221

Odp: Uprawa bezorkowa

Pracujesz na exporcie, więc jak wchodzisz miedzy nas to kracz jak my  kraczemy. Co wyjechałeś na zachód i zapomniałeś poprawnej polszczyzny ???
Gdybyś był importowany.....
Szu kolega polum z Czech pisze jaśniej od Ciebie chodź polski zna jak ja czeski
Aczolwiek muszę Cie pochwalić zrozumiałem prawie cała ostatnia wypowiedź....


A co do nie orania
Mówisz że technologia powtarzalna...... a co na orce co roku masz to samo?
Jak ktoś opuszcza po jednym razie to niech sobie da spokój. Bo to wszystko jedno, czy po 40 latach nie zaorzesz, czy po 40 latach przestaniesz orać .  Takie przestawienie zawsze będzie obciążone jakimś ryzykiem finansowym  i nie tylko. wiec warto przechodzić w nie oranie stopniowo.  Zaczynam ale tak sadzę....
tymi rzepakami i przerosnietą pszenica nie ma co sie zachwycać. Dwie jesienie temu też tak było a wiosną do przesiania 90% pszenic i rzepaków.

222

Odp: Uprawa bezorkowa

Na początek to proszę Cię Szu  spokojnie i po woli kracz smile  I tak się dziwię że masz tylko jednego minusa smile

" Czasem trzeba zrobić krok w tył  by móc zrobić dwa do przodu . "

223

Odp: Uprawa bezorkowa

bo nie jestem chory big_smile     -żart

Mam gleby gliniaste i piaszczyste, 5 rok bez pługa na piaskach nigdy nie było dżdżownic na glinie się pojawiły, po deszczu widać ich odchody na powierzchni.

Ten Adolf Hitler to dziwny człowiek. Nigdy nie zostanie kanclerzem, najwyżej ministrem poczty, a i to bardzo wątpliwe! To tylko zarozumiały Czech, który wynurzył się z rynsztoka. Że ludzie się go boją, oto czego nie mogę pojąć! Najdalej za rok zostanie zapomniany, a o jego partii, młodych łobuzów nikt nawet nie będzie mówił.”
[Paul von Hindenburg w rozmowie z gen. Schleicherem i bp. Münsteru, 24-02-1931]

Odp: Uprawa bezorkowa

Mając 85 konny traktor można mysleć o bezorkowej czy nie zrobi sie tego porządnie? Bo na dobrą sprawę taki traktor może pociągnąć co najwyżej średnią talerzówkę.

225

Odp: Uprawa bezorkowa

jeśli można zaorać, to można też uprawiać gezorkowo. Na pewno pociągnie gruber szerszy niż pług. jeśli ciąga pług 3 => pociągnie gruber 5 łap z wąskim dłutem. Nie mówmy, że to tylko dla dużych gospodarstw i dużych parceli. Szczególnie małe i nieregularne kawałki lepiej robić gruberem, bo nie trzeba kombinować jak zrobić skład, czy rozorać. Gruber zawsze można zwęzić i dostosować do ciągnika.

226

Odp: Uprawa bezorkowa

ja wczoraj ruszyłem i to ostro. gruber na gęsiostopie na 5 łap. 2,25m roboczej i około 7cm głęboka uprawa. Prędkość około 8km/h. szybciej się nie da bo kamienie, a ja puki co swój gruber wyspawałem na sztywno. przyjdzie zima i w polu robić się nie da to usiądę i założę mu zabezpieczenia...
jednak do rzeczy. jak wcześniej pisałem jest to działka około 13,5ha, 7lat nie orana, a ostatnie 2 lata siew bezpośredni. Od żniw do dziś nic nie robione i taka darń wyszła że tylko krowy paść. Miejscami gdzie mocniej zarosłe to po gruberze tylko wstęgi zostają nie obrócone tylko podcięte... chce to tak zostawić przez zimę bo na wyschnięcie tej jesieni nie mam co liczyć bo już nie ta pora i słonko tak nie grzeje. na wiosnę jak tylko się da po wstępnym obeschnięciu raz wzdłuż agregat uprawowy z broną, jak będzie dobrze wyglądało to leje RSM i siew owsa agregatem talerzowym z siewnikiem. Jak żle to wpierw w poprzek agregat uprawowy potem dopiero siew. Bezpośrednio po siewie 1- 2 l/ha glifosatu by przygłuszyć chwasty wieloletnie i to co kiełkować będzie.
Jak myślicie czy zda to egzamin? Normalną rzeczą że po wschodach owsa i reszty chwastów puszczę jakiś herbicyd...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

