1

Temat: spalanie słomy

jeśli chodzi o spalanie słomy to sprawa wcale nie jest taka prosta największym problemem jest to jak zgromadzić energię uzyskaną w trakcie spalania słomy czyli sporą ilość ciepła w krótkim okresie czasu najczęściej obywa się to za pomocą tzw bufora czy też zbiornika akumulacyjnego czyli świetnie zaizolowanego sporego naczynia (kilka tyś litrów) co niestety znacznie przedraża koszt takiej kotłowni jednakże powstają takie kotłownie i to coraz więcej jako że słoma coraz częściej staje się produktem zbędnym czyli po prostu tanim ale n9iestety koszt budowy takiej kotłowni na potrzeby jednego tylko domu jest raczej nie opłacalny co innego jeśli ktoś posiada szklarnie kurnik itp. poniżej podam kilka linków do stron o tej tematyce znalezionych w googlach
http://www.allegro.pl/item443672528_kot … 40_kw.html
http://www.metalerg.pl/p/kotly
http://www.kpodr.pl/przedsiebiorczosc/i … _ogien.php
\tak w ramach ciekawostki dodam że cała elektrociepłownia w Sępólnie krajeńskim opalana jest słomą a to już sporawy obiekcik

[you] nie zaśmiecaj forum zanim napiszesz pomyśl[you]

2

Odp: spalanie słomy

Jak znajde troch czasu to się przejde na gmine do ochrony środowiska i spytam czy mają kredyty na zakup cieca na słome.Jak mi poszło napisze na pewno.

3 Ostatnio edytowany przez zorak (2008-09-23 21:00:51)

Odp: spalanie słomy

W mojej gminie działa kotłownia na biomasę o mocy 1MW. W tej chwili jest opalana słomą ale może też być zrębkami, itp. Ten rok będzie drugim sezonem. Ogrzewa 6 lub 7 obiektów a docelowo ma ich być 10 i zaznaczę że są to obiekty spore - szkoła, sala gimnastyczna, przedszkole, ośrodek zdrowia .... W sezonie kotłownię obsługuje 2 pracowników. Dostawcą słomy jest firma która wygrała przetarg i z tego co wiem to ta firma ma swoich podwykonawców bo ilości potrzebnych bali jest spora.

Link do kilku zdjęć i słów
http://www.swierzawa.pl/news.php?id=5636

Link do przetargu jaki był ogłoszony na dostawę słomy
http://www.bip.swierzawa.pl/index.php?d … arg_id=168
zwróćcie uwagę na parametry jakie musi mieć słoma i każda dostawa jest sprawdzana.

muszę troszkę pogrzebać to zapodam linka do specyfikacji z budowy biomasy bo sam to wszystko umieszczałem na stronie ale tak dawno że nie pamiętam gdzie to powrzucałem

ps: wartość inwestycji ponad 5.100.000 zł  wink

gg 5118068

4

Odp: spalanie słomy

Mnie bardzo interesuje czy można zwykły piec węglowy wykorzystać jako spalacz dymu z tlącej się beli obok domu w ''parowniku''Bo mam taki pomysł obok domu parownik a w nim bela podłonczony do pieca rurą i dym spalać z zwykłym piecu.Jeśli nie wypali to plan B czyli kredyt z ochrony środowiska na nowy piec.Może ktoś wie jak taki kredyt dostać.

5

Odp: spalanie słomy

Tomek na twoim miejscu bym nie kombinował bo jak się gazy zapalą w złym momencie to jak pie....nie to z komina cegieł będziesz szukał u sąsiada a jak w gorszym momencie to roz.....oli cały komin piec i niewiadomo co jeszcze

[you] nie zaśmiecaj forum zanim napiszesz pomyśl[you]

6

Odp: spalanie słomy

Nie mam nic złego na myśli.
Ja tego człowieka nie pamiętam, wiem o nim z opowieści moich rodziców i nie tylko. Nazywał się Antczak i mieszkał ok. 700 m. ode mnie.
Postanowił zbudować samolot. W stodole. I budował osiem lat. W międzyczasie nie robił nic innego. Nie rozpraszał się ! Co rano do stodoły wchodził i przed wieczorem z niej wychodził. Osiem lat.
Przyszedł czas na uruchomienie. Coś pier**l....o ! Podobno silnik też sam konstruował. Cylindry były zrobione z garnków żeliwnych, polewanych. Jak pier**l...o, stodoła poszła się paść razem z zawartością. Antczak zdążył uciec. Wyjechał w latach sześćdziesiątych do stolicy i słuch o nim zaginął. Do dziś nikt nie wie gdzie On jest.
W historii lotnictwa nic nie ma o Antczaku ?! A On zmarnował na to całe osiem lat. Pasjonat ? Fascynat ? Nawiedzony ? Pozytywnie zakręcony ?
Nie ma co wyważać otwartych drzwi. Po co od nowa, jeszcze raz odkrywać Amerykę ? Życia szkoda !
Czasy Leonarda da Vinci dawno się skończyły. Teraz na czasie jest wąska specjalizacja. Zrobić piec opalany słomą to nie to samo co skonstruować jakieś narzędzie uprawowe, czy maszynę. Nie przemawia przeze mnie nic innego jak troska o zdrowie i życie konstruktora. Antczak zdążył ze stodoły uciec. Czy zdążysz uciec z kotłowni opalanej słomą ?

