl[you]

45

Odp: ILE to ma koni

no niby tak ale jest słabszy niż chłodzony wodą.silnik jest z 1989 r. i został założony do zt300.ciągnik ciągnie T-088 i gorzej sobie radzi.jaka powinna być temperatura cylindrów?bo u mnie na max. jest 120stopni C. z katalogu chętnie bym skorzystał. dzieki za info.

46

Odp: ILE to ma koni

dobrze wnioskuje rafik ty masz forszaja chłodzonego powietrzem tongue niedaleko mnie był taki do sprzedania forszaj 323 z 6 garowym silnikiem chlodzonym powietrzem  chciał koles za niego 9 tysiacy bez papierów zastanawiałem sie ale bałem sie tego silnika:D

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

47

Odp: ILE to ma koni

Zastanawia mnie jedna rzecz. Chłodzenie bezpośrednie jest skuteczniejsze od pośredniego. Silniki chłodzone są powietrzem - wszystkie. Pośrednio - przez płyn, lub bezpośrednio - przez powietrze. Np. maluch, władek, są nie do zajechania. W czasie II Wojny Światowej, III Rzesza w swoim Afrika Korps, do walk na pustyniach stosowała czołgi chłodzone powietrzem. Bo są bardziej wydajne ?! No więc jak to jest ?

48

Odp: ILE to ma koni

własnie sławek tez sie nad tym zastanawiam i niemoge znalezc sensownego wytlumaczenia

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

49

Odp: ILE to ma koni

czolgi byly chlodzone powietrzem bo piasek by zatykal chlodnice a na syberii by zamarzaly oprucz tego chlodzenie woda jest bardziej skomplikowane i bardziej zawodne

50

Odp: ILE to ma koni

moze i tak ale  o ile wiem tez takie silniki w krazach montowali  czy jakichs tam tongue wkazdym razie takie jezdziły na wyrobisku  niedaleko mnie chlodzone powietrzem  tak samo  przy kruszarce przewoznej tam jest V12 silnik diesla i tez chlodzony powietrzem  przeciesz tu niema az tak ich upałów ani mrozów a dalej takie silniki sa stosowane do bardzo cieszkich robót  tak samo w kombajnach deutza-fahr niepamietam oznacznika  własnie jest silnik chłodzony powietrzem  i to dosc sporych gabarytów silniczek

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

51

Odp: ILE to ma koni

Dobra Pepe, chciałem Cię zignorować. Nie da się.
Musimy współistnieć. Wyciągam pierwszy rękę na zgodę. Miałeś zły dzień. Ja też takie mam.
Tylko ja się do nich przyznaję.

52 Ostatnio edytowany przez PiotrK (2008-04-09 23:26:47)

Odp: ILE to ma koni

Te silniki co ma rafalik1, też występują w odmianie do tropików. Mają wtedy dodatkowe klapki w obudowie, sterowane mechanicznie, w zależności od temperatury głowicy. Klapki przestawiają się tak, aby zwiększyć siłę nadmuchu na cylindry gdy temp. osiągnie 150 stopni. Może masz tą wersje silnika? Temperatura 120 st., jest normalną temp. pracy tego silnika.
Co do mocy, to fabrycznie są ustawiane na 68kW przy 2000 obr/min i 55kW przy 1800obr/min. Jednak występują w dwóch wersjach i w jednej można zwiększyć obroty i moc na pompie wtryskowej do 120KM, tak jak w chłodzonych wodą, ale pod warunkiem, że sworznie zaworowe mają 12mm (zawory takie same jak w chłodzonych wodą). Jeśli sworznie masz grube na 11mm, to nic nie zrobisz, bo ogólnie te zawory są mniejsze i nie wytrzymają takiej mocy.
A jaki masz filtr oleju? Wkład masz papierowy czy metalowy, bo tu jest ten sam problem z wkładami co w silnikach chłodzonych wodą.
Ogólnie silniki te są bardzo przyjemne i mają te same dolegliwości, co chłodzone wodą.
Ważna jest tu jeszcze sprawa wtryskiwaczy, bo komora wstępnego zawirowania jest inna niż w chłodzonych wodą, przez co i końcówki są inne - mają cztery strzyki paliwa. Pamiętaj o tym przy wymianie. Sprawdź jeszcze luzy zaworowe, co by rozrząd Ci nie padł – na ssącym i wydechowym powinno być 0,3mm.
To tyle tak, na szybko.
Pozdrawiam

www.ifa-serwis.pl - warsztat, szlifiernia, pompy wtryskowe, wtryskiwacze i mycie w myjkach ultradźwiękowych.
www.rajstop.pl
- Raj dla stóp smile Najtańszy i najlepszy sklep w sieci - hurt i detal

Zamiast PW proszę napisać maila - szybciej dochodzi i jest pewniejszy.   http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF Piszę poprawnie po polsku.

53

Odp: ILE to ma koni

ok ja tez przepraszam Sławku

54

Odp: ILE to ma koni

a jak ustawić pompę by zwiększyć moc?czy trzeba ją wymontować i ustawiać na specjalnym stole? silnik nie ma dodatkowych klapek.historia tego silnika jest taka że był przywieziony kiedyś z niemiec przez mojego wuja.padł silnik w zt300(chłodzony wodą) i za 1000zł go kupiłem od wuja.wstawiłem go do ciągnika.filtr oleju jest taki sam jak w chłodzonym wodą

55

Odp: ILE to ma koni

odkręć górną pokrywe i jest tam takie cięgło chyba na dziesiądkie kulcz i oile dobrze pamiętam to wydłużając je zwiękrzysz dawkie paliwa a zarazem trochę moc

56

Odp: ILE to ma koni

Moc zwiększa się obrotami. Dawką może trochę o ile wcześniej była za mała.

57

Odp: ILE to ma koni

własnie moim zdaniem i z tego co wiem to zwieksza sie moc własnie dawka paliwa  bo niekoniecznie na wiekszych obrotach bedzie wieksza moc czasami własnie na najwiekszych obrotach moc zaczyna spadac (przynajniej tak w szkole tłumacza) big_smile

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

58

Odp: ILE to ma koni

No to mamy zgryza.

59

Odp: ILE to ma koni

sławek no normalnie wojtas ma racje bo np.dokładając turbo do silnika to na pompie zwiększa się dawkie paliwa +dodatkowe powietrze i mamy większą moc przy tych samych obrotach a zkolei w zwykłych niedoładowanych silnikach moc można podnieść poprzez większą dawkie paliwa i bardziej wydajny filrt powietrza o miejszym oporze więc co o tym myślisz sławku?

60

Odp: ILE to ma koni

normalnie załozyc stozkowy filtr(wieksza przepustowosc powietrza) podkrecic dawke przyciemnic szyby i tuning big_smile forszaja:D:dance:

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile