161

Odp: Uprawa bezorkowa

http://www.rolnictwo-utu.pl/newsArchive.php?lang=PL
Pietia świetna strona plusik leci.
Wojtas mi sie wydaje że jest twardo ale to twarde jest podziurawione przez robale i korzenie.
Analizuje to od jakiegoś czasu. Widze ruzne maszyny do uprawy.
Czytałem że talerzówka jest zła i że jest dobra.
Teraz czytam że tadycyjny gruber jest zły musi być jakiś specjalny ubijający za bardzo tego nie rozumiem. NA zdjęciach widzę bronę łopatkową.  Czy te maszyny nie zabijają dżdżownic? Mniejsza o to ....
Z tego ostatniego linku wynika że powinno sie uprawiać tylko na kilka cm a gdzie indziej  że stosować gruber głębosz na 20-30.
Hmmm sam nie wiem.
Moze to trzeba etapami
Najpierw odstawiamy pług i zaczepiamy głębosz z pazurami co 0,5m i jedziemy na te 20 -30 cm do tego jakakolwiek maszyna do uprawy na te kilka cm. Z czasem odstawiamy
głębosz bo ryją nam robale i korzenie.

Puki co w tym roku mam 2ha pszenicy bez pługa  wiosną będzie jeszcze 0,5 ha owsa na V-VI klasie  zobaczę jak będzie sobie radził, teraz rośnie tam gorczyca bez pługa, a wcześniej zebrałem tam około 3 ton żyta  ( z 0,5ha) w uprawie bez orkowej

162

Odp: Uprawa bezorkowa

hmm powiem tak  co by nie czytał to jedno jest dobre drugie złe ... czyta się cos innego znów  na odwrót czyli przeciwnicy zwolennicy czy jakoś tak ...  gróber wystarczy  ale musi być dobry wał do równania i dogniatania  po 2 przejazdach można smiało siać ... ale musi być siewnik o szerokim rozstawie  redlic lub talerzowy  bo inaczej będzie sunęło .... i to będzie zdawało egzamin  tak mi się wydaje ... ewentualnie zwykły siewnik  z broną kompaktową z przodu  która zrobi totalna sieczkę

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

163

Odp: Uprawa bezorkowa

Widziałem ostatnio pod bolesławcem rzepak zasiany prosto w ściernisko, byłem zdziwiony , bo był ładniejszy od sianych po agregatach czy talerzówkach.

mdw

164

Odp: Uprawa bezorkowa

Rzepak.  Czasami zaorzesz uprawisz udepczesz znowu uprawisz posiejesz a i tak wzejdzie jak chce . Szczególnie jak jest sucho.  Od takie spostrzeżenie bo sam go nie sieje.
Więc po co sie spuszczać?

165 Ostatnio edytowany przez Grzegorz89 (2013-11-03 10:24:34)

Odp: Uprawa bezorkowa

Ostatnio oglądałem film o siewie pasowym i rzepak wyglądał pięknie. Jest jest ale, pod nasionkiem ziemia spulchniona na 25-30cm. Właśnie co do podeszwy, spulchniania, i na końcu jak to wszystko wygląda. Gorczyca siana w poplonie zawsze wygląda pięknie a tylko talerzówka skrobnie i grabka zagarnie. Ciekawe jak z innymi nasionami Jeszcze co do podeszwy. Orałem w zeszłym roku pod buraki na jakieś 30 cm. Ziemia nie zległa się dobrze nawet po zimie, a jak wykopałem, zaorałem na jakieś 18-20 cm. Mimo wszystko głębiej wydawało mi się twardo. Jakbym nigdy nie ruszał tej ziemi.
http://www.tvr24.pl/wideo-95-24.html
Dałem link co gość ciekawie mówi, i jest z lubelskiego. Chętnie bym się z nim spotkał pogadać i sprzęt obejrzeć.

