21

Odp: wał bębna z cepami

Na wale młocarni nie ma kalamitki,z lewej strony ściągasz zabezpieczenie i osłonę łożyska i dokładasz świeżego smaru,z prawej strony jest już problem są tam dwa łożyska 6010 ale nie ma do nich dostępu.Jak się nie mylę to z prawej strony co jakiś czas należy rozebrać to koło pasowe i też nasmarować ale ostrożnie bo w środku jest sprężyna.

22

Odp: wał bębna z cepami

Dzięki Przemo o takie wyjaśnienia mi chodziło.

23

Odp: wał bębna z cepami

Panowie mam taką sprawe. W tym roku jakimś cudem skrzywił nam się cep i mam takie pytanie, czy da rade go wyprostowac (młotem czy na gorąco) czy lepiej wymienic na nowy? Sam cep jest w dobrym stanie

24

Odp: wał bębna z cepami

Wykręć i na zimno prostuj.

25

Odp: wał bębna z cepami

jeżeli jestes na tyle odważny to prostuj ja  taką operacje bym tylko wykonał jeśli bym tym kombajnem osobiście nie kosił ...
  juz  kiedys kombajn widizałem gdzie własnie koleś wyprostował cepa młotkiem   który spotkał sie po pewnym czasie z kolejnym kamieniem  złamało go w pół wyrwało klepisko  rozwaliło  odrzutnik   i tak dalej ...
   tak wiec se wyobraź jak ten kombajn wygladał  i ile kosztowało  oszczędzenie na kupnie 2 nowych cepów

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

26

Odp: wał bębna z cepami

gienio79 napisał/a:

witam
czy ktoś wymieniał wał bębna tego co są cepy bo mam bicie
pozdrawiam

Witam. Ja wymieniałem i powiem jak to się robi tak, żeby niczego innego nie popsuć.
1. Trzeba zdjąć wariator, cały.
2. Zdjąć ściągaczem łożysko z lewej strony (od wejścia do kabiny)
3. Odkręcić śruby łożyska z prawej strony (nie trzeba zdejmować łozyska, wystarczy wykręcić trzy śruby)
4. Wybić kliny na wale, którymi osadzone są trzy tarcze bębna młócącego. Żeby tego dokonać, najlepiej jest zrobić sobie więcej miejsca przez odmontowanie gardzieli. Najwygoniej zrobić to przy zaczepionych hederze i postawionym na wózku transportowym. Wystarczy podeprzeć z dołu gardziel i odłaczyć siłowniki wyciągając bolce od gardzieli  i odjechać od niej kombajnem. Heder z gardzielą stoi sobie na wózku a kombajn wolny.
5. Wybicie klinów nie jest trudne, wystarczy palnikiem podgrzać piastę do ok. 200 st.C i klin wylatuje przy niewielkim puknięciu młotkiem. Przy trudnościach z wybiciem klina z prawej strony trzeba zdjać łożysko z prawej strony by zrobic sobie dojście i wybić klin od tyłu. Uwaga! Kliny są znakowane i pasuja tylko do swojego miejsca. Nie wolno ich zamieniać miejscami. 
6. Po wyjęciu klinów wał wychodzi prawą stroną.
7. Jak ktoś ma potrzebę wyjęcia bębna to wystarczy podchaczyć go ładowaczem czolowym albo wózkiem idlowym i wyciągnąć przodem w całości. Dopiero po wyjęciu można go rozbierać. (Do wyjęcia bębna trzeba zdjać górną pokrywę i chwytacz kamieni i opuścić klepisko.)
8. Montaż przeprowadzać w odwrotnej kolejności ale z tą różnicą, że pierwsze zakładamy łozysko lewe na wał i wkładamy wał (już przez bęben) i je przykręcamy, a dopiero później nabijamy łozysko prawe do momentu zlicowania z obudową i też je przykręcamy.
Montaż klinów też wymaga podgrzania piast.
UWAGA!. Wymiana cepów nie wymaga wyważania bębna pod warunkiem montażu równych cepów. Kupując cepy należy zwrócić uwagę na ich masę. Cepy lewe (4 szt.) muszą mieć taką samą masę i cepy prawe (4 szt) muszą mieć równą masę. Cepy lewe i prawe mogą mieć różną masę. Wazne, żeby wszystkie 4 cepy lewe były jednej masy i wszystkie prawe też jednej, równej masy. Np. kupuję nowe cepy. Cepy prawe mają po 7,94 kg każdy, a cepy lewe mają po 7,68 kg każdy. Montuję normalnie co drugi cep i wszystko jest dobrze. Fabryczne wyważenie zostało zachowane, gdyż rozłozyliśmy masę równomiernie. Kupując cepy nowe w u normalnego sprzedawcy na pewno dostaniecie je powiązane po 4 w grupy jednej masy (powinna być metka z podaną masą cepów). Należy pamiętać, że ciężarków wyważających założonych fabrycznie nie wolno demontować ani zamieniać. Jak jest taka potrzeba to trzeba dokładnie zaznaczyć ich położenie np. markerem tak by na pewno wróciły na swoje miejsce.

