1

Temat: Duży luz na wiatraku

witam mam taki problem wiatrak razem z szajbą od paska klinowego na pompie wodnej ma taki luz że zaczepia o obudowe da sie to dokrecić czy coś takiego, czy trzeba drugą pompę, płyn z układu nie cieknie

2

Odp: Duży luz na wiatraku

witam mialem tak samo w sieczkarni E281 a powodem bylo rozsypane jedno lozysko.

3

Odp: Duży luz na wiatraku

A masz koło pasowe na wcisk czy na gwint dokręcane? Ogólnie dobrze to nie świadczy o dalszym użytkowaniu pompy.

Jeśli jest nie dociśnięte (na wcisk) to trzeba najlepiej prasy (te obudowy i reparaturki młotka nie znoszą). Jeśli na gwint to może śruba się poluzowała.

Trzecia opcja to rozbite łożyska ale to już raczej oznacza śmierć reparaturki i wyciek z otworów (chyba że są zabite bądź celowo-często przez handlarza- zaspawane). Jeśli będziesz mieć podejrzenia łożysk reparaturki to nie ma sensu tych tandet za 200-250 zł kupować - lecisz albo wysyłasz do Grudziądza (na górze strony masz link serwis). Oni tam wstawiają oryginalne niemieckie części - w zależności od potrzeby wymieniają wirnik, reparaturke i łożyska. Taniej i na pewno większa pewność że długo pochodzi.

A na pewno nie ryzykuj sytuacji że może będzie to chodzić... bo ci się skończy chłodzenie w najbardziej nieodpowiednim momencie... a koszty przegrzania silnika rosną niesamowicie- same uszczelki pod głowice to blisko 100 zł nie licząc czasu jaki się na to straci...

4

Odp: Duży luz na wiatraku

u mnie objawy pasują do tego co  opisane wyżej, z tym że luz na tym elemencie z wentylatorem owszem jest lecz nie za duży, wentylator obraca się w czasie pracy silnika lecz można go dłonią zatrzymać. płyn nie cieknie, temperatura dochodzi pod czerwone pole. da się robić ale czuję że jest za gorąco. I tu pytanie czy można jakoś zablokować ten element z wentylatorem aby obracał się permanentnie? i jak to zrobić w katalogu nie widzę rozwiązania, miejsca na śruby też nie ma. Jest w czasie grubszej roboty i potrzebuję doraźnego rozwiązania problemu.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

5

Odp: Duży luz na wiatraku

Warto by było dojść do tego co nie jest sprawne bo jednak lepiej mieć sprawny elektromagnes.
Po pierwsze sprawdź czy prąd dochodzi do czujnika temperatury(możesz odłączyć przewody od czujnika i zmostkować je -> powinieneś usłyszeć klapnięcie elektromagnesu, w efekcie czego wentylator powinien być zblokowany, a gdy rozłączysz będzie można przekręcić ręką), jeśli nie będzie działać sprawdź szczotkę, dalej nie przychodzi mi nic innego do głowy smile

A i od czoła wentylatora powinna być śruba no ale nie wiem jak to jest u ciebie bo u mnie jest zblokowane śrubą.

6

Odp: Duży luz na wiatraku

Luz to nie problem dopóki nie cieknie. Zamów nową pompę, starą wyślesz potem na regenerację, a przedmuchaj solidnie chłodnicę karcherem i wypierdziel termostat. A jak silnik dalej się będzie grzał to szykuj dziaćki na drugi (2-2,5tysia).

Małe świństwa mówi się głośno... Wielkie - szeptem. Prawdy natomiast nie mówi się w ogóle. Kto wie czy każda prawda nie jest w gruncie rzeczy największym świństwem? więcej
Marek Hłasko - Ósmy dzień tygodnia

7

Odp: Duży luz na wiatraku

smile no aż tak źle to chyba nie będzie, pod deklem na wentylatorze są 4 śrubki mocujące go do piasty, jeżeli wsadzi się 3mm dłuższe to blokowany jest wentylator z elektromagnesem i działa cały czas, jak uwinę się z pracą będzie dłuższa przerwa na dopieszczenie forszajka.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

8

Odp: Duży luz na wiatraku

Witam.
piszu to nie wiem gdzie (a nowego wątku nie bedę zakładać smile )
Jak myślicie czy wiatrak bedzie pasował moconiowami od rekorda do forszaja??
chce wiedzieć bo mam taki wiatrak a nie chcę rozbierąc na próżno wink
ma więcej łopat to może bedzie lepiej chłodził prz 40 stopniach smile

9

Odp: Duży luz na wiatraku

Myślę że nie ma sensu doprowadź wszystko do ogólnego ładu i nie ma prawa się grzać.

10

Odp: Duży luz na wiatraku

pompa wodna ify ma 72mm tuleje a leyland 68mm ,ja po zamontowaniu leylanda założyłem wiatrak od ify na 3 śruby i w te upały trochę się grzał ale dorwałem na złomie wiatrak od jelcza 8 skrzydeł alu i teraz mam spokój.

11

Odp: Duży luz na wiatraku

jano323 ja mam od bizona średnica 51cm na 6 śmigieł
tak se myślę czy jak założę od jelcza 8 śmigieł to będzie lepszy , lepiej będzie chłodził 
jano jaką masz średnice wentylatora ?

12

Odp: Duży luz na wiatraku

rozumiem że mówisz o średnicy zewnętrznej wentylatora ,
obudowa od bizona (ta metalowa ma 51cm) nie ma takiego  wętylatora od bizona 51 cm ,forsz ma 52cm morze masz od jakiegoś stara ?,
u mnie ten na 8 smigieł ma po bokach po 4cm luzu w chłodnicy ify ,mam już chłodnicę od bizona i  osłonę, ta chłodnica jest wyższa i grubsza od ify może będzie problem z rurą ssącą ale się wstawi z boku jak to zrobił kolega poulm

13

Odp: Duży luz na wiatraku

chłodnica z ify jest lepsza od bizona
wentylator kupiłem na składzie facet mówił że to od bizona
w polmozbycie,w jelczu oglądałem wentylator od jelcza jest ta sama średnica tylko 8 śmigieł i dlatego pomyślałem o wymianie.

14

Odp: Duży luz na wiatraku

miałeś założoną od bizona ?,albo nie masz od bizona ,
ktoś pisał na forum że założył do bizona chłodnicę ify ,może nie nie miał oryginalnej to założył to co miał i chwalił że lepsza ,może taka sama tylko czysta ?
teraz mam klina w głowie bo chcę założyć do leylanda oryginalną ??

15

Odp: Duży luz na wiatraku

mój kolega założył chłodnice do bizona od forsza lepiej mu się spisuje jak nowy oryginał