227

Odp: Uprawa bezorkowa

jeśli masz siewnik talerzowy to ok wsiejesz w tą łąkę ...  po siewie jak najbardziej glifosat   nawet do 3 dni

Każdy samochód może służyć Ci do końca życia... tylko wystarczy nim z...... smile

228

Odp: Uprawa bezorkowa

Ja dałbym glifosat zaraz przed wyjściem owsa, robię tak w burakach i są efekty. Lub zaraz kiedy ruszy wegetacja, tak robię z poplonami. Myślę że sporo będziesz mieć chwastów także może lepiej opóźnić deko siew niż mieć z chwastami problem.

229

Odp: Uprawa bezorkowa

ten glifosat to też loteria. poczekał bym i dał tuż przed wschodem, ale jak da troszkę deszczu to i owies weźmie, a taką powierzchnie przesiewać to już jest koszt. co do siewnika mam niestety na tradycyjnej redlicy i w dodatku co 12,5cm. chce go rozsunąć na 15 ale podejrzewam że i tak będzie się zapychało...

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

230

Odp: Uprawa bezorkowa

A co było przedplonem?
Glifosadu wystarczy 1 litr. Ja tak daję jak owies ma kiełki. A gdzie fotki grubera???

231

Odp: Uprawa bezorkowa

aj no widzisz... te fotki. szczerze to nie ma się czym chwalić bo to tylko rama z gęsiostopami i nic poza tym. ani wału ani talerzy.
co do przedplonu to była tam mieszanka żyta z pszenżytem. ten glifosat musi poradzić na chwaściory wieloletnie, głównie rumian polny, komosa biała, gorczyca polna (ognicha), wyka ptasia i ta nieszczęsna trawa, dokładnie jaka nie wiem bo się trawą nie interesuje.

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

232

Odp: Uprawa bezorkowa

http://www.youtube.com/watch?v=iwuoGMTEuak

Szu czytając twoje ostatnie posty ta reklama mi zawsze przychodzi do głowy big_smile big_smile big_smile

233 Ostatnio edytowany przez Krzysiek (2013-11-17 22:29:08)

Odp: Uprawa bezorkowa

Androl mi to przychodzi....

Szu...... to  do Ciebie http://www.youtube.com/watch?v=hjyzcBTmaYg

234

Odp: Uprawa bezorkowa

Mi to samo co tobie Krzysiek, staram sie ale nie potrafie chyba czytać za zrozumieniem, podstawówka mi się kłania.

mdw

235

Odp: Uprawa bezorkowa

Może mamy na forum odpowiednik Cześka Mozila smile

Lepiej być nie może, co będzie się okaże....

236

Odp: Uprawa bezorkowa

ja rozumiem ze jest jakis wakat na stanowisko agronoma i ze na bezorkowej nie doskwiera susza i ze roslinki sa zdrowe

Rolnik z powołania:-)

237

Odp: Uprawa bezorkowa

Prawie co dziennie mam okazję obserwować pszenżyto albo jęczmień ozimy nie wiem bo daleko, siane bezorkowo ( pole z 10 lat bez pługa) ( stokłosy).  Warunki wodne ma ok tj pogoda u mnie sprzyja....
Ale zaobserwowałem ze od jakiś 3 tygodni rośliny rosnące na lepszej ziemi są lekko białe, a tam gdzie susza wszystko zawsze wypala jest soczysta zieleń o co chodzi?

238 Ostatnio edytowany przez yokoslaw (2013-11-19 22:46:56)

Odp: Uprawa bezorkowa

Hm, za dużo wilgoci z może za długo ciepła jesień ?

mdw

239

Odp: Uprawa bezorkowa

Krzysiek to pewnie po mączce jeszcze smile Dziś chłopaki wozili obok mnie kurzy gnój, tak się kurzyło że przez drogę to i moje pole jest tak na 3 metry nawiezione gnojem:) podobno już chcą siać pszenice jarą lada dzień. Od kilku dni walczą na polu ze zbieraniem kamieni zbieraczem Kongskilde, fajna maszynka

E 516 na części
Telefon 695 076 269

240

Odp: Uprawa bezorkowa

No ja też jeszcze coś ozimego chce zasiać po kukurydzy. A za Agrifarmem nikt nie zdąży

E 516 na części
Telefon 695 076 269