166

Odp: Uprawa bezorkowa

czyli co lepsze- masło czy margaryna, a tak na poważnie to nie ma jednej prawdy w uprawie. Tu jest zbyt wiele zmiennych, od gleby zaczynając, opady, klimat miejscowy, sprzęt, płodozmian, podejście rolnika.... Jeśli ktoś che to zmienia sposób uprawy, a czy robi to z głową to już inna historia. Robiąc to z przekonaniem, poważnie rozpatrując wszystkie za i przeciw można znaleźć swoją drogę - w swoich warunkach może nie będzie jak w literaturze - chodzi jednak aby w lokalnym wymiarze było ok! Trzeba być otwartym i mądrze słuchać - nawet jedno ważne stwierdzenie w czyjejś wypowiedzi może nam pomóc - mimo, że z resztą się nie zgadzamy.

167 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2013-11-03 10:46:03)

Odp: Uprawa bezorkowa

Nie ważne jak ale rób dobrze...... wink
Ja puki co rozglądam się za głęboszem lub b 201 by mieć zabezpieczenia do swojej konstrukcji.
Mpopis  co ile cm zrobiłbyś pazurki?  Docelowo chcę głęboszem na lekki ukos 25cm talerzówka po zbiorach x 2 i przed siewem x 1

168

Odp: Uprawa bezorkowa

Jeśli głębosz to 50cm, gruber powinien mieć co 30

169

Odp: Uprawa bezorkowa

No raz na jakiś czas na 50 cm można ale co roku nie ma potrzeby. Głęboszem zrobię to co gruberem a na odwrót nie....

170

Odp: Uprawa bezorkowa

Myślałem żeby do bezorkowego kupić RAU Multitiller. Pieniądze te same co pług 4 skibowy obrotowy z tym że taki pług to pociągne ruskiem a do agregatu to bez 150 km nie ma co podchodzić... Też jeszcze nie tak łatwo by było uprawić bezorkowo po kukurydzy na ziarno. Co prawda z Agrifarmie mają bezorkowo po ziarnówce i wygląda super no ale dodatkowo mulczer szedł po kombajnie i *** głębosz

E 516 na części
Telefon 695 076 269

171 Ostatnio edytowany przez PawełS.64 (2013-11-03 15:02:25)

Odp: Uprawa bezorkowa

mpopis napisał/a:

czyli co lepsze- masło czy margaryna, a tak na poważnie to nie ma jednej prawdy w uprawie. Tu jest zbyt wiele zmiennych, od gleby zaczynając, opady, klimat miejscowy, sprzęt, płodozmian, podejście rolnika.... Jeśli ktoś che to zmienia sposób uprawy, a czy robi to z głową to już inna historia. Robiąc to z przekonaniem, poważnie rozpatrując wszystkie za i przeciw można znaleźć swoją drogę - w swoich warunkach może nie będzie jak w literaturze - chodzi jednak aby w lokalnym wymiarze było ok! Trzeba być otwartym i mądrze słuchać - nawet jedno ważne stwierdzenie w czyjejś wypowiedzi może nam pomóc - mimo, że z resztą się nie zgadzamy.

Słowa Które podzielam!!!  +leci. Człowiek a w szczególności rolnik całe życie się uczy a i tak umiera itd....Ale najważniejsze że uczy  się pokory obcując z naturą. Drugi sezon ciągnę przygodę z uproszczoną uprawą bez pługa.Wiosną zasiałem owies na dobrej ziemii;zważone,zmierzone-8,1,tony/1,2ha.Czyli można ,choć w minionym sezonie wszystkie zboża to rekordy życiowe.Obecnie jest zasiane 2 ha rzepaku , 5 pszenicy i 2 ha żyta hybryd. wszystko wygląda OK ale nie o wygląd chodzi tylko o plon a to po żniwach.Na obecny czas jestem zwolennikiem tej metody ale wybiórczo z ważnym uwzględnieniem uwag mpopis-a. i nie wydaje mi się aby bez pługa zawsze dało radę.

