81

Odp: Uprawa bezorkowa

Uprawa bezorkowa ( nie mylić z uproszczoną) przynosi dobre efekty gdy jest zrobiona dobrze ( jak każda zresztą). Jeśli ktoś myśli, że nie zrobi orki, skrobnie gruberem i będzie git to się przejedzie i będzie wieszał psy. Jeśli zmieniamy sposób uprawy, zróbmy to z głową, od początku do końca znając konsekwencje zmian. Mam mozajkę glebową i na górkach wychodzi paskudna glina. Odkąd przestałem orać zaczęło nareszcie coś na nich rosnąć. Przy ciężkich glebach wychodzą wszystkie mankamenty maszyn i okazuje się co jest dobre a co nie. Na pokazach na lekkich i średnich ziemiach wszystkie maszyny robią ładnie, a jak chcecie żeby maszynę puścić na paskudny kawałek to zawsze jest coś, że nie można. W optymalnych warunkach pracujemy może 20%, reszta to przegięcia ale czas goni i trzeba robić.
PS rzepak siany zgodnie z normą wysiewu ( 500 000 nasion/ha tu akurat 3,2kg) na zdjęciu akurat widać poprzeczniak. http://i43.tinypic.com/33beued.jpg

82

Odp: Uprawa bezorkowa

Mpopis powiedz coś więcej czy zauważyłeś jakąś zwyżkę plonu? Co Cię skłoniło do przejścia na bezorkowo. Napisałeś że już 15lat nie orzesz, kiedyś to byłoby nie do pomyślenia w moich okolicach, no bo jak tu nie zaorać albo zaraz byłby ktoś od partuł wyzywany. Ja widzę że efekty są dobre co widać na zdjęciu.

83

Odp: Uprawa bezorkowa

mpopis wiadomo trzeba to robic dobrze smile  więc jakie maszyny musza być podstawowe do tego typu działań ? wg twoich doświadczeń

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

84

Odp: Uprawa bezorkowa

androl napisał/a:

Glina nie wszędzie jest taka sama w okolicach Ciechanowa są tak ciężkie gliny że uprawa bez orkowa się nie sprawdza, tam gdy jest czas orek a nadają deszcz rolnicy nie śpią wszyscy w polu żeby zdążyć zaorać nim dotrze.

Wróblewo przecież ma bez orki prawie wszystko. w tym roku po kukurydzy zaorali. kiedys pod buraki orali ale widzialem tez, ze siali bez orki. Pana Marka zarzadzajacego gospodarstwem bardzo dobrze znam. Uprawiaja ponad 1200 ha

85

Odp: Uprawa bezorkowa

No właśnie mpopis pokaż czym to wszystko robisz. Jak sam piszesz gruber gruberowi nie równy.... JA zaczynam się nakręcać, dziś orałem i nic mi się nie zgadzało
Paliwo leci bo manewrowanie b 201 między słupami na polu .....
Odwracanie ziemi z świadomością że grzebie żywe bakterie tlenowe jednocześnie wygrzebując na powietrze bakterie beztlenowe też mi się nie podoba....
Resztki pożniwne trafiały na dno bruzdy gdzie są bezużyteczne...
I cały czas mam  przed oczyma czosnek piękne zdrowe główki tego który rósł dosłownie w żytniej słomie i sporo mniejsze główki tego który niby rósł 2 kroki dalej ale słomę miał kilka kilkanaście cm od korzeni
Więc pokaż czym to wszystko robisz. A jak to się stało że nie orzesz kto Cię przekonał?

86

Odp: Uprawa bezorkowa

Maszyny trzeba dobrać do ziemi. Każdy ma inny problem. Gruber czy talerzówka do zerwania ścierniska to kwestia gustu, ważne są natomiast wały. Po wymieszaniu trzeba dobrze zagęścić wierzchnią warstwę, bo tylko wtedy są szybkie i dobre wschody. Niech nikt się nie łudzi, że pojedyńczy wał strunowy załatwi sprawę. Ząb grubera do głębokiej uprawy może być każdy który wejdzie na zadaną głębokość i będzie ją trzymać. wąska redliczka - nieważne czy z resora czy z super węglikiem za grubą kasę, ma podnieść i spulchnić a tylna sekcja ma doprawić tak aby można było zasiać. Siewnik talerzowy mam od 4 sezonów, poprzednio siałem Fioną 4m. Dobry siewnik, ale mała skrzynia i trudno go zasypać z big-baga i przy rzepaku trzeba ładnych parę kilo nasion aby siał całą szerokością- dlatego wymieniłem na pneumatyka. Jak kupujecie maszyny zastanówcie się co naprawdę jest wam potrzebne. Jak kupowałem Spirita to go tak skonfigurowałem, że kosztował dużo taniej, bo wyrzuciłem to co mi nie odpowiadało. Miał być siewnik z dużą skrzynią, szerokim rozstawem redlic z rolkami, wałem oponowym i włóką crosbord, znacznikami ścieżek bez talerzówki i znaczników bocznych. Dało się i kosztowało zdecydowanie mniej niż cena katalogowa. Jeśli będziecie w okolicy to zapraszam, sami zobaczycie co i jak robię, chętnie pogadam i jeśli będę mógł to doradzę.

