Temat: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

Witam

Kupiłem kombajn 512 rok temu w tym roku dokupiłem stół i planuję kosić rzepak.

Pytałem kilka osób jak poustawiać kombajn ? ale juz usłyszałem kilka wersji, rozbieżnych.

Mam sito do rzepaku założone.

Robiłem próbę koszenia w niedzielę. Rzepak strąki ma suche wymłócają sie, ale łodugi zielone. Do zbiornika leci trochę resztek zielonych łodyg.
Klepisko mam opuszczone. Jeden gościu mi powiedział że on młóci na podniesinym klepisku tylko że jak mu zabije to ma przechlapane z wyciąganiem.

poradźcie jak mam wszystko poustawiać, i na co mam zrócić uwagę ?

Jak mi łapneło zielene to spaliło mi pasy z silnika do młocarni.
Niew iem czy da sie tym kombajnem kosić rzepak z zielonymi łodygami ?

proszę o pilną odpowiedz, ma sie klarować pogoda może da sie młócić ?

pozdrawiam

2

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

po prostu koś wyżej -nie bedzie nadmiaru masy w młocarni ani zielonych łodyg w ziarnie.Robie tak ze kosze na wysokosci 60-80 cm i nie trącam motowidlami rzepaku wogóle.Potem tależówka i wsio haraszo.Młocarnia raczej rozkręcona ,obroty 450-500 wiatr malutki

3

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

Nie bardzo rozumiem "Młocarnia raczej rozkręcona" ?
A co z klepiskiem zostawić jak na zboże ? czy podnieść całkiem do góry ? czy może po środku ?

4

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

młocarnia raczej rozkrecona miał namysli klepisko  nizej niz do pszenicy bo rzepak wystarczy ze cepy udarza i sie wysypuje z łuszczyny

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

5

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

To ile mam ustawić na klepisku mm na wejściu i na wyjściu ?
A  obroty (wiatr) ile mają być ? sprawdzę sobie obrotomierzem.
Nie mam spowalniacza.

6

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

Ja w 514 klepisko opuszczam na8 ząbek , tak aby zostało trochę luzu jak szarpnę za klepisko w razie przypchania .Heder mam 4,2 jeżdze na 2 bez pszysipieszacza . Wiatry tak aby rzepaku nie wywiewało i żeby na sicie nie tworzyła się poducha z łuszczyn.

Nie ma że się nie da, jak się nie chce to się nie da...;)

smile E-516 na części. smile

7

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

Mlocarnie na tyle trzeba rozkręcic aby rzepaku nie połowkować -wystaw reke za sitami w czasie pracy jak bedzie zolta to za bardzo sktecona mlocarnia lub rzepak za suchy

8

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

pepe75 napisał/a:

po prostu koś wyżej -nie bedzie nadmiaru masy w młocarni ani zielonych łodyg w ziarnie.Robie tak ze kosze na wysokosci 60-80 cm i nie trącam motowidlami rzepaku wogóle.Potem tależówka i wsio haraszo.Młocarnia raczej rozkręcona ,obroty 450-500 wiatr malutki

A jak ustawić w 512 tak niskie obroty młocarnii???? U mnie mogę najniżej zejść do 600-650. Wiatr też daję minimalny i prawie na maksa opuszczam klepisko (rzepak desykowany)

9

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

http://www.agriaffaires.pl/uzywany-sprz … tteur.html
Oto urządzenie do zwalniania obrotów bębna .

Nie ma że się nie da, jak się nie chce to się nie da...;)

smile E-516 na części. smile

10

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

tak to jest przystawka do zwalniania obrotów ale za taką przystawke trzeba zapłacić 1000-1500 zł (o ile uda się takową zdobyć) no i montaż też nie należy do najłatwiejszych. Kiedyś prubowaliśmy ze znajomym ją ściągnąć ale nawet nie wiedzieliśmy jak się za to zabrać i daliśmy sobie spokój

11

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

Aby zdjąć taką przystawkę trzeba odkręcić   pokrywkę  (cztery śruby na klucz13 ) ,potem śruba 16 i trochę wysiłku .  Oleju nie potrzeba spuszczać .

