181 Ostatnio edytowany przez androl (2013-11-05 19:33:51)

Odp: Uprawa bezorkowa

http://tablica.pl/oferta/okazja-agerega … 1620df64f6


http://tablica.pl/oferta/gruber-kultywa … 0;promoted

182

Odp: Uprawa bezorkowa

Mam też takie coś dokładnie, tylko z tyłu jeszcze wał rurowy 45cm

E 516 na części
Telefon 695 076 269

183

Odp: Uprawa bezorkowa

niewiem jak ze stałym utrzymaniem głębokości pracy w tych "gruberach" fortschritta, ale jak by w miarę utrzymywał głębokość pracy można by było wykorzystać go do siewu bezpośredniego lub w mulcz...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

184

Odp: Uprawa bezorkowa

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cae … 446d0.html

E 516 na części
Telefon 695 076 269

185 Ostatnio edytowany przez androl (2013-11-05 21:15:01)

Odp: Uprawa bezorkowa

Szu, w tym wątku to zasadniczo o monokulturze nie dyskutujemy.

186

Odp: Uprawa bezorkowa

szu napisał/a:

http://www.up.poznan.pl/pta/pdf/2013/FA … Kordas.pdf

Panowie proszę nie odebrać mnie zle nie chce sie wymądrzać ale ja na temat uprawy bez orkowej wiem trochę więcej

a co do kolegi peja to moj znajomy siał zamiast gorczycy ikarnatke takie nie za duże to mu wyrastało i siał po tym jeczmien jary ale plony to mial takie ze jego nowy new holand kosil po 1 przyczepie i czekał tak z 3 godz na nia teraz ryzykuje i ora pole jesienia jak bedzie mial kontrole to dostanie po grzbiecie a jak nie to juz takich plonów nie złapie jak do tej pory  wkleje wam jeszcze inne linki na temat mono kultor i upraw bez orkowych bo widze ze sprzedamy pługi i kupimy mercedesy

kolego ale ty zadnych argumentów nie podajesz, te opowieści o sasiedzie to nie wiem jak interpretowac. a co do linku to licze sie z wiekszym zachwaszczeniem jak sieje jarki w mulcz po poplonach, ale 3-4 dni po siewie jak zboze jeszcze nie wschodzi jade glifosatem i czyszcze pole z niezniszczonych chwastow i tych co szybko kiełkuja.

Rolnik z powołania:-)

187

Odp: Uprawa bezorkowa

na opracowania naukowców w ich ścisłych doświadczeniach trzeba brać poprawkę- to są w większości ludzie oderwani od rzeczywistości. Poza tym monokultura jest czymś specyficznym, i trudno jest ją porównywać do normalnego płodozmianu. Porozmawiajcie z takim o praktyce to się zdziwicie kiedy oni mieli ostatni raz do czynienia z produkcją. Są też wyjątki-ale niestety niewiele.

188

Odp: Uprawa bezorkowa

Też tak robię 1 litr 360 sl / ha i pole czyste z tego co przezimowało.
Poza tym jaki problem zaorać jesienią zasiać poplon a wiosną co kto woli byle nie pług....
U mnie po poplonie  idzie owies i poniżej 5t z ha nie schodzę nawet przy siewie prawie majowym.....
A wątek jest o wieloletnim nie oraniu a nie o zimowej przygodzie z poplonem...

189

Odp: Uprawa bezorkowa

W tygodniku jest pare słów o uprawie bezorkowej w sumie nic nowego. Gość się chwali i żali.
Zastanawia mnie jedna rzecz może mpopis cos powie. Na dwóch kawałkach daję co 3-4 lata sąsiadowi zasadzić ziemniaki na przemysł frytkowy no i co jak mu dam przeorać taką glebę na 25-30 cm to wszystkie moje starania ( unikanie pługa hodowanie dżdżownic)  przepadną ?

190

Odp: Uprawa bezorkowa

podejrzewam że tak. Nastąpi odwrócenie warstwy ornej i jałowizna będzie na wierzchu.

CO do bezorkowego to dziś postraszyłem 3 morgi koło domu gruberem. Pługa nie dam powąchać. Ma to być jedno z poletek doświadczalnych...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

191

Odp: Uprawa bezorkowa

3 morgi to ile to łokci?