87

Odp: Uprawa bezorkowa

Tanim agregatem do uprawy bezorkowej na większej głębokości jednocześnie z dobrymi wałami może być MULTITILLER firmy Rau, np taki
http://tablica.pl/oferta/sprzedam-agreg … e97ae72397
jeszcze lepiej by było jak by miał zęby zabezpieczone sprężyną a takie też się trafiają
do tego taki agregat talerzowy który służyłby do zrobienia podorywki i do siewu
http://tablica.pl/oferta/agregat-talerz … b49daa40b5
a siewnik to najtaniej i jednocześnie dokładny to accord, poszukać tylko do niego redlic talerzowych i kółka dociskowe. Ostanie pola co dokupiliśmy to dwa lata bezorkowo i plony ok, pole równiutkie, zastanawiam się na przyszłość nad zwiększeniem powierzchni w takim systemie

E 516 na części
Telefon 695 076 269

88

Odp: Uprawa bezorkowa

JA własnie mam fionę nadbudowaną na agregacie.
A ziemie mamy podobne ja na kazdym kawałku mam i glinę i piach. JAk głęboko ryjesz? Ja w sumie muszę dokupić coś do głębokiego spulchniania, ale nie mam pojęcia co jak głęboko to ma pracować i jaki powinno mieć rozstaw pazurów na pewno 3 rzędy a w rzędzie. Na moje ziemie muszę mieć zabezpieczenia nonstop

89

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek w Słupi na tym gospodarstwie popegeroskim też sieją coś bezorkowo i właśnie tym agregatem rau uprawiają, może gdzieś tam widziałeś?

E 516 na części
Telefon 695 076 269

90

Odp: Uprawa bezorkowa

Będę w piątek na bednarach, możemy się spotkać i pogadać. 604264168

91

Odp: Uprawa bezorkowa

Lechu a nie masz wrażenia, że Mpopis się wzorował na tym Rau tworząc swoja maszynę tylko z tym wyjątkiem, że on stworzył na swoje potrzeby chodzi mi o sekcje robocze podwójne wały, aby jeszcze lepiej zagęszczały glebę są to po prostu lata doświadczeń i prób i błędów technologicznych.

92

Odp: Uprawa bezorkowa

Pawel21990 no właśnie to jest technologia przede wszystkim dla dużych gospodarstw, znajomi sąsiadujący z Wróblewem a zaczyna gospodarzyć u nich syn jeszcze student, też zastanawiali się nad przejściem na tą technologię. Chłopak jednak obserwując zwłaszcza ich i bezorkowca w sąsiedniej wiosce zdecydował że to nie technologia na ich gleby, na dofinansowanie w tym roku zakupili nowy sprzęt uprawowy ale tradycyjny.
To nie jest tak że jestem przeciwnikiem tej technologi ja tylko uważam że nie jest to technologia dla każdego i każdy musi sam przeanalizować czy właśnie dla niego.
Przez te kilka dni dyskusji na forum chyba już każdy przeczytał wszystko co można znaleźć w internecie na ten temat bo ja tak.

93 Ostatnio edytowany przez Sebastian (2013-09-17 12:35:03)

Odp: Uprawa bezorkowa

No to jak to jest ? Talerzówka nie za płytko robi ? Np. rzepak ma długie korzenie . Czyli jak,  roślinom to aż tak nie przeszkadza ? Nie stosujecie głęboszy ? Co z robalami ? Co z chwastami ?

" Czasem trzeba zrobić krok w tył  by móc zrobić dwa do przodu . "

94

Odp: Uprawa bezorkowa

Laszek napisał/a:

Krzysiek w Słupi na tym gospodarstwie popegeroskim też sieją coś bezorkowo i właśnie tym agregatem rau uprawiają, może gdzieś tam widziałeś?

Własnie dzisiaj byłem na polu które sąsiaduje z ich polem no i rzeczywiscie.... ale wydaje mi się że tylko po rzepaku tek robią....

95

Odp: Uprawa bezorkowa

Laszek napisał/a:

Różniak ze Śmielina co jest dilerem Claasa i Horscha to siał rzepak prosto w ściernisko. Kumpel jak brał od niego siewnik Horscha to oglądał ten rzepak. Siany był pasowo i spulchnione było tylko w miejscach gdzie szły nasiona. Nie wiem jak się to miało przy zbiorze ale do zimy to podobno bardzo ładnie wyglądał

Granice mam z nim na polu chętnie zrobię zdjęcie jak to wygląda. W tym roku zasiali pszenice tym samym siewnikiem co rzepak w ściernisko rozstaw co 36 cm siana 100 kg na ha. Pole wygląda masakrycznie ale tu nie o wygląd chodzi. Był u mnie na testach ciągnik claas i kierowca tego ciągnika młucił rzepak i pszenice po tych uprawach. Rzepak spokojnie powyżej 4,5 tony a pszenica 10-12 .

96

Odp: Uprawa bezorkowa

Ale co 36 cm ? redlice w siewniku?!?!

97

Odp: Uprawa bezorkowa

http://www.horsch2.com/pl/produkty/tech … /focus-td/
Krzysiek to takie coś, koło mnie też heniu ma pola i właśnie takim sprzętem teraz sieją, mój sąsiad jeździ tym zestawem

E 516 na części
Telefon 695 076 269

98

Odp: Uprawa bezorkowa

Co kraj to obyczaj ,w moich stronach to znowu furorę robi horsch pronto dc ale to już w uprawie tradycyjnej .

99

Odp: Uprawa bezorkowa

No u nas to przed tym focusem to był pronto AS i Vaderstad RDA. Ten vaderstad to piękna sprawa, razem z nawozem wysiew. Kumpel ma 6 DS i robi nim w orce i bezorkowo też. Miał też założoną do niego głowice rozdzielczą na 8 wyjść i nawet siał nim kukurydzę, ale zasiał tak na próbę około 100 ha i więcej nie zamierza bo jednak nie spodobało mu się to za bardzo. Znowu inny gościu właśnie tak sieje i tak mu wystarczy

E 516 na części
Telefon 695 076 269

100

Odp: Uprawa bezorkowa

Na próbę ok 100ha to się nazywa jak jeden mówi trochę i drugi też trochę. big_smile