61

Odp: Uprawa bezorkowa

ja przez sasiada bezorkowca mam tyle omacnicy w kuku ze hoho

62

Odp: Uprawa bezorkowa

Każdy system ma swoje wady i zalety . Ale mówiąc o uprawie bezorkowej moim zdaniem potrzeba do niego odpowiedniego sprzętu na który jest nas nie stać. Do tradycyjnej uprawy wystarczy głupi pług jakiś agregat i siewnik bez udogodnień. A w uprawie bez orkowej potrzeba odpowiedniego agregatu uprawowo-siewnego z wysiewem talerzykowym i dociskiem kółkowym a takie coś to grubo powyżej 100 tyś. Do tego porządna talerzówka i gruber.

63

Odp: Uprawa bezorkowa

Chyba nikt z forumowych zwolenników bezorkowej uprawy nie sieje w sciernisko

64

Odp: Uprawa bezorkowa

mpopis takich rzepaków u nas nie zobaczysz ... jak będe miał czas to pokaże zdjęcie rzepaku  u tego gościa ...  zresztą mój posiany 25 sierpnia dopiero kiełkuje .... paranoja posiane w tragicznie suchej ziemi ...

dobra co do tej pulchnej ziemi to nic innego jak zasługa bakterii oraz stosowania nawozów wapiennych

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

65

Odp: Uprawa bezorkowa

Różniak ze Śmielina co jest dilerem Claasa i Horscha to siał rzepak prosto w ściernisko. Kumpel jak brał od niego siewnik Horscha to oglądał ten rzepak. Siany był pasowo i spulchnione było tylko w miejscach gdzie szły nasiona. Nie wiem jak się to miało przy zbiorze ale do zimy to podobno bardzo ładnie wyglądał

E 516 na części
Telefon 695 076 269

66

Odp: Uprawa bezorkowa

u tego typka tak znów były siane buraki  tak jak leszek mówisz mianowicie było to sianę w  poplon gryki i siewnik uprawiał sobie tylko redliny  a reszta nie ruszona ... po posianiu Randap i jakoś to jest ale patrzyłem na nie szału nie robią a do tego prosa tyle ze szok ...

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

67

Odp: Uprawa bezorkowa

Ale czy gruberowanie na 20cm i głębiej nie jest orką???

68

Odp: Uprawa bezorkowa

orka odwraca ziemię a gruber częściowo miesza, spulchnia i napowietrza. pługiem przerzucasz całą glebę a kultywator tylko to co wchodzi na dłuto.

69

Odp: Uprawa bezorkowa

Według mnie to ''prawie'' to samo ,jak czasami pożyczę grubera i przejadę 2 razy to ścierniska prawie nie widać.

70

Odp: Uprawa bezorkowa

"prawie" to czasami wielka różnica

71

Odp: Uprawa bezorkowa

Panowie 2 razy talerzówka i gruber to chyba taniej by wyszło zaorać i czasowo  wyjdzie jeden gwizdek.

od małej myszki do Cesarza , wszyscy żyją z gospodarza

tel 782 616 889 dla kolegów z forum czynny całą dobę  Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki , tylko cuda zabierają mi trochę czasu.                                                                                                          "Mówią żem jest paranoid a ja nie przejmuję się jadę co fabryka dała ....."

72

Odp: Uprawa bezorkowa

jeśli policzysz zwalczanie chwastów, rozłożenie resztek pożniwnych i słomy, wschody i plon rośliny następczej to kalkulacja jest inna

73

Odp: Uprawa bezorkowa

Tak to wygląda jak robią w firmach należących do henia
http://www.youtube.com/watch?v=9aRzx23vrEA

E 516 na części
Telefon 695 076 269

74 Ostatnio edytowany przez zorak (2013-09-16 09:20:00)

Odp: Uprawa bezorkowa

pawelg napisał/a:

Panowie 2 razy talerzówka i gruber to chyba taniej by wyszło zaorać i czasowo  wyjdzie jeden gwizdek.

1. Talerzówka - orka - uprawa - siew
2. Talerzówka - talerzówka - gruber - siew
3. Talerzówka - oprysk - gruber - siew

Wg mnie opcja 2 i 3 będzie korzystniejsza pod względem czasowym i koszta też niższe.
Z racji że nie mam sprzętu na pozycję 2 i 3 stosuję technologię 1. Ale gdybym miał sprzęt i kilkaset ha na pewno przestawił bym się na opcję 2/3 zależnie od uprawy w danym roku. Zresztą gdyby nie obornik który "ścielę" na pola dość grubo to być może też bym nie orał.

gg 5118068

75

Odp: Uprawa bezorkowa

mpopis napisał/a:

rzepak siany 21 sierpnia

jaką normę wysiewu stosujesz ?

Fortshritt: ZT325-A , D038, B-201.
Ford NewHolland 7840, Lamborghini 653 DT,
URSUS C-360 , Caterpillar 428B,
Case Magnum 7210, MF 38

76 Ostatnio edytowany przez Sebastian (2013-09-16 19:01:41)

Odp: Uprawa bezorkowa

http://www.apgrojec.com.pl/index.php/ma … omet/plugi

Dla zainteresowanych na dole są  maszyny do uprawy dwuwarstwowej Bometa . Coś mi to przypomina ... smile

Ta technologia jest dobra na gleby średnio zwięzłe .  Przynajmniej tak to widzę . Jestem ciekawy jak to wygląda na glinach i jakie mają  tam rezultaty ?

" Czasem trzeba zrobić krok w tył  by móc zrobić dwa do przodu . "

77

Odp: Uprawa bezorkowa

Na glinach to nie za bardzo się sprawdza ta metoda, na północ od Ciechanowa ciągle ktoś próbuje i po paru latach rezygnują

78

Odp: Uprawa bezorkowa

Na glinach jest właśnie lepiej bezorkowo

mdw

79

Odp: Uprawa bezorkowa

Glina nie wszędzie jest taka sama w okolicach Ciechanowa są tak ciężkie gliny że uprawa bez orkowa się nie sprawdza, tam gdy jest czas orek a nadają deszcz rolnicy nie śpią wszyscy w polu żeby zdążyć zaorać nim dotrze.

80

Odp: Uprawa bezorkowa

No to chyba tylko u nas sie to sprawdza smile

mdw