192

Odp: Uprawa bezorkowa

ha he... dokładnie 75 arów. a na łokcie to nie wiem jak policzyć bo to długości miara no nie big_smile
no oprócz tego jeszcze jest 2ha żyta i 1 ha pszenżyta zasiane bez pługa...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

193

Odp: Uprawa bezorkowa

u mnie jest 6,6 ha żyta hybrydy bez pługa, późno było siane ale źle nie wygląda. Najbardziej mnie martwiło że jak zacząłem sieć to przeszła konkretna ulewa i musiałem przestać. Za dwa dni jak siałem dalej to ziemię oczywiście ruszyłem i było ok ale obawiałem się tego co już było zasiane ale brat przejechał tam bronami 12 i wygląda na to że jest ok

E 516 na części
Telefon 695 076 269

194 Ostatnio edytowany przez Maryush (2013-11-09 09:40:48)

Odp: Uprawa bezorkowa

Skąd 75 arów, skoro morga ma 56 arów. Nie wiem ile ma łokci, ale to jest 300 prętów.

There is no soul, no soul could ever make me it's own...

195

Odp: Uprawa bezorkowa

u nas 1ha=4morgi=100arów, a to z tego pewnie że u nas zabór pruski był i nasze dziady pradziady przywłaszczyli sobie morgę pruską małą zmniejszając ją o kilka arów i tak powstała morga pomorska. tak mi tłumaczono...
praktycznie z kim rozmawiam w okręgu +-50km to właśnie morga ma 25arów.

Co do bezorkowej uprawy gleby to w przyszłym tygodniu mam zamiar oblecieć pola sąsiada. 13,5ha bez pługa. Teraz na jesień podcięcie całości na około 5-10cm głęboko, na wiosnę agregat talerzowy + siewnik. tylko jedyny minus to to że mój siewnik ma tradycyjne redlice, a talerzowe to trochę kosztują...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

196

Odp: Uprawa bezorkowa

Dzięki za wyjaśnienie tego bo nie wiedziałem. Nadmienię że w moich okolicach ludzie siedemdziesięcioletni i wzwyż powierzchnię określają tylko w morgach.

There is no soul, no soul could ever make me it's own...

197

Odp: Uprawa bezorkowa

Bamreras jeżeli masz zbyt gęsto redlice to wymontuj kilka będzie lepiej, ja w amazonce 3m mam 21

198

Odp: Uprawa bezorkowa

U mnie w centrum morga to też ponoć 56 arów

Posiadam części do sieczkarni, kombajnów i traktorów Fortschritt, silników IFA 6 i 4- cyl. Kom- 505857445
http://fortschritt.p2a.pl/viewtopic.php?id=1726

199

Odp: Uprawa bezorkowa

Jaka to by morga nie była można ją uprawiać bez pługa.
A co do tradycyjnych redlic.   Z tydzień temu był link do uprawy bez orki i tam siali przed agregatem rzutowo ( pasami) agregat mieszał ziarno z gleba i zagęszczał na końcu. U mnie w agregacie przynajmniej  przy tradycyjnej uprawie mogę puścić ziarno po wierzchu redlice są nad ziemią a wał uprawowy z kątownika tak rzuca glebą że wszystko i tak jest zakryte.  Zamiast kupować drogie siewniki talerzowe moze warto przemysleć  ta technologię... 
Z tego co mówi mpopis i z praktyki wiem ze najważniejsze jest przygniecenie ziarna oraz odpowiednia struktura gleby ( wielkość grudek ). Pamiętacie ten filmik... http://www.youtube.com/watch?v=EuyJbb-NCLs Papej powie że się chcę cofnąć do ......
Ale sprawa jest do przemyślenia....
A moja fiona byle słomki się nie boi bo moa redlice zrobione z pomyślunkiem....

200

Odp: Uprawa bezorkowa

krzysiek dokładnie tak pomyslałem. z tego co piszecie o uprawie bezorkowej to wszystko ładnie, ale taki system tez ma minusy. wieksza presja chorob, szkodnikow, pruchnica jest tylko na kilku cm dalek martwica, a w tradycyhjen jak jest ziemia zadbana to jest tyle samo pruchnicy tylko jest ona rozproszona na ok 20cm warstwie i na moj chłopski rozum to stymuluje korzenie do wzrostu, bo jak roslina ma rzarcie na wierzchu to po co ma szukac w spodzie. jak jest mokry rok to ok a jak nadejdzie susza to moze nie zdazyc wypuscic korzeni głeboko. Ja kupuje nowy pług, ale tez z niecierpliwoscia czekam na winiki waszych doswiadczen

Rolnik z powołania:-)