27 Ostatnio edytowany przez Matey (2012-07-14 21:58:54)

Odp: wał bębna z cepami

Czolem panowie! Moglby ktos dokladnie opisac jak sciągnąc te kolo pasowe z prawej strony? Najpierw ódkręcilismy srube, potdm sciagaczem zeszla sprezyna, piescien i obudowa i na koncu zew. Cźesc koła pasówego. Dalej ani drgnie. Niestety nie mam mozliwosci wrzucenia zdjec, ale chodzi mi o to jak ściągnąc element nr 30 z katalogu. Z gosy dzieki. Jak widzicie sprawa jest pilna. Piszę z tel więb źa bledy przeprasźam


juz sciagnalem, sprawa nieakutalna

28

Odp: wał bębna z cepami

Panowie proste pytanie. chodzi o lekkie bicie na bębnie. Łożyska są ok. nie czuć na nich luzu. Może być lekko krzywy jeden cep, przypadkiem na to natrafiłem, moje pytanie brzmi jak bym wymieniał cepy to które mam wymienić. Czy wszystkie, czy mogę tylko w jednej linii poziomej, czy poziomej i po przeciwnej stronie też. Zaznaczam, że wibracje czuć, jak się już kosi. :stu:

29

Odp: wał bębna z cepami

raczej wszystkie bo tamte stare masz bardziej przydarte od nowych. Nowe nie są takie drogie, ja płaciłem coś ok 90 zł za sztukę.

30

Odp: wał bębna z cepami

Koledzy proszę o pomoc, jak ściągnąć koło pasowe młocarni (wariator). Sprężynę ściągnąłem wybiłem klina z tymi dwoma hakami i ściągnąłem zewnętrzny talerz. A został mi wewnętrzny z całą osią i łożyskami i nie wiem jak to ugryźć. Prosze o pomoc

31

Odp: wał bębna z cepami

panowie  mam taki problem za klepiskiem mam przykręcono  blache  a nie grzebień może ktoś  ma  rozebrany i może zmierzyć grubość prętów , grubość kontownika  bo chciał bym to zrobić jak było by możliwe prośił bym o zdjęcie i wymiary

32

Odp: wał bębna z cepami

znajde starego wyjetego z 524 to dam znac

33

Odp: wał bębna z cepami

TZW GRZebień za młocarnią zrobiony jest z prętów 10 i ceownika 40 zimnogiętego w którym wycięte są fasolki a w nie wspawane pręty i choć jestem ślusarzem i spawaczem imam trochę sprzętu i pojęci to wolałem kupić nowy 400 pln  pręty muczą byćpodgięte pod odpowiednim kątem
blachę miały 512 a grzebień 524 514 517 niektórzy koszą bez niej niektórzy handlarze nawet nie wiedzą o co chodzi

34

Odp: wał bębna z cepami

dziękuję za odpowjedż jacy bo ja mam blache od 512 leci mi słoma na sita, miałem classa to miał grzebień  czy masz blache z fartuchem nad wytrząsaczami na łańcuszkach , gdzie kupiłeś ten  grzebień

35

Odp: wał bębna z cepami

Może napisze tu
mam rozebrany wariator na bębnie młócącym  , szlak  trafił łożyska   . Myślałem że poszły główne łożyska  na wale jednak nie,  łożyska są  dobre .  Cicho pracują nic nie piszczy ani nie strzela . Leciutko wszystko chodzi bez  luzów . I teraz się zastanawiam czy je wymieniać czy  nasmarować i zostawić ?

" Czasem trzeba zrobić krok w tył  by móc zrobić dwa do przodu . "

36

Odp: wał bębna z cepami

Jak masz rozebrane to wymień i będziesz miał święty spokój na lata

E 516 na części
Telefon 695 076 269

37

Odp: wał bębna z cepami

witam proszę panowie o pomoc  rozebrałem  wariator na bębnie . tulejka  2 ozyskami  jak musi  sztywno weiść na wał  . w katalogu  na wale  jest  tulejka dystasowa  jaka jest jej szerokość  bo umie jej nie było

38

Odp: wał bębna z cepami

Jaki kombajn ? Bo tak to nikt nie odpisze.

39

Odp: wał bębna z cepami

kombajn mdw 514 przepraszam ze nie napisałem proszę o odpowieć

40

Odp: wał bębna z cepami

witam rozebrany mam wariator na bębnie e 514 i czy powinny iść łożyska 6309 z literą c5