172

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzys ale Mopis podaje szerokość łap przy głeboszu i gruberze tak ja to rozumiem. Mopis zdradz nam tajemnice z czego masz łapy z całym zabezpieczeniem  przy gruberze na filmie wygda na kolosa

173

Odp: Uprawa bezorkowa

A jo czytanie ze zrozumieniem się kłania
Paweł a jaka to odmiana owsa?

174

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek może coś takiego jako do bezorkowego trochę adaptacji i pytanie na ile w ziemię wejdzie

http://tablica.pl/oferta/gruber-3m-7-la … 12c76f6a20

175

Odp: Uprawa bezorkowa

ja mam całość bez orania zasianą. Śmieli sie z mojego rzepaku, że taki dziadowy itd bo samosiewów pszenicy było. Zwalczyłem samosiewy, dałem mikroelementy i mój jest akurat a innych przerośnięta kapusta z masa niedoborów. Zobaczymy w żniwa czyj będzie lepszy.

176

Odp: Uprawa bezorkowa

Pietia napisał/a:

Krzysiek może coś takiego jako do bezorkowego trochę adaptacji i pytanie na ile w ziemię wejdzie

http://tablica.pl/oferta/gruber-3m-7-la … 12c76f6a20

Na 3m to za mało tych łap jeżeli tylko na dłucie, kolega mpopis pisze że gruber to co 30 cm, jako że same dłuto stawia mniejszy opór to gdyby było ich 10-11 wtedy opory były by porównywalne z 5 łapowym na gęsiostopie
Gruberując pod pszenżyto na około 25 cm 5 łapowym z lemieszami to forsz z leylandem  odczuwał to dokładnie tak jakby ciągnął pług 5x35 na tą samą głębokość.

177

Odp: Uprawa bezorkowa

To prawda ale nie ma maszyn do wszystkiego, jeszcze zależy jakie ziemie. Mi się ten agregat podoba jeśli chodzi typowo o rozerwanie podeszwy myślę, że byłby ok. Wychodzi koło 42cm rozstaw a kroje jak wgłębnie potną ziemię to łapy przemieszają i powinno się ładnie wysypać.

178

Odp: Uprawa bezorkowa

No ja mam grubera 3 m i ma 13 łap z redlicami sercowymi. Do bezorkowego jak najbardziej się nadaje
http://tablica.pl/oferta/agregat-sciern … 3RUzW.html

E 516 na części
Telefon 695 076 269

179 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2013-11-04 16:08:07)

Odp: Uprawa bezorkowa

androl napisał/a:
Pietia napisał/a:

Krzysiek może coś takiego jako do bezorkowego trochę adaptacji i pytanie na ile w ziemię wejdzie

http://tablica.pl/oferta/gruber-3m-7-la … 12c76f6a20

Na 3m to za mało tych łap jeżeli tylko na dłucie, kolega mpopis pisze że gruber to co 30 cm, jako że same dłuto stawia mniejszy opór to gdyby było ich 10-11 wtedy opory były by porównywalne z 5 łapowym na gęsiostopie
Gruberując pod pszenżyto na około 25 cm 5 łapowym z lemieszami to forsz z leylandem  odczuwał to dokładnie tak jakby ciągnął pług 5x35 na tą samą głębokość.

Po kilku latach uprawy bezorkowej powinno być lżej bo gleba ma inną strukturę..... teoretycznie

180

Odp: Uprawa bezorkowa

dla mnie technologia bezorkowa to cofanie sie w przeszłośc. co prawda ja tez czasami rezygnuje z orki (wiosna po unijnych poplonach) ale argument ze jak słoma lezy na wierzchu to czybciej sie rozkłada dla mnie jest smieszny. jak ja czasen nie zaorze słomy to po całym roku ona nadal jest nie roałozona, a po zaoranej nie ma sladu

Rolnik z powołania:-)