7

Odp: spalanie słomy

To ciekawa historia i bardzo pouczająca ja doskonale wiem jaką siłe maja nagromadzone gazy wystarczy otworzyć piec miałowy w niewłaściwym momencie ale musicie mnie zrozumieć do puki sam się nie oparze to nie uwierze że to było gorące.Teraz jestem na etapie zbierania danych o takich piecach jak wszysko zrozumiem to będziem myśleć czy zrobić czy kupić.Jeszcze jedno ja bym inaczej zrobił ten samolot po pierwsze najpierw trzeba nauczyć się latać najlepiej lotnią albo szybowcem niedawno rozglądałem się ile to kosztuje i wyszło 5tyś. pod warunkiem że zdasz egzamim pisemny kurs na lotnie pewnie tańszy.Pużniej kupić lotnie albo samemu zrobić lotnia to prosta konstrukcja i zamontować silnik od kosiarki do trawy i już można poszaleć.A zrobić prawdziwy samolot to najlepiej z włókna węglowego jest bardzo lekkie i wytrzymałe.Trzeba narysować projek wykonać formy do ształtu samolotu i wypełnić włóknem węglowym zmontować elementy zamontować sterowanie i urządzenia pokładowe jakiś silnik paliwo na końcu sprawdzić w tunelu areodynamidznym czy coś sie nie urwie i sterowność i wtedy można latać gdybym miał kase i więcej odwagi to dawno temu oty myślałem.

8

Odp: spalanie słomy

tak tomek  tylko ze  o tym kolesiu co sławek pisał  wyjechal i skonczyl ten projekt wybuchowo w latach sześdziesiatych wtedy niebylo takich mozliwosci jak teraz  ze jak masz pieniadze to masz wszystko  porostu koles robił z czego miał taki pomyslowy dobromir tongue ale zdeczka mu niewyszło

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

9

Odp: spalanie słomy

oczywiście gaz ze słomy można spalać w normalnym piecu ale:
piec musi mieć uszczelki
musi mieć automatke wentylacyjną
musi mieć zapalarkę i dopalacz katalityczny

10

Odp: spalanie słomy

Mam prożbe może ktoś wie gdzie znaleść opisy budowy pieców z dopalaczem katalitycznym.

11

Odp: spalanie słomy

Noi się zaczynają schody byłem na gminie a oni jak zwykle nic nie wiedzą powiedzieli że trzeba prosto iść do boś  tu link.                                                                                                                                                                                                                                               http://www.bosbank.pl/index.php?page=2597                                                                       Ceny pieców są kosmiczne jak się więcej dowiem to podam co za ile.

12 Ostatnio edytowany przez tomek1974 (2008-10-19 16:01:29)

Odp: spalanie słomy

Jusz nie wtamiajcie opisów budowy bo wszysko co chciałem wiedzieć to już wiem.Ciekawa strony                                                                                                                                http://www.ozee.kape.gov.pl/__PL/index.php                                                                        http://www.zielona-energia.mazury.info. … radnik.htm

13

Odp: spalanie słomy

witam tyle o energi eko a elektrownia wiatrowa kominowa  ktos cos o tym cos wie dziala na zasadzie przeciagu (cug) w kominie niestety az wiele wiadomosi w internecie nie znalazlem
bylo cos takiegodo kupienia za 50 tys niewielki opis jak to dziala i konstkukcji ale nie mam potwierdzenia z nikoad ze to dziala i ze warto w to zainwestowac

14

Odp: spalanie słomy

niewiem jedynie z elektrowni wiatrowych to znam  te takie duże  stojace na polu big_smile kolo mojej wioski 1km odległosci bedzie ich przeszło 20 sztuk big_smile

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

15

Odp: spalanie słomy

A moze ktoś ma praktyczne doświadczenia z brykietowaniem słomy?? Własnie obmyślam projekt brykieciarki slimakowej do słomy i chetnie usłyszałbym uwagi.

16

Odp: spalanie słomy

u mnie w okolicy6 jest największa w Polsce firma produkująca brykiet o to takie moje doświadczenie widzę ze działają bo woza słomy

17

Odp: spalanie słomy

Słoma musi być w miare sucha 15% pużniej trzeba ją rozdrobnić i dopiero w wtedy możesz brykietować.Nie wiem czy samemu uda ci się zrobić brykieciarke ale powodzenia lepiej kup popsutą i wyremontuj.Jak uda ci się coś zmontować to wstaw fotki.

18

Odp: spalanie słomy

u nas w okolicy koleś kupił brykieciarke nową za 80tyś zł zwiuzł jakieś 75ha słomy zrobił może jakieś500 kg brykietu i teraz chce sprżedać tą maszyne. coś nie tak z nią było i strasznie wolno produkowała. tyle wiem o produkcji brykietu

19

Odp: spalanie słomy

Pewnie za duże koszty albo zapału mu brakło.

20

Odp: spalanie słomy

w moim przypadku to jest tak ze mam "nadmiar" słomy i teraz z ojcem wymysliliśmy ze można ją pozbierać, zbrykietować i do pieca, na zime jak znalazł big_smile Nie chce kupowac jakiejs profesjonalnej maszyny, na poczatek to chciałbym zrobic małe urządzonko aby wogóle zapoznać sie bliżej z tymi zagadnieniami. A potem to zobaczymy co z tego wyniknie. Najbardzeij to interesują mnie brykieciarki slimakowe i w tym kierunku bedę sie kierował