Nie ma że się nie da, jak się nie chce to się nie da...;)

smile E-516 na części. smile

12

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

Możesz mi coś powiedziec o tym stole do rzepaku? Ile Cie on kosztował? A sito jaką ma średnice? Ile ha rzepaku siejesz? My siejemy trzy hektary, ale nic nie idzie hmm

13

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

Stół kosztował lekko ponad 3000. Ośka do przeniesienia napędu na kosę boczną - 300 zł. Sito do rzepaku - też ok 300 zł. Walka z pierwszym założeniem stołu - bezcenna, wręcz partyzancka, bo nic nie pasowało.  Sito ma otwory o średnicy ok 3 mm. Rzepaku sieję ok 10 ha. Co roku desykuję rzepak i forszaj sobie spokojnie na 1 biegu kosi rzepaczek. Wydajność ma bardzo słabą, bo ok 2 godzin/ha, ale w końcu koszę swoje i zależy mi na jaknajmniejszych stratach. Nikt mnie nie przekona, że nie warto desykować rzepaku. U mnie na wsi bizony i nawet Class stał co chwila w zielonym rzepaku, a stary mamut (jak moja żona nazywa nasz kombajn) powoli, powoli idzie do przodu.
Stół wg mnie nie jest trudny do zrobienia samemu. Jakbym prędzej miał pierwowzór to na pewno kupiłbym dwa arkusze blachy 2mm, trochę kształtowników, paczkę elektrod i by mnie kosztowało to wszystko 1000 zł.

14

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

rozwiń swoją myśl rudemenesie, ja przeniesiesz kosę, jak dostawisz kosę boczną? mocowanie bagnetów ?

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

15

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

rudemens moze bys wrzucił jakąs fote jak on wyglada co??? byl bym wdzieczny

posiadacz jedynego fortschritta w wiosce                                                                                                                     gg    3152125

16

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

ja zrobiłem samom kose prawom przeniesienie napędu od napędu motowideł [znajomy wytoczył mi ośkę za 70zł ] pręt 20mm podparty trzema łożyskami kosa czołowa od kosiarki trochę przeróbek cały koszt jakieś 200zł sciołem jakieś 2h rzepaku i10h gorczycy i chodzi super tylko trzeba dość wysoko ciąć jak zielona słoma i nie dotykać motowidłami schowanymi na max słomy

17

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

jeszcze raz wuja jak dla dziecka!

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

18

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

Nie no stołu raczej się nie podejmiemy sami zrobic, przydałoby się tak z 10ha ziemii więcej, żeby siac chociaz te 7ha rzepaku rocznie, wtedy możnaby pomyślec o stole, ale co tu zrobic jak ojciec nie chce ziemii wziac..

19

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

matey czemu nie chcecie sie podjąc stołu do rzepaku zrobic ?? przecież to proste jak budowa cepa tongue ja z tatkiem w wolnych chwilach zrobilismy juz 3 stoły  2 co claas-a i jeden do JD  koszty niewielkie i chodzi beb zarzutu

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

20 Ostatnio edytowany przez rudemenes (2009-09-04 05:48:05)

Odp: Jak ustawić kombajn E-512 na rzepak ?

jestem tego samego zdania co wojtas. Jak chcesz to możecie do mnie przyjechać i wszystko na miejscu zobaczycie, porobicie "dokumentację" i będziecie sami tworzyć. Ja mam od siebie z podwórka do zielonki jakieś 100 km. Koszt paliwa 50 zł a parę tysięcy może zostać w kieszeni. Przez weekend porobię zdjęcia i powrzucam.
Mocowanie bagnetów - to jest najbardziej przechlapana sprawa w tym interesie. Muszę ściągać całą kosę, łącznie kształtownikiem trzymającym bagnety. Jest tego ok 20 nakrętek "12". Następnie na to miejsce jest nakładany stół i przykręcany tak, jakbyś przykręcał na nowo kosę. A kosę nakładasz na przód stołu. Jest to bardzo czasochłonne.
Mocowanie kosy bocznej - 3 śruby "10" i po sprawie. Stół jest tak skonstruowany, że kosę dosłownie przykręcam w 2 minuty.
Napęd kosy - trochę skomplikowane - ale tylko na pierwszy rzut oka. Długa oś wpakowana do rury, która jest mocowaniem motowideł. Przenosi ona napęd z napędu motowideł z lewej strony na prawą (patrząc z kabiny). Ułożyskowana na środku i na prawym końcu. Na prawym końcu jest koło pasowe, na to zakładam pas (zdaje się, że 3500), napinacz i po robocie.
Do tego jeszcze przedłużenie targańca i można jechać w pole.