61

Odp: układ chłodzenia

Panowie - informacyjnie, wiosną wypłukałem jakimś środkiem chłodnicę również wewnątrz, na uruchomionym silniku. Ciecz którą spuściłem, była prawie idealnie przezroczysta. Co do pompy wody, to po  odkręceniu korka chłodnicy, nawet na małych obrotach widać że woda wiruje na dużych wyrzucało w górę. Wymieniłem czujnik temperatury na nowy. W sezonie codziennie rano sprężarka i czyszczenie chłodnicy z zewnątrz. Prześwit pomiędzy ulami idealny. Co do oleju silnik nie bierze, przez sezon nie dolałem nawet kropelki, stan na miarce tak jak trzeba czyli 3/4 wysokości. Myślę że za sugestią Sławka będę musiał przyjrzeć się silnikowi. Rozmawiałem z jednym mechanikiem sugerował uszczelkę. Dziwi mnie tylko jedno, że bliżej wieczora lub wieczorem kiedy temperatura na zewnątrz spadnie to silnik nie grzeje się. Co o tym myślicie?

62

Odp: układ chłodzenia

Chłodnica.

63

Odp: układ chłodzenia

Tomku, czy można z nią coś zrobić oprócz płukania, czy raczej wymienić na nową. No i ile taka chłodnica mogłaby kosztować? Powiem że w sezonie to męczarnia a nie robota, jak co kilka minut stajesz aby wychłodzić układ.

64

Odp: układ chłodzenia

Ją mam a raczej nie mogłem dostać chłodnicy to zastąpiłem ją chłodnica od stara i obrazie jest dobrze

65

Odp: układ chłodzenia

On Ci się na prawdę grzeje czy czujnik lub wskaźnik temp. masz uszkodzony ?
Inna sprawa, wentylator masz cały i pompa wody nie jest z ciągnika ze sprzęgłem ?
Pasek klinowy też masz dobrze naciągnięty ?

66 Ostatnio edytowany przez sławek77 (2009-09-13 16:51:54)

Odp: układ chłodzenia

Jeżeli chłodnica nie miałaby swojej przepustowości to na pełnych obrotach węże powinny robić się sztywne, tak mi się wydaje chyba że się mylę smile
Pisałeś wcześniej że wymieniałeś czujnik, a może wskaźnik jest walnięty ?
Czy tylko wskazówka jest na czerwonym polu czy widać że woda gotuje się w układzie ?

67

Odp: układ chłodzenia

Co do wskaźnika to nie mam pewności, gdyż nie sprawdzałem, ale myślę że oprócz chłodnicy jest wszystko ok. Gdyby było coś innego to grzałby się stale, a on już wieczorem jak słońce słabiej świeci - nie grzeje się - temperatura nawet do połowy zielonego nie dochodzi. Pasek jest nowy. Kombajn jest sprowadzony ze Szwecji i jestem jego pierwszym właścicielem, nikt przy nim nie grzebał, ma przebieg 1700 mtg, więc pompa jest oryginał.

68

Odp: układ chłodzenia

Jak wskazówka była już dobrze na czerwonym, przy zgaszonym silniku, jak otworzyłem korek to cały płyn poszedł w górę. Następnym razem jak otwierałem to zrobiłem to powoli aż ciśnienie się wyrównało i nic z wodą się nie działo, troszkę tylko ją wypychało do góry korkiem. Jest jeszcze jeden objaw że jak rośnie temp. na wskaźniku to wypycha trochę wodę przez rurkę przelewową.

69

Odp: układ chłodzenia

To normalne, że jak temp osiąga stan "krytyczny" to będzie ciśnienie, ale po co otwierasz wtedy korek? :uuuu: Tego nie wolno robić, silnik trzeba sprowadzić na wolne obroty i poczekać aż temp się obniży.
A pomyślałeś co by było gdyby w tym momencie jak bawiłeś się z korkiem chłodnicy, pękł akurat wąż i gorąca woda poszła by na ciebie???

Masz do wymiany chłodnicę skoro są takie objawy, pisałeś, że na obrotach przy otwartym korku woda aż chciała wychodzić otworem od korka, czyli prosty wniosek, że nie zdąża przepłynąć przez chłodnicę, nie możesz w ten sposób wykańczać silnika, poszukaj chłodnicę, koszt ok 500 zł, a jak zajedziesz silnik, to parę tysiaków.

Pamiętajcie chłopaki, że kamienia z chłodnicy nie da się usunąć, więc nie czarujcie się, że po wlaniu "cudownego" środka będzie dobrze, będzie tylko gorzej, nigdy lepiej, bo część kamienia oderwie się od ścianek, skutecznie zatykając pozostałe drożne przejścia

tel: 605107385  czynny non stop
ZT 323 A 89`
E 512 77`
B 200/5 83`
Brakuje mi Trabanta   http://img77.imageshack.us/img77/6011/fzt303nb5.gifhttp://img519.imageshack.us/img519/7425/cccp.jpghttp://img148.imageshack.us/img148/4215/trolex.jpg

70

Odp: układ chłodzenia

Zgadza się wskazuję to na chłodnicę, czyli czeka ciebie wymiana neutral

71

Odp: układ chłodzenia

W Szwecji ten kombajn jeździł ma wodzie czy płynie ?
Bo jak na płynie co wydaje się bardziej normalne to skąd kamień ?

72

Odp: układ chłodzenia

Witam. Panowie, dziękuje za wszystkie podpowiedzi. Powalczę z moją 512 i w przyszłym roku okaże się czy pomogło. Pozdrawiam.

73

Odp: układ chłodzenia

czarek zanim cokolwiek wymienisz weź karcher i dokładnie umyj i po kłopocie.

74

Odp: układ chłodzenia

Jestem po pierwszym sezonie forschrittem 514 i teraz chce go przygotować do zimy, i mam pytanie czy do spuszczania wody z układu chłodzenia jest tylko jeden kranik czy jest ich więcej tylko ja ich nie zauważyłem no i jak to najlepiej zrobić żeby w silniku nie zostało nic wody na zimę. z góry dziękuję za odp. Pozdrawiam.

75

Odp: układ chłodzenia

Jeden kranik jest w bloku a drugi jest na końcu węża podłączonego do wymiennika ciepła w misce olejowej .A tak przy okazji witamy na forum.

Nie ma że się nie da, jak się nie chce to się nie da...;)

smile E-516 na części. smile

76

Odp: układ chłodzenia

Ja dla pewności, że wodę wypłynie z każdego miejsca (zwłaszcza z pompy wodnej) odpalam go na 5 sekund.

77

Odp: układ chłodzenia

a co sadzicie o wyciagnieciu termostatów w 524 bo sa 2

78

Odp: układ chłodzenia

wolniej się będzie grzał ale  jak juz się zagrzeje to  cięzko będize go ostudzic  takie moje spostrzezenie lepiej czyśc chłodnice a  termostaty zostaw na swoim miejscu smile

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

79

Odp: układ chłodzenia

a jeszcze morze ktos wie ile kosztuje chłodnica do 524 albo ktos ma na sprzedaż względnie morze ktoś przekładał taka od czegos innego bo u mnie blaszki pogiete troszke

80

Odp: układ chłodzenia

to poprostuj jak jest cała i nie cieknie to zawsze taniej będize poprostowac blaszki  bo pewnie tylko z zewnatrz sa pogieta a w środku  zabite kurzem    poprostowac najtaniej i najszybciej

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile